Technologia micro-LED czy zwijany telewizor? Poznaj trendy w dziedzinie telewizorów

Telewizory 8K to naprawdę imponująca rozdzielczość! /pexels.com
Reklama

Najwięksi producenci telewizorów nieustannie prezentują coraz ciekawsze innowacje. Rozpoczęła się już ekspansja telewizorów 8K, w którą zaangażowały się największe marki, np. Samsung czy Sony. Obecnie najbardziej popularne wśród użytkowników są telewizory 4K. Jednak nadchodzą duże zmiany: co powiecie na zwijane telewizory czy telewizory z przezroczystym ekranem?

Coraz więcej modeli 8K

Po przełomowych telewizorach 4K, takich jak np. LED 50PUS7303 firmy Phillips, przyszła era na telewizory 8K, które charakteryzują się czterokrotnie większą rozdzielczością! Wprawdzie 8K nie jest jeszcze standardem i prędko się nim nie stanie, jednak już teraz warto obserwować rozwój i popularyzację tej technologii. Jednym z już dostępnych telewizorów o rozdzielczości 8K, jest Q950R65 cali koreańskiego producenta. Model ten, dzięki technologii skalowania, sam poprawia jakość obrazu do jak najbliższej 8K. Oprócz modelu Q950R 65 cali, Samsung stworzył także wersje o przekątnych 75, 82 i 98 cali. Bez wątpienia w ciągu najbliższych lat telewizory 8K staną się bliższe zwykłym konsumentom i z całą pewnością zaczną wypierać aktualny standard 4K.

Reklama

Micro-LED zastąpi LED i OLED? Z całą pewnością!

Technologia micro-LED to rozwiązanie, które ma powielić zalety OLED-ów, eliminując jednocześnie ich wady. Zgodnie z zapowiedziami firmy Samsung, która chwali się badaniami nad tą technologią, w telewizorach micro-LED każdy piksel będzie mógł świecić bez dodatkowego źródła światła (tak jak OLED) i osiągać tym samym nieskończone kontrasty. Jednak w przeciwieństwie do OLED-ów, matryce micro-LED nie wykorzystają tej „wrażliwej” cząstki organicznej i nie będą aż tak podatne na uszkodzenia i wypalenie. Micro-LEDy nie będą też narażone na tzw. „powidoki”, czyli „widmo” pozostawiane na ekranie podczas jednostajnego, zbyt długiego świecenia diod organicznych. Premiera urządzeń micro-LED ma nastąpić za ok. 2 lata.

Przezroczyste ekrany – domena Panasonic

Jedną z bardziej futurystycznych idei jest stworzenie przezroczystego telewizora, w czym prym wiedzie Panasonic. Może pochwalić się dużym, działającym urządzeniem – które na konwencie we Frankfurcie do złudzenia przypominało… elegancki mebel. Ostatnio również Samsung zarejestrował nowy znak towarowy („The Window”), który – zgodnie z przeciekami – ma dotyczyć właśnie linii przezroczystych telewizorów. Cóż, potencjał tej technologii jest ogromny: witryny sklepowe, kioski informacyjne, czy nawet szyby samochodowe – wszystko to brzmi bardzo intrygująco. Zdecydowanie jest to rozwiązanie, na które warto czekać.

Elastyczne, zwijane telewizory – LG już ma swojego przedstawiciela

Od lat słyszmy o elastycznych telewizorach i ekranach, ale dotychczas była to wyłącznie ciekawostka. LG udało się jednak wyprodukować konsumencką wersję elastycznego telewizora: OLED TV R to telewizor, którego ekran będzie mógł być „zwijany” do swego rodzaju kasety, pełniącej jednocześnie zarówno funkcje głośników urządzenia, jak i będącej eleganckim meblem. Urządzenie będzie można wykorzystywać w kilku trybach, tj. zaistnieje możliwość rozwinięcia go do pełnego wymiaru, jak i tylko do pewnej części. OLED TV R póki co udostępniony zostanie tylko w wersji 65-calowej o rozdzielczości 4K. OLED TV R wydaje się niezwykle ciekawym sprzętem, który ma szansę sporo namieszać na rynku. Jeszcze w tym roku dowiemy się, czy rzeczywiście tak się stanie.

Przyszłość przyniesie wiele zmian

Możemy być pewni, że najbliższe lata w mniejszej lub większej skali przyniosą rewolucję w dziedzinie telewizorów. Począwszy od Q950R 65 cali 8K, przez składany OLED TV R, technologię micro-LED i na przezroczystym telewizorze kończąc – najbliższe lata zapowiadają się doprawdy intrygująco!

INTERIA/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: tv | 8K | Telewizor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama