Niezwykły robot z mąki i owsa. Mała biohybryda dużo potrafi

Zespół badaczy z Włoskiego Instytutu Technologii i Uniwersytetu we Fryburgu opracował biohybrydowego robota, który zaskakuje. Jest maleńki, a wykonano go, wykorzystując mąkę oraz owies. Do czego posłuży?

Zespół badaczy z Włoskiego Instytutu Technologii i Uniwersytetu we Fryburgu opracował biohybrydowego robota, który zaskakuje. Jest maleńki, a wykonano go, wykorzystując mąkę oraz owies. Do czego posłuży?
Niewielki robot biohybrydowy zaskakuje możliwościami. /Włoski Instytut Technologii, Uniwersytet we Fryburgu /materiał zewnętrzny

Nowe urządzenie, nazwane HybriBot, zostało opisane na łamach "Advanced Materials". Ten miniaturowy robot ma pomóc ludziom w bardzo istotnych kwestiach. 

Ciekawe są nie tylko jego przyszłe zadania, ale i to, w jaki sposób został wykonany. Do stworzenia niewielkiego narzędzia wykorzystano bowiem mąkę i owies.

Biohybryda z mąki i owsa. Maleńki robot pomoże ludziom

Zainspirowany ziarnami owsa robot składa się z kapsułki stworzonej na bazie mąki, którą pokryto etylocelulozą. Kapsułkę wykonano przy użyciu technik mikrofabrykacji 3D. Mikrofabrykacja jest procesem wytwarzania miniaturowych konstrukcji, dziedzina ta w ciągu ostatnich dwudziestu lat niezwykle się rozwinęła, pozwalając na produkcję rozmaitych komponentów. Równie silnie rozwinęła się gałąź robotyki związana z biohybrydami. Dzięki temu progresowi udało się stworzyć narzędzie, które w przyszłości może istotnie pomóc ludziom w walce ze zmianami klimatu.

Reklama

- Postępy w bioinspirowanej i biohybrydowej robotyce umożliwiają tworzenie wielofunkcyjnych systemów zdolnych do eksploracji złożonych, nieustrukturyzowanych środowisk - podali eksperci.

Gdzie człowiek nie może, tam biohybrydę pośle

Oprócz wspomnianej kapsułki na bazie mąki, robot składa się także z dwóch naturalnych wyrostków z owsa, które są w dodatku zdolne do poruszania się w odpowiedzi na wzrost wilgotności powietrza.

- Zainspirowana owsem biohybrydowa zminiaturyzowana autonomiczna maszyna (HybriBot) składa się z biomimetycznej, biodegradowalnej kapsuły jako systemu dostarczania ładunku i naturalnych, napędzanych wilgocią siostrzanych szypułek jako silników biologicznych - podali konstruktorzy robota.

Roboty mogą być wykorzystywane na misjach związanych z ochroną i odnową środowiska.

Ziarnko do ziarnka. Biohybryda na misji

Grupa badawcza przeprowadziła już pozytywne testy z nasionami pomidora, cykorii i wierzby. Konstrukcja okazała się być odpowiednio wodoodporna i stabilna. Gotową kapsułkę można wypełnić nasionami rozmaitych roślin i substancjami nawozowymi. Rezultaty testów były tak obiecujące, że złożono już wniosek patentowy na wynalazek

Urządzenie ma znaleźć zastosowanie w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, takich jak potrzeba ponownego zalesiania dużych obszarów, zrównoważone rolnictwo, a także zachowanie bioróżnorodności.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Robot | hybrydy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy