To pierwszy list ze znaczkiem pocztowym. Może być warty 2.5 mln USD

Jak przekonują eksperci, 2 maja 1840 roku na zawsze zapisał się w historii komunikacji międzyludzkiej. To właśnie wtedy w drogę wyruszył pierwszy znany list wysłany za pomocą opłaconego znaczka.

Jak przekonują eksperci, 2 maja 1840 roku na zawsze zapisał się w historii komunikacji międzyludzkiej. To właśnie wtedy w drogę wyruszył pierwszy znany list wysłany za pomocą opłaconego znaczka.
To pierwszy znany nam list opłacony za pomocą znaczka pocztowego /123RF/PICSEL

Kosztował pensa, może zostać sprzedany za 2,5 mln USD

Ma prawie 200 lat i zdaniem specjalistów może zostać sprzedany za 1,5 do 2,5 mln dolarów, kiedy w przyszłym miesiącu trafi na aukcję domu Sotheby’s w Nowym Jorku. A mowa o pierwszym znanym liście, który został wysłany za pomocą znaczka pocztowego.

Jeśli cena osiągnie wartość sugerowaną przez ekspertów, będzie mieli do czynienia z jednym z najcenniejszych kawałków historii ludzkiej komunikacji, jaki kiedykolwiek trafił pod młotek. Adresatem listu datowanego na 2 maja 1840 roku był William Blenkinsop Jr., 35-letni kierownik wiktoriańskiej huty żelaza w Bedlington w północnej Anglii.

Reklama

Dom aukcyjny przekonuje, że o nadawcy wiadomo jedynie tyle, że wysłał list w Londynie i zapłacił za niego znaczkiem Penny Black. Warto tu dodać, że koperta tego cennego listu to tzw. papeteria Mulready’ego - seria ozdobnych kopert i arkuszy irlandzkiego artysty zaprojektowana specjalnie dla Royal Mail, która również mogła służyć do opłacenia listu.

Była ona dostępna w dwóch formach, jeden wariant był wstępnie przycięty do kształtu rombu i złożony w celu utworzenia koperty, którą można było połączyć za pomocą plomby na wierzchołku, a drugi to arkusze listowe pocięte na prostokąty.

To historia komunikacji międzyludzkiej

Na obu stronach koperty nadal widnieją wybite daty wysłania, pierwsza to 2 maja 1840 r., a druga 4 maja, czyli dwa dni przed oficjalnym debiutem "Penny Black".

Same znaczki to z kolei projekt nauczyciela i reformatora społecznego Sir Rowlanda Hilla, który wpadł na pomysł stworzenia pierwszego na świecie samoprzylepnego znaczka, aby ujednolicić skomplikowane, drogie i nieprzewidywalne wówczas opłaty pocztowe, za które płacił odbiorca.

System był niewygodny zarówno dla korzystających, jak i dla poczty, która nie mogła odzyskać kosztów dostarczenia przesyłek, jeśli osoba je odbierająca nie zapłaciła. Jak dobrze wiemy, jego pomysł okazał się ogromnym sukcesem, bo przecież korzystamy z niego do dziś.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: list | znaczek pocztowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy