Iran atakuje Izrael. Jak działa Żelazna Kopuła?

Wzrok całego świata skupia się na Izraelu, który został zaatakowany przez setki dronów i rakiet wystrzelonych przez Iran. Niewielkie państwo jest jednak chronione przez jeden z najnowocześniejszych systemów obronnych na świecie. Czym jest i jak działa Żelazna Kopuła?

Żelazna Kopuła, czyli Iron Dome

Zgodnie z zapowiedziami, Iran rozpoczął zmasowany ostrzał Izraela, wysyłając setki dronów i pocisków w kierunku tego państwa. Już teraz w sieci widzimy materiały wideo prezentujące je w starciu z nowoczesnym i niezwykle skutecznym systemem obrony tego małego kraju. To Iron Dome, czyli izraelska Żelazna Kopuła, która od lat stanowi ciężką do przejścia barierę.

Czym jest ten system? To obrona rakietowa, która na bieżąco śledzi i analizuje ruch w przestrzeni kraju, mając na celu wykrywanie i neutralizowanie pocisków krótkiego zasięgu, w tym również dronów. Działa od 2011 roku i powstała m.in. z dużym wsparciem finansowym Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Dlaczego Żelazna Kopuła jest tak dobra?

Dziś nie ulega wątpliwości, że Żelazna Kopuła to jeden z najlepszych systemów obrony rakietowej na świecie. Regularnie sprawdza się w warunkach bojowych, a Izrael jawi się jako teren wyjątkowo trudny do obronienia. Mimo to system staje na wysokości zadania i może pochwalić się wysoką skutecznością. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu stwierdził jakiś czas temu, że w czasie całej służby system zdołał zneutralizować około 95% rakiet wystrzelonych w stronę jego państwa. To ogromna skuteczność.

Zobacz: Dlaczego Iran atakuje Izrael?

Bateria Żelaznej Kopuły posiada od 3 do 4 wyrzutni. Na każdą z nich przypada po 20 pocisków Tamir, które są zdolne do niszczenia rakiet krótkiego zasięgi oraz pocisków artyleryjskich wystrzelonych z odległości do 70 kilometrów. Co ciekawe, od jakiegoś czasu izraelska Żelazna Kopuła potrafi sobie radzić również z dronami. Zdarzały się przypadki, gdy przechwycone zostawały pociski moździerzowe. Jedna bateria może kontrolować obszar o powierzchni 150 kilometrów kwadratowych.

Kluczowym elementem Żelaznej Kopuły jest radar wielozadaniowy (multi mission radar) ELM-2084 wyprodukowany przez izraelskie ELTA Systems. Analiza i obserwacja przestrzeni powietrznej odbywa się w sposób ciągły, a radar wykrywa m.in drony, pociski itp., oblicza ich trajektorię i klasyfikuje jako cele. Całość może działać nieustannie, niezależnie od pory dnia, nocy i panujących warunków pogodowych.

Izraelska Żelazna Kopuła często była obiektem krytyki, głównie ze względu na wysokie koszta systemu. Jedna bateria to koszt około 50 milionów dolarów, podczas gdy poszczególne przechwycenie może kosztować od 100 000 do 150 000 dolarów. Nie zmienia to jednak faktu, że system jest skuteczny i pozwala w 90-95% ochronić Izrael przed nadlatującymi pociskami i dronami.

Iron Dome to nie wszystko

Baterie z pociskami Tamir to jednak nie wszystko. Te są w stanie neutralizować rakiety niskiego zasięgu, dlatego Izrael potrzebował jeszcze czegoś mocniejszego. W przypadku większych pocisków, niezbędne okazują się dwa dodatkowe systemy. Pierwszy z nich to Array (Strzała). Radzi sobie z pociskami balistycznymi i rakietami dalekiego zasięgu - nawet tymi, które zostały wystrzelone z odległości 2000 kilometrów.

W użyciu jest również David's Sling (Proca Dawida). W tym wypadku dochodzi do ochrony obszaru na dystansie od 70 do 200 kilometrów. W systemie znaleźć się może do 12 pocisków, a skuteczność wykrywania może wynieść łącznie do 200 celów na minutę w trybie kierowania ogniem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Żelazna Kopuła | Izrael | Iran | Drony | rakiety | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy