Reklama

JIVR Bike: Rewolucyjny rower z Polski rodem

JIVR Bike - rower z Mielca /East News

JIVR Bike to rower opracowany i produkowany w Polsce. Wcale nie jest tani, a mimo to zamówień na niego nie brakuje, bo projekt zawojował świat, zanim jeszcze trafił do sprzedaży.

Reklama

Na pierwszy rzut oka wygląda dość dziwnie ale ma tyle zalet, że z powodzeniem zdobywa światowe rynki. Oto rower, który ma napęd zarówno elektryczny jak i klasyczny. Można nim, na silniku, przejechać 30 km bez ładowania akumulatora, a jak się rozładuje - nacisnąć pedały i po 90 minutach jazdy mieć znowu naładowany akumulator.

Ten rewolucyjny jednoślad bez łańcucha, o przemyślnej konstrukcji nasyconej elektroniką jest składany, żeby można go wziąć do metra, autobusu, czy też włożyć do bagażnika samochodu. Marcin Piątkowski z Mielca wymyślił go bo chciał znaleźć sposób na korki paraliżujące... Londyn.

Reklama

Ale po kolei. Otóż po tym, jak udało mu się dostać na University College London, od 2011 r. wraz z paroma kolegami rozpoczął projektowanie całkiem nowego roweru miejskiego. W kolejnych latach projekt rozrósł się do rozmiarów niewielkiej firmy i w 2013 roku otrzymał nagrodę "Produkt roku" serwisu CrowdCube. To tzw. serwis crowdfundingowy, gdzie 57 inwestorów powierzyło projektowi kwotę 180 tysięcy funtów. A dzięki temu, że prototyp roweru został opisany przez takie media, jak Guardian, The Telegraph, Die Welt, TechCityNews a nawet TechCrunch, łatwiej było zainteresować kolejnych inwestorów i fachowców.

W firmie, której Marcin Piątkowski jest jednym z trzech udziałowców, nad nowatorskimi rozwiązaniami pracowali najlepsi specjaliści min. z Tesli, Pepsico i BMW. Nietypowo umiejscowiony napęd, czyli najważniejszy element JIVR Bike, bo tak został nazwany jednoślad, jest dziełem inżynierów z Mielca, gdzie we wrześniu 2015 r. ruszyła seryjna produkcja. Mimo, iż cena roweru nie jest niska (ok. 10 tys. zł) w 2016 r. firma otrzymała kilka tysięcy zamówień, głównie z USA, Europy Zachodniej i z rynków azjatyckich.

East News

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje