Reklama

Gdy jej usta mówią: zróbmy to

...co się wtedy dzieje w jej głowie? Lepiej, żebyś wiedział, jak bardzo się różnicie. Ta wiedza działa na twoją korzyść.

Zanim przyszedłeś na świat, miałeś mózg płci żeńskiej. Przez pierwsze dwa miesiące ciąży mózg embriona jest mózgiem dziewczynki. Dopiero w trzecim miesiącu ciąży w mózgu chłopca rozpętuje się istne piekło. Mikroskopijne jądra zaczynają wysyłać do mózgu strumień testosteronu i pod jego wpływem zmienia się on na typowo męski. W konsekwencji ty i twoja partnerka dysponujecie nieco różnymi centrami zarządzania.

Reklama

To naukowo potwierdzony fakt, że najważniejszym organem seksualnym kobiety jest mózg. Dlatego warto poznać nieco lepiej zasadę działania tej tajemniczej maszynerii.

LEKCJA 1 - miłosny znak stopu

Mózg kobiety jest o około 10 proc. mniejszy niż mózg mężczyzny. Okazuje się jednak, że - jak to często bywa - również w tym przypadku rozmiar nie zawsze ma znaczenie. W głowie kobiety jest tyle samo neuronów, co w twojej, tyle że są one ciaśniej upakowane. Jednak w kilku obszarach - zwłaszcza tych odpowiedzialnych za miłość, seks i wychowywanie dzieci - różnice są tak oczywiste, jak te dzielące twoje i jej ciało. Właśnie w tych różnicach tkwi źródło częstych nieporozumień. Wiesz o co chodzi? Powiedzmy, że masz już za sobą wstępny etap randki i znajdujesz się sam na sam z kobietą, która ci się cholernie podoba. Z początku wszystko idzie gładko: znajdujesz zaciszne miejsce, zbliżacie się do siebie coraz bardziej, całujesz ją delikatnie za uchem, a ona chichocze zachęcająco. Po kilku minutach twoje dłonie ześlizgują się wzdłuż jej ramion i gładzą niezwykle gładką skórę pod ubraniem. Słyszysz jej mruczenie, twoje ręce nie napotykają żadnego oporu. Wreszcie głos w twoim mózgu zezwala ci na rozpoczęcie frontalnego ataku, a ty oczywiście idziesz za jego wskazówkami.

Twoje spragnione ręce wędrują coraz odważniej w dół i... "No, no, no! - warczy ona. - Wystarczy tego dobrego!". Straszne, co? Ten scenariusz jest tak stary, jak stare są randki. A swój początek bierze on z różnic między twoim i jej mózgiem. Jedna z tych różnic zaczyna się w sieci komórek, która począwszy od nasady twojego mózgu, biegnie wzdłuż kręgosłupa, aż do twoich genitaliów, i jest kanałem, którym biegną twoje reakcje seksualne.

Pewnie myślisz, że tak odpowiedzialne zadanie wymaga olbrzymiej liczby komórek - wręcz milionów. W rzeczywistości wystarczą tylko trzy. Każda z nich ma długość twojego kręgosłupa i mikroskopijną średnicę. Niezwykłe? Nie tak bardzo, jeśli wiesz, że system nerwowy kobiety radzi sobie z tym zadaniem za pomocą pojedynczego neuronu. Innymi słowy - twoje obwody seksualne są trzykrotnie grubsze niż jej. Właściwie niemal wszystkie różnice w mózgu mężczyzny i kobiety mają wpływ na miłość i seks. Obszar w jej mózgu odpowiedzialny za podejmowanie decyzji - w tym i tej, czy powinna udać się z tobą do twojego mieszkania - jest większy niż u ciebie. Jej kora przedczołowa - będąca w zasadzie opiekunką, której zadanie polega na dbaniu o to, by nie zrobiła z siebie głupka - również ma większe rozmiary niż twoja.

Podobnie jak jej hipokamp, który zachowuje w jej pamięci wszystkie te detale waszych wspólnych romantycznych chwil, których ty za nic w świecie nie możesz sobie przypomnieć. Potrzeba zachodzenia w ciążę i wychowywania dzieci spowodowała, że kobiety wykształciły w sobie instynkt każący im uprawiać seks przede wszystkim z mężczyznami, którzy będą oddani im i ich dzieciom. Stary frazes, głoszący, że mężczyźni to zwierzęta, jest z pewnością prawdą. Tyle że kobiety również nimi są. Sęk w tym, że zwierzęca natura kobiet wyraża się inaczej.

LEKCJA 2 - motyle w jej brzuchu

Wróćmy do randki, podczas której kobieta twoich snów powstrzymała twoją dłoń wędrującą niżej i niżej. Gdy kilka godzin wcześniej zasiadaliście do kolacji, nie miałeś pojęcia, jakie masz u niej szanse. Potem gdzieś tak pomiędzy sałatką cezara a kaczką w pomarańczach wasz wzrok się spotkał i coś zaiskrzyło. A oto jak do tego doszło. Para jej pięknych oczu przesłała twój obraz do jej kory wzrokowej, gdzie rozpoczęła się błyskawiczna analiza. Jeżeli kora uznała cię za smaczny kąsek, jej podwzgórze zarządziło otwarcie kranu z testosteronem, co spowodowało wzrost napięcia seksualnego, czasami opisywanego przez kobiety jako "motyle w brzuchu".

Ale chwileczkę. Testosteron i dopamina, które tak przyjemnie buzowały w jej głowie, przez krótką chwilę przebywały również w tych mądrzejszych obszarach jej mózgu, które każą unikać ryzyka. Warto zastanowić się nad tym, co sprawia, że ostrożna kobieta jednak decyduje się na ciebie. David M. Buss, doktor psychologii z Texas University, twierdzi, że wiele cech mężczyzn, które pociągają kobiety, wiąże się z budową ich (tzn. kobiet) mózgów. Na przykład - kobiety całego świata niemal zawsze preferują mężczyzn starszych (zazwyczaj o około trzy i pół roku) i wyższych (o około 10 cm) od siebie. I chociaż pewnie się do tego nie przyznają, a nawet nie są tego świadome, większość kobiet jest znacznie bardziej zainteresowanych zawartością męskiego portfela niż jakąkolwiek częścią jego ciała. Kryje się za tym ewolucyjna logika - kobieta szuka kogoś, kto zapewni opiekę jej i dzieciom. A wiedza zapisana w genach mówi jej, że wyżsi faceci osiągają w życiu więcej. Również wzorzec faceta przystojnego jest nierozłącznie związany z jej mózgiem. Symetria ciała to sygnał, że facet jest nosicielem zdrowych genów.

LEKCJA 3 - twoja przyjaciółka - oksytocyna

Podobnie jak większość naszych instynktownych zachowań, seks jest kontrolowany przez autonomiczne układy nerwowe - współczulny i przywspółczulny. Każdy z nich reguluje zupełnie inne, niejednokrotnie przeciwstawne zachowania. Jeśli na przykład otworzyłbyś szufladę swojego biurka, a ze środka wyskoczyłaby sycząca kobra, układ współczulny wywołałby u ciebie szalone bicie serca i błyskawiczny napływ adrenaliny do krwi. Jednocześnie spadłby twój apetyt - zarówno na jedzenie, jak i na seks. Dzieje się tak dlatego, że pociąg seksualny jest kontrolowany przez układ przywspółczulny, który odpowiada również za przyjemność, jaką czerpiesz z jedzenia.

Dowiedz się więcej na temat: wiedza | oksytocyna | randki | miłość | lekcja | układ | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje