Ekspedycja Nanda Devi East 2019: Śladami pierwszych polskich zdobywców

25 maja, w 80. rocznicę pierwszego wejścia Polaków na Nanda Devi East, do Indii wyruszyła wyprawa w składzie: Jarosław Gawrysiak, Rafał Fronia, Dariusz Załuski, Stanisław Pisarek, Jan Lenczowski (wnuk jednego z pierwszych zdobywców), Wojciech Flaczyński, Bartłomiej Szeliga, Marcin Gałus, Filip Babicz i Oswald Rodrigo Pereira. Celem tegorocznej wyprawy jest próba powtórzenia „polskiej” drogi z 1939 roku. Drogi, która była zarazem pierwszą kartą polskiego himalaizmu.

„Nanda Devi” – to przydomek bogini śmierci i zniszczenia Kali, żony Sziwy. Na Nanda Devi East – szczyt o wysokości 7434 m n.p.m. położony w Indiach, w kwietniu 1939 r. wyruszyła pierwsza polska wyprawa w Himalaje. W jej czteroosobowym składzie byli: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Janusz Klarner oraz kierownik wyprawy: Adam Karpiński.

2 lipca dwóch z nich, Jakub Bujak i Janusz Klarner weszło na dziewiczy szczyt, wówczas szósty co do wysokości zdobyty przez człowieka.

W trakcie dalszej części wyprawy, 18 lipca podczas próby zdobycia innego szczytu - Tirsuli (7074 m) na założony przez Bernadzikiewicza i Karpińskiego obóz II zeszła lawina, która pogrzebała obu himalaistów. Wypadek ten zdecydował o zakończeniu ekspedycji.

Drogę pierwszych polskich zdobywców spróbuje powtórzyć tegoroczna wyprawa. W jej szeregach znajdzie się wnuk jednego z pionierów polskiego himalaizmu – Jan Lenczowski. Wspinacze zabiorą też ze sobą flagę, która w 1939 roku znalazła się na pierwszym polskim szczycie w Himalajach.

Losy pionierskiej polskiej wyprawy w książce „Polscy himalaiści” (Wydawnictwo Marginesy, styczeń 2019) opisał Dariusz Jaroń.
Najlepsze tematy