Reklama

Do kobiety mów niskim głosem

Panowie, jeśli chcecie, by jakaś treść lepiej zapadła w kobiecą pamięć, mówcie niskim głosem - radzą naukowcy brytyjscy na łamach "Memory and Cognition". Ich zdaniem taka wrażliwość na wysokość męskiego głosu podpowiada paniom, kto może być dla nich lepszym partnerem.

Reklama

W dwóch eksperymentach David Smith i jego współpracownicy z University of Aberdeen wykazali, że pamięć kobiet jest wrażliwa na wysokość męskiego głosu. Reakcja taka ma znaczenie dla wyboru partnera, jako że głos może świadczyć o "genetycznej jakości" mężczyzny i sygnalizować określone cechy potencjalnego partnera, takie jak obecność (lub brak) emocjonalnego ciepła.

Głosy preferowane

Reklama

Naukowcy zorganizowali doświadczenie, w którym 45 kobiet oglądało zdjęcie jakiegoś przedmiotu, a jednocześnie słuchało nagrania, na którym nazwę tego przedmiotu wymieniał jeden z przetworzonych komputerowo głosów - męskich lub kobiecych oraz wysokich bądź niskich. Później badane panie oglądały dwie podobne (ale nie identyczne) wersje tego samego przedmiotu i wskazywały, którą już widziały. Mówiły też, który z głosów najbardziej im się podobał.

W następnym eksperymencie kobiety oceniały atrakcyjność różnych głosów przetworzonych komputerowo i naturalnych. Jednocześnie naukowcy sprawdzali, jak preferowane głosy wpłynęły na zapamiętywanie.

Wybrać partnera po głosie

- W obu doświadczeniach kobiety wolały niski, męski głos i lepiej pamiętały przedmioty, których nazwę wymieniał właśnie on - zauważa Smith. - Zatem sygnały płynące od płci przeciwnej, które są ważne dla wyboru partnera, wpływają również na dokładność pamięci u kobiet - dodaje.

- To dowodzi, że zdolność kobiet do pamiętania informacji związanych z atrakcyjnymi mężczyznami ukształtowała ewolucja - komentuje nadzorujący badania dr Kevin Allan. Jego zdaniem pamięć dotycząca spotkań z atrakcyjnymi mężczyznami pozwala kobietom porównywać i oceniać mężczyzn zależnie od tego, jak mogą się oni zachowywać w różnych związkach, np. w wieloletnim i zobowiązującym albo luźnym i przelotnym.

- Pomaga kobiecie wybrać odpowiedniego partnera. To ważna cecha, gdyż koszty złej decyzji wyboru partnera bywają wielce poważne - dodał Allan.

PAP - Nauka w Polsce

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zapamiętywanie | głosy | kobieta | niski | męski | badania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje