Reklama

Oto 5 najczęstszych uszkodzeń laptopów. Jak im zapobiegać?

Jeden z najgorszych koszmarów człowieka, który chce być rekinem biznesu? Rozpoczyna się ważna prezentacja dla zarządu, a laptop nagle odmawia współpracy. Poznaj pięć najczęstszych uszkodzeń laptopów i dowiedz się, jak im zapobiegać!

Za gorąco

Jedną z najczęściej zdarzających się usterek jest przegrzewanie się laptopa. Może to prowadzić do dalszych, poważniejszych uszkodzeń. Dlatego najważniejsza jest szybka reakcja, kiedy zauważysz, że twój komputer zaczyna wariować. Jest to usterka, którą z pewnością wychwycisz: spód laptopa wręcz parzy, a system operacyjny działa dużo wolniej i często się zawiesza.

Reklama

Jak zapobiegać takiej usterce? Przede wszystkim nie trzymaj urządzenia na kolanach czy pościeli. W ten sposób możesz zablokować otwory wentylacyjne. Profilaktycznie warto raz w miesiącu oczyścić wnętrze sprężonym powietrzem. Taką usługę wykonuje wiele sklepów z elektroniką. Zainwestuj także w podstawkę chłodząca do swojego komputera.  Jeżeli dopiero kupujesz laptopa, zwróć uwagę na to, jakie parametry ma jego układ chłodzenia. Warto, aby był oparty na nowoczesnych rozwiązaniach tak jak to ma miejsce w najnowszym ASUS ZenBook 14 UX434. Dzięki zawiasowi ErgoLift i precyzyjnie obliczonemu kątowi podniesienia zwiększona jest efektywność chłodzenia.

Linie na ekranie

Zajmujesz się korektą zdjęć dla klienta, potrzebujesz niezwykle sprawnego wyświetlacza, a tymczasem... Na ekranie zauważasz niepokojące zjawiska. Jakie konkretnie? Zaczynają się pojawiać tak zwane pajączki, linie lub pasy. Zdarzają się także martwe piksele, migotanie ekranu lub złe odwzorowanie kolorów.

Takie zjawiska to z reguły objaw uszkodzonej matrycy. Tego typu usterka uniemożliwia korzystanie z komputera. Jego praca staje się niestabilna, a po pewnym czasie urządzenie nie będzie chciało się uruchomić.

Przyczyną uszkodzenia jest z reguły użytkownik, a dokładnie brak ostrożności w obchodzeniu się z komputerem. Laptop najczęściej spadł lub został czymś zalany. Dlatego warto zwracać szczególna uwagę na nasze narzędzie pracy podczas przenoszenia go z miejsca na miejsce. Warto zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, który ochroni urządzenie podczas niespodziewanego upadku. Bywa również tak, że przyczyną jest sam komputer (to właśnie w tej sytuacji mamy do czynienia z martwymi pikselami). Dlatego kupując laptopa, dokładnie przyjrzyj się, czy na ekranie nie znajdują się niepożądane czarne punkciki.

"Podłącz urządzenie do źródła energii"

Informacja o wyczerpującej się baterii elektryzuje cię i sprawia, że podrywasz się z krzesła. Podłączasz urządzenie do prądu, a ono nie reaguje? To prawdopodobnie uszkodzone gniazdo zasilania. Wydaje ci się, że to błaha usterka? Wyobraź sobie minę twojego szefa, kiedy powiesz, że nie zrobiłeś targetu, ponieważ zepsuła ci się ładowarka. Tak proste uszkodzenie powoduje, że możemy nie uruchomić laptopa, gdy wyczerpie mu się bateria.

Przyczyną jest intensywna eksploatacja sprzętu. Początkowo tego typu awaria zwykle objawia się przerwami podczas ładowania urządzenia. Masz wrażenie, że uzyskanie 100 procent baterii zajmuje więcej czasu niż zwykle? Wybierz się do serwisu od razu. To najrozsądniejsza profilaktyka. Nie próbuj samodzielnie naprawiać gniazda nasilania. Takie działanie może doprowadzić do dużo poważniejszych uszkodzeń.

Warto przy zakupie zwrócić uwagę gdyż niektórzy producenci jak ASUS oferują baterie o wysokiej pojemności, która na pewno Cię nie zawiedzie, nieważne jak długi i jak bardzo wymagający będzie Twój dzień pracy. Przedłużone podróże lub całodniowe konferencje nie będą dla laptopa ZenBook 14 żadnym problemem, nawet gdy w okolicy będzie niewiele gniazd sieciowych!

Zamiast myszy

Touchpad to jedno z najwygodniejszych rozwiązań, gdy korzystasz z laptopa w miejscach, w których ciężko o gładką powierzchnię dla myszy. Dlatego uszkodzenia tego elementu laptopa są wyjątkowo uciążliwe. Z racji tego, że jest to element mocno eksploatowany, warto zadbać o sprzęt wysokiej klasy korzystający z nowoczesnych rozwiązań. Nowy ScreenPad™ 2.0, który znajdziemy w najnowszym ASUS ZenBook UX434, to prawdziwa innowacja. Do klasycznego touchpada dodano ekran dotykowy. Interfejs przypominający rozwiązania znane ze smartfonów pozwala na wyjątkowo efektywne zarządzanie zadaniami, a także tworzenie płynnego cyklu pracy.

Przyczyny awarii często ukryte są w uszkodzonym oprogramowaniu, problemie ze sterownikami. Zdarza się także, że to użytkownik przyczynił się do usterki zalewając komputer. Problemem mogą być także taśmy sygnałowe, którymi gładzik podłączony jest do płyty głównej. Jeżeli zauważysz problemy zresetuj system, wyłącz i włącz touchpad, zaktualizuj sterowniki płyty dotykowej lub zrestartuj komputer. Jeżeli te sposoby nie zadziałają, udaj się do serwisu.

Nie wszyscy lubią pływać

Chwila nieuwagi - poranna kawa pita przy czytaniu obowiązkowych wiadomości albo niezakręcona butelka pozostawiona na stole - i tragedia gotowa. Zalanie laptopa to z pewnością jeden z najczęstszych powodów oddawania komputera do serwisu.

Co robić, gdy już dojdzie do niefortunnego wypadku? Przede wszystkim jak najszybciej odłączyć baterię oraz zasilacz. W ten sposób zwiększasz szanse na to, że uszkodzenia nie okażą się zbyt rozległe. Jednak nawet jeżeli wydaje ci się, że wszystko działa bez zarzutu, zanieś laptopa do serwisu. Niektóre uszkodzenia mogą dawać objawy dopiero po znacznym upływie czasu.

Aby zapobiegać zalaniu pamiętaj o tym, aby sprawić sobie wodoodporny pokrowiec. Zabezpieczy on narzędzie pracy nawet podczas ulewnego deszczu. Postaraj się także nie pić przed ekranem. Jeśli trudno ci się powstrzymać od łyka kawy przy pracy, pomyśl o kubku z gumową pokrywką - takie rozwiązanie uratowało przed katastrofą niejednego laptopa.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką ASUS.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje