Reklama

Buty Michaela Jordana sprzedane. Cena? 560 000$

Air Jordan 1s z 1985 - najdroższe sneakersy świata /East News

Pamiątki po idolach zawsze osiągają niebotyczne ceny na aukcjach internetowych. Ale kto z nas nie chciałby być posiadaczem koszulki Lionela Messiego czy butów Michaela Jordana? No właśnie. Para sneakersów Air Jordan 1s z 1985 roku z debiutanckiego sezonu legendy NBA została sprzedana za rekordowe 560 000$, pobijając poprzedni rekord o 122 500$.

Sprzedawcą butów był Jordan Geller, kolekcjoner i założyciel pierwszego na świecie muzeum sneakersów - Shoezeum. "Są to najbardziej kultowe i pożądane sneakersy wszechczasów" - przyznał.

Reklama

Za sprzedaż odpowiedzialny był dom aukcyjny Sotheby’s. Aukcja online rozpoczęła się od 150 000$, lecz cena dość szybko skoczyła w górę. Walkę o buty stoczyli przedstawiciele czterech kontynentów, a zwycięzca zapłaci rekordowe 560 000$. Jego dane nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Czerwono-biało-czarne sneakersy kolorystycznie odpowiadają barwom zespołu Chicago Bulls, który przez ponad dekadę był reprezentowany przez Michaela Jordana. Na prawym bucie znajduje się oryginalny autograf legendy NBA.

Podpis został wykonany markerem permanentnym, co było rzadkie, dlatego że Michael zazwyczaj podpisywał się długopisem. Co ciekawe, prawy but ma rozmiar 13,5 (rozmiar europejski 46), a lewy 13 (rozmiar europejski 46,5), ponieważ Jordan nosił buty nieco innej wielkości.

Szczegóły, które wyróżniały tę parę od innych pochodzących z tego samego okresu, to czerwone sznurówki, a nie czarno-białe, szczuplejsze i dłuższe logo Nike oraz materiały użyte do produkcji.

Na cenę miał również fakt, że aukcja zbiegła się w czasie z premierą ostatniego odcinka serialu dokumentalnego "The Last Dance" przedstawiającego opowieść o Michaelu Jordanie i Chicago Bulls. Po emisji odnotowano wzrost zainteresowania legendą NBA.

Poprzedni rekord należał do rzadkiego modelu butów Nike Waffle Racing Flat Moon Shoe z 1972 roku, które rok temu zostały sprzedane za 437 500$.

Mateusz Zajega

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje