Siły Powietrzne

Środa, 22 listopada 2023 (13:19) Aktualizacja Środa, 7 lutego 2024 (09:50)
Polskie Siły Powietrzne (PSP) są jednym z filarów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, sprawując kluczową rolę w obronie suwerenności narodowej i bezpieczeństwie przestrzeni powietrznej kraju.
Siły Powietrzne - najważniejsze informacje
Myśliwiec F-16 Polskich Sił Powietrznych. /konflikty.pl /Wikimedia

Siły Powietrzne - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    instytucja

Struktura PSP obejmuje Dowództwo Sił Powietrznych, eskadry lotnicze, jednostki wsparcia technicznego oraz logistycznego. Główne zadania PSP to obrona powietrzna, wsparcie dla jednostek lądowych i morskich, realizacja misji poszukiwawczo-ratowniczych, udział w  operacjach międzynarodowych, a także przeprowadzanie szkoleń i ćwiczeń.
 
Różnorodność i kompetencje wyposażenia PSP są istotne dla realizacji ich zadań i misji. To m.in. samoloty bojowe, takie jak amerykańskie F-16 Fighting Falcon, które są wykorzystywane w roli wielozadaniowej maszyny zdolnej do prowadzenia operacji powietrznych i uderzeniowych, czy samoloty transportowe, takie jak C-130 Hercules, które są niezbędne dla logistyki i przewozu jednostek oraz sprzętu na teatry działań poza granicami kraju.
 
Kolejną kategorią są śmigłowce, z różnymi maszynami do zadań bojowych, transportowych czy ratowniczych, na przykład śmigłowce W-3 Sokół, czy też bojowe Mi-24, które umożliwiają wsparcie operacji na lądzie oraz ewakuację rannych.
 
Systemy obrony powietrznej stanowią skomplikowaną sieć radarów, sensorów i wyrzutni rakietowych, skoncentrowaną na ochronie polskiego nieba przed wszelkimi zagrożeniami. To obejmuje systemy zarówno krótkiego, jak i dalekiego zasięgu, umożliwiające odparcie potencjalnych ataków powietrznych czy rakietowych.
 
Polskie Siły Powietrzne dysponują bazami lotnictwa rozmieszczonymi w strategicznych punktach kraju. 1 Baza Lotnictwa Transportowego, w Warszawie, wyposażona jest w śmigłowce Mi-8 i PZL W-3, jak również rządowe samoloty Gulfstream G550 oraz Boeing 737. 

Z kolei 8. Baza Lotnictwa Transportowego, w Krakowie, dysponuje maszynami takimi jak CASA C-295, PZL M28, oraz śmigłowcami Mi-2 i Mi-8. 

12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, operuje dronami Aeronautics Orbiter, Bayraktar TB2 oraz MQ-9 Reaper.

Świdwin jest domem dla 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego, wyposażonej w samoloty Su-22M4 oraz Su-22UM3K.

W Malborku znajduje się 22. Baza Lotnictwa Taktycznego, eksploatująca samoloty MiG-29, podczas gdy 23. Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim operuje samolotami FA-50.

31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu oraz 32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku są wyposażone w samoloty F-16. 

W Powidzu umiejscowiona jest 33. Baza Lotnictwa Transportowego, dysponująca maszynami C-130E, C-130H, PZL W-3 oraz PZL M28 i śmigłowcami Mi-17. 

Bazy Lotnictwa Szkolnego mieszczą się także w Dęblinie (41. Baza, z wyposażeniem w śmigłowce Mi-2 i PZL SW-4, oraz samoloty Aermacchi M-346) oraz w Radomiu (42. Baza, wyposażona w samoloty PZL-130 oraz PZL M28).

Historia Polskich Sił Powietrznych ma swoje korzenie w początkach XX wieku, przechodząc przez burzliwe okresy, takie jak II Wojna Światowa, w której polscy piloci zdobyli globalne uznanie (np. Bitwa o Anglię), aż po okres PRL i Zimnej Wojny, aż do teraźniejszości, gdzie PSP stanowią integralną część struktur NATO, uczestnicząc w wielu misjach i operacjach pod egidą Sojuszu.

Więcej na temat Siły Powietrzne

Siły Powietrzne - Wiadomości

  • Rakiety lecące na 1000 km i potężne śmigłowce. To chce kupić Polska

    Rakiety lecące na 1000 km i potężne śmigłowce. To chce kupić Polska

    Środa, 13 marca (19:02)
    Podczas wizyty Donalda Tuska i Andrzeja Dudy w USA, spłynęła do nas niewyobrażalne wiadomości. Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 1800 rakiet, a prezydent Joe Biden...
  • Polska ma podniebnego kolosa. Dokonał pierwszego lotu

    Polska ma podniebnego kolosa. Dokonał pierwszego lotu

    Wtorek, 12 marca (18:45)
    Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o pierwszym locie samolotu transportowego C-130H Hercules Polskich Sił Powietrznych. To największa maszyna naszego lotnictwa.
  • Prezes zarządu Lockheed Martin w Polsce. Ważna wizyta

    Prezes zarządu Lockheed Martin w Polsce. Ważna wizyta

    Wtorek, 13 lutego (06:00)
    Jim Taiclet, prezes zarządu amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin ma odwiedzić Polskę. Podczas jego wizyty przeprowadzi ważne rozmowy na temat pozycji w naszym kraju...
  • Reklama
  • Pierwszy samodzielny lot Polaka na myśliwcu FA-50

    Pierwszy samodzielny lot Polaka na myśliwcu FA-50

    Piątek, 17 listopada 2023 (14:49)
    Na lotnisku wojskowym w Mińsku Mazowieckim po raz pierwszy doszło do samodzielnego oblotu nowego polskiego myśliwca FA-50 przez polskiego pilota.
  • Polskie siły lotnicze: Jak poradziłyby sobie w konfrontacji z wrogim lotnictwem?

    Polskie siły lotnicze: Jak poradziłyby sobie w konfrontacji z wrogim lotnictwem?

    Poniedziałek, 21 marca 2022 (13:19)
    Trzon polskiego lotnictwa stanowią samoloty F-16, na których ciąży odpowiedzialność za obronę polskiego nieba. Ale są jeszcze inne maszyny, które mogą skutecznie walczyć z siłami...
  • Włosi ​M-346 LCA zamiast Su-22?

    Włosi ​M-346 LCA zamiast Su-22?

    Poniedziałek, 24 sierpnia 2015 (10:59)
    Na pokazach lotniczych Radom Air Show 2015 włoska firma Finmeccanica zaprezentowała model uzbrojonego wariantu samolotu szkolno-treningowego M-346 Master – donosi serwis Defence24....
  • Reklama
  • Zadania współczesnego lotnictwa a polskie możliwości

    Zadania współczesnego lotnictwa a polskie możliwości

    Poniedziałek, 17 sierpnia 2015 (05:05)
    Współczesne lotnictwo stanowi jeden z najefektywniejszych środków na polu walki. Odpowiednie zastosowanie środków wykrywania i śledzenia celów, precyzyjnego rażenia czy walki...
  • Polskie Siły Powietrzne a wsparcie wojsk lądowych - jak uzupełnić lukę w zdolnościach?

    Polskie Siły Powietrzne a wsparcie wojsk lądowych - jak uzupełnić lukę w zdolnościach?

    Środa, 18 lutego 2015 (05:41)
    W świetle decyzji dowództwa USAF o rozmieszczeniu maszyn szturmowych A-10 w Europie, oraz potencjalnego rosnącego zagrożenia ze strony Rosjan w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, rodzi...