Pięć wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, wybierając laptopa do użytku całej rodziny

Rodzinny laptop musi spełniać parę funkcji jednocześnie – nadawać się do nauki, pracy i służyć rozrywce. Na co zwracać uwagę, gdy szukamy sprzętu, który spełni oczekiwania i rodziców, i dzieci?

Pandemia wpłynęła na to, jak i do czego używamy laptopa. W czasie izolacji społecznej szczególnie istotna jest komunikacja. Niemal każdy pracownik wykonujący pracę zdalną musi odbywać spotkania online, a dzieci i studenci dzięki możliwościom technologicznym współczesnego świata mogą kontynuować edukację. Komputera nie wyłączamy również po godzinach. Pandemia pozbawiła nas możliwości spotykania się z przyjaciółmi w kinie czy restauracjach, dlatego również rozrywka przeniosła się do sieci - niespotykane dotąd oblężenie przeżywają serwisy streamingowe z filmami i serialami. Jak wybrać urządzenie, które sprosta tym wszystkim zadaniom, a do tego będzie przystępne cenowo?

Wielkość

Laptop, który ma służyć do oglądania filmów bez konieczności podpinania go do telewizora i komfortowej pracy w takich programach jak pakiet Office, powinien mieć sporych rozmiarów ekran. Jeśli nie używamy monitora zewnętrznego, optymalna wielkość, która nie zmniejsza mobilności sprzętu, powinna wynosić 16 cali. Taki ekran jest na tyle duży, by wszystko wyraźnie widzieć bez konieczności pochylania się. To bardzo ważne, w końcu większość dnia spędzamy przed komputerem, warto więc zadbać o swój kręgosłup i wzrok.

Mobilność

Laptop kupujemy po to, by móc z łatwością przenosić go z miejsca na miejsce, dlatego musi być mobilny. Szczególnie sprzęt, który ma służyć całej rodzinie, powinien wyróżniać się lekką i solidną konstrukcją. Przeważnie wielość matrycy nie idzie w parze z mobilnością komputera. Jeden z nielicznych wyjątków stanowi wspomniany Huawei MateBook D 16 - pomimo ekranu o przekątnej aż 16,1 cala, urządzenie waży tylko 1,74 kg. Dzięki temu mamy możliwość wygodnego przewożenia sprzętu i korzystania z niego w trakcie podróży. Gdy już wrócimy do pracy i szkoły, laptop będziemy zabierać ze sobą, nie powinien więc stanowić dużego obciążenia, do tego musi z łatwością mieścić się w plecaku czy torbie. Mobilny sprzęt powinien mieć również solidną konstrukcję. Lepiej zatem stawiać na obudowę z aluminium niż z plastiku.

Wydajność

Jeśli zależy nam na sprzęcie uniwersalnym i w miarę tanim, nie należy oczekiwać, że będzie obsługiwał wymagające gry. Sprzęt dla graczy to temat na oddzielny artykuł. Niemniej jednak nie znaczy to, że sprzęt dla całej rodziny wcale nie musi radzić sobie z grami. Mamy prawo oczekiwać, że takie urządzenie płynnie obsłuży starsze pozycje. Domowy laptop powinien jednak przede wszystkim działać szybko i bez zacinania podczas codziennego użytkowania - przeglądania internetu, pracy w pakiecie Office, spotkań online czy oglądania filmów. Nie powinien spowalniać nawet przy sporym obciążeniu - otwartych licznych aplikacjach i zakładkach w przeglądarce. Ważne również, by nie pracował zbyt głośno. Szum potrafi być bardzo męczący.

Bezpieczeństwo

Jak już zostało powiedziane, laptop powinien być na tyle duży, by zadbać o naszą prawidłową postawę podczas codziennej pracy. Warto także zwrócić uwagę na to, czy w sprzęcie zastosowano technologie redukujące emisję niebieskiego światła oraz eliminujące efekt migotania ekranu, które oszczędzą nasze oczy w trakcie długich godzin spędzonych przed monitorem. Jest to szczególnie ważne, gdy z urządzenia korzystają na co dzień dzieci.  

Czas pracy i ładowania baterii

Od uniwersalnego laptopa w średnim segmencie cenowym nie należy spodziewać się cudów. Wystarczy, że czas pracy baterii będzie równał się "dniówce" - 8 godzin pracy to naprawdę zadowalający wynik. Często za bardzo skupiamy się na wytrzymałości baterii i zapominamy o czasie ładowania. Warto zwrócić uwagę również na ten parametr. W przypadku MateBook D 16 naładowanie akumulatora od 0 do 100 proc. zajmuje zaledwie około 90 minut. Model dostępny jest na huawei.pl w cenie 3999 zł.


Artykuł z ekspozycją partnera

.