Egipska mumia zszokowała archeologów bolesną tajemnicą

Starożytne szczątki kobiety z południa Egiptu skrywały zaskakującą zagadkę. Archeolodzy zidentyfikowali w nich ślady bardzo rzadkiej choroby, która jest ewenementem.

W 2018 roku odkryto grobowiec w ruinach starożytnego egipskiego cmentarza w mieście Asuan, a w nim pochowane szczątki. W większości szkielet pozostał nienaruszony, toteż łatwo udało się ustalić, że należał do kobiety w wieku 25-30 lat. Analiza materiału pozwoliła ustalić, że pochowano ją co najmniej 3500 lat temu.

Jednak szkielet przykuł uwagę charakterystycznymi deformacjami. Szczególnie stawy w okolicach dłoni i stóp charakteryzowały się dużymi zmianami od maleńkich otworów, po a wielkie kratery w tkance kostnej. Sugerowało to już głęboki proces zniszczenia.

Reklama

Szybko odrzucono rany zadane przez człowieka. Zaczęto więc poszukiwać chorób, które pasowałaby do symptomów. Wyniki długiej analizy dały jednak wynik, jakiego nikt się nie spodziewał. Okazało się, że znaleźli najstarsze w Egipcie ślady reumatoidalnego zapalenia stawów, czyli gośćca.

Bolesna choroba starożytnego Egiptu

Do tej pory najstarsze znane ślady gośćca w Egipcie pochodziły z XV w. n.e. Jest to o tyle znamienne, że choroba to została dokładnie zdefiniowana dopiero w o. 300-400 lat temu. Okazuje się jednak, że ma wręcz antyczny rodowód, atakując jeszcze w czasach faraonów.

- Archeologiczne przypadki reumatoidalnego zapalenia stawów są rzadkie. Potrzeba zbadać co najmniej 1000 kompletnych szkieletów, aby znaleźć jeden wyraźny przypadek tej choroby - stwierdzili naukowcy w badaniach na łamach International Journal of Paleopathology

Naukowcy nie podejrzewają, że choroba przyczyniła się do śmierci starożytnej Egipcjanki. Są jednak pewni, że wraz z kolejnymi latami rozwoju, coraz bardziej utrudniała życie.

Archeolodzy chcą kontynuować badania nad szkieletami, aby zidentyfikować możliwe ślady reumatoidalnego zapalenia stawów. Przede wszystkim mają zamiar stworzyć geograficzną i czasową mapę rozprzestrzeniania się choroby. Możliwym jest bowiem odkrycie źródła jej pochodzenia. W badaniach brała udział dr Maria Carmela Gatto z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Egipt | Archeologia | mumia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama