Termometr bezdotykowy – wady i zalety oraz prawidłowy pomiar

Termometr bezdotykowy to nowoczesny sprzęt pozwalający na dokonanie pomiaru temperatury ciała, nie dotykając skóry. Wynik badania pojawia się na ekranie urządzenia w krótkim czasie, co doceniają szczególnie rodzice małych dzieci. Jakie wady i zalety ma termometr bezdotykowy? Jak dokonać prawidłowego pomiaru modelem niewymagającym kontaktu ze skórą?

Reklama

Zalety termometru bezdotykowego

Elektroniczny termometr bezdotykowy umożliwia szybkie i proste zmierzenie temperatury. Wystarczy ustawić go w niedużej odległości od określonego miejsca na ciele - czoła, skroni czy powieki - i nacisnąć odpowiedni przycisk. Urządzenia nie trzeba trzymać pod pachą ani wsadzać go do ucha, nie wspominając o bardziej uciążliwych metodach mierzenia temperatury. Wszystko to sprawia, że termometr bezdotykowy ułatwia badanie niemowląt, ruchliwych dzieci oraz osób starszych mających problemy z poruszaniem się. Omawiane urządzenie, z uwagi na możliwość dokonywania bezproblemowych pomiarów, sprawdza się również w sytuacjach, gdy konieczne okazuje się kontrolowanie temperatury wielu osób, np. w szpitalu.

Pomiar termometrem trwa tylko kilka sekund. Oznacza to, że w krótkim czasie można zbadać wiele osób. Szybki pomiar stanowi zaletę również dla rodziców. Nie przeszkodzi się dziecku w zabawie i nie trzeba będzie testować jego cierpliwości. Nie wybudzi się go również ze snu. Brak kontaktu urządzenia ze skórą to kolejna zaleta wyróżniająca termometr bezdotykowy. Badanie odbywa się w bardziej higieniczny sposób i nie wiąże się z ryzykiem przeniesienia patogenów. Termometru nie trzeba dezynfekować ani wymieniać jego elementów przed wykonaniem pomiaru.

Urządzenia niewymagające kontaktu ze skórą pracują cicho i dysponują dodatkowymi funkcjami. Mogą mierzyć temperaturę ciała, mleka czy wody przed kąpielą. Często pozwalają też zapisać wyniki pomiarów w swojej pamięci. Dzięki temu można sprawnie porównywać wartości i sprawdzać, czy gorączka spada.

Termometr bezdotykowy - wady

Podstawową wadą termometru bezdotykowego jest jego cena. Urządzenie, w zależności od modelu, kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Im więcej funkcji, tym droższy sprzęt. Jakość i trwałość termometrów są proporcjonalne do ich ceny. Modele z niższych półek cenowych mogą nie spełniać oczekiwań. Ponadto termometry bezdotykowe łatwo ulegają uszkodzeniu przy upadku z wysokości. Wstrząs niszczy lusterko, a urządzenia nie da się naprawić.

Jak mierzyć temperaturę ciała termometrem bezdotykowym?

Przed rozpoczęciem pomiarów należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do urządzenia. Poszczególne modele mogą różnić się sposobem użycia i odległością, w jakiej trzeba trzymać je od ciała, dlatego warto sprawdzić zalecenia producenta. Aby dokonać prawidłowego pomiaru, należy usunąć z czoła pot, krem i makijaż. Skóra musi być czysta i sucha. Nie mogą zasłaniać jej włosy. Jeżeli natomiast termometr służy do wykonywania pomiarów na skroni, nie powinno się mierzyć temperatury po tej stronie, na której się leżało. Może to zaburzyć pomiar. Co więcej, badania nie należy wykonywać na skórze pokrytej bliznami, w miejscu urazu albo ostrego zapalenia.

Jeżeli termometr zostanie przeniesiony z innego pomieszczenia, trzeba odczekać przynajmniej 30 minut, zanim się go użyje. Urządzenie powinno przebywać w tej samej temperaturze, co badana nim osoba. Pomiaru termometrem bezdotykowym nie należy dokonywać po pobycie na dworze, obfitym posiłku albo wysiłku fizycznym. Sprzętu nie można zamaczać w wodzie. Nie wolno dotykać obiektywu sondy ani narażać go na uderzenia.

Termometr bezdotykowy jest urządzeniem pozwalającym dokonywać szybkich i higienicznych pomiarów temperatury. Sprzęt ma wiele zalet i kilka wad, które okazują się nieznaczne w porównaniu z autami modeli niewymagających kontaktu ze skórą. Podczas badania termometrem bezdotykowym należy przestrzegać szeregu zasad pozwalających osiągnąć prawidłowy pomiar. Wówczas uzyskany wynik będzie dokładny i zgodny ze stanem faktycznym.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | pielęgnacja | maseczki | Covid-19

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje