Reklama

Mobilność w biznesie, czyli jak pracować w każdym miejscu i czasie?

Pozwala nam oszczędzić czas, umożliwia podjęcie współpracy z firmami z drugiej strony globu, sprawia, że praca jest elastyczna, a pojęcie „biura” powoli zmienia swoje znaczenie – mobilność jest przyszłością biznesu, a rewolucja na rynku pracy dzieje się właśnie teraz. Jak nowinki technologiczne wpłynęły na nasz styl życia, a z drugiej strony – w jaki sposób producenci sprzętów starają się jeszcze bardziej ułatwić nam oderwanie się od biurka?

Praca zdalna

Współczesny manager większość czasu spędza w ruchu - pojawia się na spotkaniach biznesowych, szkoleniach, targach i konferencjach. Jeździ do klientów, by utrzymywać dobre relacje i negocjować umowy. Zaciera się również granic pomiędzy życiem prywatnym a pracą, ale zjawisko ma przeważnie pozytywny wymiar: dziś możemy wyjechać na drugi koniec świata nie tylko w trakcie urlopu, ale również pracując. Możliwość pracy zdalnej dotyczy nie tylko managerów wyższego szczebla, ale także pracowników branży kreatywnej, handlowców czy programistów. Nic już nie jest w stanie zatrzymać rewolucji: jak wynika z badań firmy Michael Page, 60 proc. pracowników biur w Polsce mogłoby wykonywać swoje obowiązki poza firmą i 35 proc. zapytanych już wykorzystuje tę możliwość średnio raz w miesiącu. 

Zalety mobilności

Reklama

Korzyści można znaleźć po obydwu stronach. Pracodawca nie musi utrzymywać kosztownego biura, jego pracownicy są zadowoleni i bardziej efektywni, nie tracą czasu na stanie w korkach w drodze do pracy i mogą zamknąć laptop przed upływem standardowych ośmiu godzin (o ile pracują w trybie zadaniowym), wystarczy, że pozostają pod telefonem. Dodatkowo taka zmiana przestrzeni wspiera kreatywność, daje większą niezależność i swobodę działania, co bez wątpienia wychodzi pracodawcy na plus. Pracownik zdalny może realizować marzenia o podróżowaniu i rozwijać swoje pasje, nie rezygnując z dotychczasowego życia zawodowego.

Work-life balance

Dziś granica między życiem prywatnym a zawodowym nieco się zaciera. Tim Cook, prezes Apple'a wstaje o czwartej nad ranem i rozpoczyna dzień od przeczytania e-maili. Podobnie wygląda początek dnia twórcy Tesli Elona Muska, Marka Zuckerberga czy Ursuli Burns, CEO Xeroksa. Dzięki mobilności ludzie sukcesu pracę zaczynają skoro świt. Jednocześnie dzięki temu nie muszą jechać prosto do biura, ale po skończeniu pierwszych obowiązków mogą zrobić trening na siłowni (Tim Cook), wypić kawę (Elon Musk) czy pomedytować (Jack Dorsey, CEO Twittera). W epoce mobilnej pracy obowiązki zawodowe wykonujemy bez wychodzenia z domu, a zaoszczędzony czas przeznaczamy na przyjemności.

Rozwój technologii

Początki rewolucji nastąpiły wraz z rozwojem sieci bezprzewodowych. Jednocześnie do pracy zdalnej konieczny jest odpowiedni sprzęt, dlatego producenci szybko odpowiedzieli na nowe potrzeby: urządzenia są coraz lżejsze, coraz dłużej można na nich pracować bez konieczności ładowania baterii, są wydajniejsze i bardziej wytrzymałe niż ich poprzednicy. Do tego dorównują już mocą obliczeniową urządzeniom stacjonarnym. Jak wybrać sprzęt wpisujący się w treny współczesnego świata?

- Przede wszystkim zwracajmy uwagę na wielkość i wagę sprzętu oraz czas pracy baterii. Nowy ZenBook 14 jest jednym z najmniejszych laptopów 14-calowych na świecie, waży zaledwie 1,26 kg, jest wielkości kartki A4, a litowo-polimerowa bateria działa aż do 14 godzin. W dodatku niemal bezramkowy ekran NanoEdge sprawia, że mimo niewielkich gabarytów doskonale nadaje się do pracy kreatywnej - to idealny sprzęt m.in. dla grafików czy fotografów. Precyzyjnie odwzorowuje wyświetlane kolory, oddaje obraz w wysokiej rozdzielczości i właściwej ostrości - mówi Paulina Michalik, starszy specjalista marki ASUS. - Zależało nam również, by komputer był niezawodny, nie zacinał się w trakcie pracy nawet przy dużym obciążeniu. Taki efekt udało nam się uzyskać dzięki procesorowi Intel Core i7 dziesiątej generacji oraz niezależnej karcie graficznej NVIDIA. Pracę znacznie ułatwia również ScreenPad 2.0., czyli inteligentny touchpad zainspirowany dotykowym ekranem smartfonów, umożliwiający błyskawiczne uruchamianie m.in. aplikacji.

Bezpieczeństwo danych

Tematem, który bardzo często w ostatnim czasie pojawia się w kontekście mobilności w biznesie, jest trend BYOD (ang. Bring Your Own Device), czyli stosowanie prywatnych urządzeń mobilnych w celach służbowych. Takie rozwiązanie, choć wygodne dla obydwu stron, bywa niebezpieczne - niestety na domowym sprzęcie rzadziej przestrzegamy zasad ochrony danych, co rodzi ryzyko ich utraty lub kradzieży. Każda firma wprowadza własne regulacje, jednak prócz owych systemów, bezpieczeństwo może wspierać nasz sprzęt. Dziś już standardem powinna być blokada biometryczna uniemożliwiająca niepowołanym osobom skorzystanie z urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na wytrzymałość sprzętu na upadki i wstrząsy oraz w ekstremalnych temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. Ta cecha będzie szczególnie przydatna, jeśli jesteśmy szczęśliwcami, którzy mają możliwość wykonywać pracę zdalną z egzotycznych krajów.  

Artykuł powstał we współpracy z marką ASUS.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje