Przyszłość już jest – inżynierowie stworzyli czteronożnego robota, który wspina się po ścianach!

Nowy robot ma w przyszłości niezmiernie ułatwić ludziom ich pracę. Dzięki nowym możliwościom chodzenia po ścianie maszyna będzie w stanie zajrzeć niemal wszędzie, zwłaszcza w ograniczonych przestrzeniach, które znajdują się na dużych wysokościach. Inżynierowie nagrali nawet specjalny materiał wideo, w którym prezentują możliwości „robo-pająka”.

Naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology oraz z University of Illinois zaprojektowali i zbudowali czworonożnego robota, który potrafi wspinać się po metalowych ścianach, konstrukcjach, a nawet sufitach.

Inżynierowie opublikowali wyniki swojej pracy w czasopiśmie naukowym Science Robotics. Nowy robot ma docelowo pomagać w pracach konserwacyjnych na dużych metalowych konstrukcjach, np. na mostach, różnego rodzaju budynkach, czy na zbiornikach ropy naftowej.  

Reklama

Naukowcy skonstruowali robota tak, aby wchodził na metalową ścianę podobnie, jak to robi pająk, a w razie potrzeby, żeby był w stanie przejść do góry nogami po suficie. Robot w chodzeniu po ścianach wykorzystuje elastomery magnetyczne i elektromagnesy, dzięki czemu maszyna na żądanie magnetyzuje i rozmagnesowuje swoje stopy.

Podstawą chodzenia po pionowych powierzchniach jest specjalnie stworzony algorytm. W ramach przygotowań naukowcy symulowali, w jaki sposób domowy kot testuje dany obszat przed pójściem, robiąc małe pierwsze kroki przednimi łapami.

W ramach dalszych testów inżynierowie wykazali, że robot swobodnie porusza się po metalowych ścianach w hali testowej, a dalej, że porusza się także po starych, zardzewiałych, metalowych zbiornikach w terenie. Ponadto unikał wszelkich przeszkód napotkanych na drodze.

Robot waży prawie 9 kg i jak na razie może unieść dodatkowy ładunek o masie 3 kg. Może również poruszać się ze zmienną prędkością, dostosowując ją do danego terenu, a maksymalnie jest w stanie "rozpędzić się" do 0,7 m/s. Moduły nóg są napędzane przez siłowniki propriceptywne. Inżynierowie piszą w swoim artykule: "zaprojektowaliśmy czworonożnego robota wspinaczkowego o morfologii nóg typu ssaka". Robot jest niewielkich rozmiarów, szerokość tułowia wynosi zaledwie 119 mm, wysokość 131 mm, a długość 330 mm.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Robot | nowe technologie | inżynieria | Fizyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy