Reklama

Vostok Rally timer - zegarek wprost z trasy Dakaru

Vostok Europe prezentuje dwa zupełnie nowe, należące do linii Ałmaz zegarki: "Rally timer by Benediktas Vanagas". Czasomierze te zostały stworzone specjalnie dla zespołu "General Financing - Autopaslauga by Pitlane" i jego kierowcy - Benediktasa Vanagasa, biorących udział w Rajdzie Dakar 2016.

Mechanizm tych wyjątkowych zegarków został zaprojektowana przez doskonale znanego w zegarkowym świecie szwajcarskiego producenta - firmę ISA SWISS. Wytyczne dla jego konstrukcji przekazał wytwórcy, ambasador i współpracownik marki Vostok Europe - litewski kierowca Benediktas Vanagas.

Reklama

Dzięki użyciu rozwiązania elektronicznego udało się zrealizować wskazania dodatkowe czasomierza, bardzo przydatne w czasie samochodowych rajdów. Za pomocą cyfrowego wyświetlacza ciekłokystalicznego prezentowane mogą być następujące wskazania:

- czas w pierwszej strefie czasowej
- czas w drugiej strefie czasowej
- stoper z zakresem pomiarowym do 12 godzin
- timer (odliczanie wsteczne) od 12 godzin
- odliczanie rajdowe (stoper z 30 sekundowym opóźnieniem rozpoczęcia pomiaru)

Bardzo ważnym, szczególnie przy ekstremalnych warunkach użytkowania, jest możliwość podświetlenia tegoż wskaźnika ciekłokrystalicznego. Zegarek posiada oczywiście wskazania czasu podstawowego realizowane za pomocą wskazówek: godzinowej i minutowej, oraz bardzo ciekawie odseparowanej, przydatnej do szybkiego pomiaru sekund wskazówki sekundowej.

Co ciekawe, ta sekundowa wskazówka dzięki swojemu skorelowaniu z wyświetlaczem cyfrowym, wskazuje upływu sekund przy pomiarach stopera i stopera rajdowego, przy załączonych tych opcjach pomiaru. Jak się okazuje, tradycyjnie wyglądająca koronka zegarka, jest równocześnie dodatkowym przyciskiem służącym do zmiany opcji pomiaru, załączania podświetlenia wyświetlacza cyfrowego i oczywiście manipulatorem do zmiany położenia wskazówek.

Pierścień koperty jest wykonany jako obrotowy i posiada naniesioną podziałką minutową umożliwiając szybki sposób rejestracji odcinków minutowych. Podobnie jak w zegarkach przeznaczonych do nurkowania, obraca się on tylko w jedną (odwrotną do ruchu wskazówek) stronę.

Czerwony kolor przycisku wyzwalania stopera jest często stosowany w zegarkach sportowych, a w tym przypadku, gdy kurz i pył są codziennym środowiskiem przebywania kierowców, kolorystyka ta jest decydująca dla widoczności manipulatora.


Nowa linia wzornicza obejmuje dwa wzory czasomierzy:

Titanium Edition

Ten model wykonany jest w kopercie z tytanu w kolorze szaro-srebrzystym. Posiada on tarczę utrzymaną w kolorystyce grafitu, z czerwonymi, czarnymi i szarymi napisami. Wyróżnionym poprzez użytą czcionkę, kolor i umiejscowienie powyżej wskaźnika ciekłokrystalicznego, jest napis: “Benediktas Vanagas".

Black Edition-II

Te modele wykonane są w kopercie z tytanu pokrytej czarną powłoką zrealizowaną w technice PVD. Dla tego wzoru cechą charakterystyczną jest innowacyjna powłoka luminescencyjna, którą powleczona jest cała tarcza. Dzięki temu, w półmroku, czy ciemności odczyt czasu możliwy jest poprzez ciemne wskazówki i indeksy wyróżniające się na tle luminescencyjnej tarczy. Jej sposób wykonanie jest indywidualnym, poufnym jeszcze rozwiązaniem zastosowanym przez markę Vostok Europe.

Ze względu na ciemniejszą tonację kolorystyczną tarczy w tym modelu, jeszcze wyraźniej odcina się na niej napis “Benediktas Vanagas", ale inne oznaczenia są mniej widoczne. Użycie w nazwie rzymskiego wyróżnika - cyfry II, było konieczne ze względu na jedną z poprzednich edycji zegarków związanych z Benediktasem Vanagasem.

Bardzo ciekawym elementem jest dekiel zegarka, na którym, w centralnej części wygrawerowano:
- u góry: logotyp producenta, napis "Motosport" i podpis Banadiktasa Vanagasa
- na dole trzy wizerunki samochodów odpowiadające rajdom, wyścigom i rajdom terenowym. Przy każdej miniaturze samochodu znajduje się odpowiedni dla niego napis.

Koperty zapewniają oznaczoną na tarczy i deklu zegarka wodoszczelność do 20 atm. Wysokiej jakości paski skórzane z czerwonym wykończeniem brzegów doskonale komponują się z pozostałymi elementami.

Zegarki zostały wykonane w limitowanych seriach - po 500 egzemplarzy w każdym z obydwu wzorów. Do każdego egzemplarza, w karcie gwarancyjnej  wydzielona jest jedna strona z następującą informacją: “Niniejszym, ja Benediktas Vanagas - zwycięzca Rajdu Dakar 2015 w kategorii zespołów niefabrycznych zaświadczam, że zegarek "Rally timer by Benediktas Vanagas" firmy Vostok Europe został przeze mnie zaprojektowany i na moje specjalne zamówienie wykonany. Posiada on wskazania użyteczne w
samochodowych rajdach. Egzemplarze tych zegarków z sukcesem przeszły praktyczne testy użytkowania, realizowane przez każdego z członków naszego zespołu, podczas Rajdu Dakar 2016".

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje