Reklama

Jedziesz gdzie chcesz. Te koła odmienią każdy samochód

Ten wynalazek sam w sobie nie jest nowością, ale jego zastosowanie - już tak. Brytyjski wynalazca, William Liddiard opracował pierwszy na świecie samochód, który porusza się na tzw. kołach szwedzkich (omnikierunkowych).

Jak wyjaśnia niezawodna Wikipedia "Koło szwedzkie posiada na swoim obwodzie zamontowane w odpowiedni sposób dodatkowe rolki. Umożliwiają one ruch koła w dowolnym kierunku, bez względu na to, jak koło jest zorientowane w przestrzeni".

Liddard wykorzystując ten sprytny wynalazek, postanowił zaadaptować go do samochodu. Opracował koła, które mogą być zaadaptowane do większości aut osobowych, a co najważniejsze - niesamowicie zwiększają jego mobilność.

A konkretniej - pozwalają mu się poruszać w każdym kierunku, obracać o 360 stopni, a nawet "sunąć" bokiem, sprawiając że parkowanie równoległe stanie się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

"W odróżnieniu od innych tego typu systemów, moje koła nie wymagają, aby w oparciu o nie konstruowano specjalny pojazd. To pierwszy na świecie przykręcany śrubami system pasujący do wszystkiego, co ma koła" - opisuje swój wynalazek Liddiard, który pierwsze testy swojego dzieła przeprowadził na toyocie echo, a wideo z jazdy próbnej opublikował na YouTube.

Reklama

"Koła są mocniejsze, szybsze i bardziej precyzyjne, niż te standardowo stosowane w samochodach. Moje opony mogą mieć taką samą charakterystykę, jak te seryjne, więc nie tracisz nic, a dodatkowo możesz jechać we wszystkich kierunkach i zawracać gdzie tylko chcesz, jeśli zajdzie taka potrzeba" - dodaje.

O pomyśle Liddiarda dowiedziały się już za pośrednictwem internetu tysiące osób. Sam zainteresowany liczy, że wśród nich znajdzie się inwestor gotowy wesprzeć go funduszami potrzebnymi na rozpoczęcie produkcji seryjnej.

No, ale już dość podbudowy teoretycznej - zobaczcie jak koła omnikierunkowe działają w praktyce...

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje