Reklama

Bądź bezpieczny

Niemal każdy spotkany rowerzysta ma na dłoniach ubrane rękawiczki. Ci, którzy uprawiają Freeride ubierają ochraniacze na golenie i kolana.

Nawet Skate'owcy ubierają ochraniacze na swoje kończyny, aby ochronić je przed otarciami skóry w razie upadku.

Reklama

Niestety, nie wiedzieć czemu spotyka się czasem takich ludzi ubranych w ochraniacze, ale bez kasków. A przecież ochrona głowy jest najważniejsza!

Jak wybrać odpowiedni kask?

Po pierwsze, spójrz na ceny dostępnych modeli i zastanów się, ile chcesz wydać na nowe nakrycie głowy. Nie ma sensu wydawać na nie ostatnich pieniędzy - za bardzo będziesz bał się, żeby kask się nie zniszczył, nie podrapał. Dlatego zdecyduj się na taki model, z którego stratą będziesz w stanie się pogodzić.

To, że trzeba jeździć w kasku jest chyba oczywiste. Jeżeli dla kogoś nie jest, to niech sobie uzmysłowi, że urazy głowy są najczęstszymi uszkodzeniami ciała podczas wypadków rowerowych. Wypadki zaś zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Nowy kask możesz kupić bez większych problemów, natomiast nowe czaszki nie są jeszcze w powszechnej sprzedaży, a nawet jeśli niebawem się pojawią, to z pewnością będą o wiele droższe od najlepszego kasku.

Jeżeli wiesz już, ile pieniędzy możesz i chcesz wydać, udaj się do sklepu. Tak normalnie, na rowerze, tramwajem lub pieszo. Ważne, żebyś był tam nie tylko duchem, ale i ciałem, a konkretnie - głową, bo to na nią musisz przymierzyć kask. Odradzamy kupno kasku w sklepach internetowych. Z prostego powodu - używając komputera nie da się sprawdzić, czy kask dobrze i stabilnie leży na głowie. Nawet jeśli obwód twojej głowy odpowiada rozmiarowi kasku, to może się okazać, że jej kształt jest zupełnie inny niż wyobraził to sobie producent. Dlatego jeszcze raz powtarzamy - przed zakupem należy koniecznie zmierzyć kask!

Gdy już dotarłeś do sklepu, wybierz model który ci się podoba. Zaglądnij do środka i poszukaj informacji o normach i atestach, które uzyskał kask. Obecnie obowiązująca norma europejska to EN 1078 i potwierdzenia, że kask odpowiada jej wymaganiom, należy szukać w pierwszej kolejności. Starsze lub stosowane poza Europą to US CPSC, ISO 9002, ANSI, ASTM. Nalepka ze stosowną informacją gwarantuje, że kask będzie miał odpowiednią wytrzymałość na uderzenia.

Następnie wybierz rozmiar odpowiadający obwodowi twojej głowy, który zawczasu zmierzyłeś. Jeśli pasuje kilka, wybierz mniejszy, biorąc pod uwagę niewielki zapas na zakładaną pod kask czapkę, w której będziesz jeździć zimą. Następnie zabierz się za regulację kasku.

Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczeństwo | jazdy | ochraniacze | paski | kask

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje