Reklama

Wakacje z lawetą? Można tego uniknąć

Proste błędy mogą spowodować, że wymarzony urlop zamieni się w koszmar /materiały prasowe

Hotele, pensjonaty i prywatne kwatery nad Bałtykiem, na Mazurach czy w Tatrach czeka w tym roku prawdziwe oblężenie. W związku z pandemią COVID-19 i wynikającymi z niej ograniczeniami w ruchu międzynarodowym, zdecydowana większość Polaków zamierza spędzić wakacje w kraju. Wsiądą w samochody, licząc na to, że dowiozą ich one bezpiecznie do celu. W natłoku przygotowań do urlopu warto znaleźć czas na kilka prostych czynności, które sprawią, że nasz pojazd będzie gotowy do drogi, a my będziemy mogli cieszyć się wypoczynkiem, zamiast szukać lawety czy warsztatu.

Reklama

Już w ubiegłych latach ponad połowa Polaków wakacje spędzała w ojczyźnie, a przewidywania ekspertów na nadchodzące miesiące są jednoznaczne: rodacy nie wybierają się za granicę. Aż 84 proc. wyszukiwanych w Google fraz związanych z wakacjami dotyczy polskich destynacji. W zeszłym roku było to o 24 punkty procentowe mniej. To dobre wieści nie tylko dla naszej branży turystycznej, ale również dla... właścicieli warsztatów i laweciarzy.

Tradycyjnie około 60 proc. rodaków na wakacje docierało samochodem osobowym. To już dużo, a teraz ta liczba będzie jeszcze wyższa, bo auto to najbezpieczniejszy środek transportu pod względem przeciwdziałania pandemii. Ma jednak poważny minus - może się zepsuć, a tym samym zniszczyć nasze plany urlopowe.

Reklama

Olej

Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego i stanu filtrów oleju to jedna z podstawowych rzeczy, o której bardziej zabiegana, czy po prostu niefrasobliwa, część kierowców zapomina. A to prosta droga do kosztownego nieszczęścia - awarii silnika. To właśnie ten płyn zapewnia odpowiednie funkcjonowanie wszystkich elementów pod maską - kiedy go brakuje lub jest po prostu stary, prawdopodobieństwo zatarcia jednostki napędowej, zerwania paska rozrządu czy awarii turbiny drastycznie wzrasta. 

Oczywiście pamiętajmy też, że oleje dzielą się na wiele różnych typów, pasujących do różnych pojazdów. Kierowca zawsze musi wiedzieć, z jakiego płynu smarującego aktualnie korzysta, aby w razie potrzeby móc go uzupełnić. Szczególnie w bardziej nowoczesnych autach, wyposażonych w turbosprężarkę, zaniedbanie kwestii oleju może prowadzić do fatalnych następstw.

Klimatyzacja

Przed wyruszeniem na wakacyjne wojaże, koniecznie należy skontrolować stan klimatyzacji i nawiewu. Sytuacja, w której chłodzenie powietrza w aucie w trakcie podróży przestanie prawidłowo funkcjonować, może nie sprawi, że nie dojedziemy na miejsce, ale na pewno znacznie obniży nasz komfort podróży. 

Lata w Polsce są coraz bardziej upalne, a co za tym idzie prawidłowo działająca klimatyzacja to już nie luksus, a konieczność. Wielogodzinna jazda w upale każdemu popsuje początek urlopu. Dlatego przed wyjazdem warto zgłosić się do specjalisty, który skontroluje poziom czynnika w układzie, uzupełni ewentualne braki, odgrzybi klimę, a także sprawdzi, czy kabinowe filtry powietrza nie wymagają wymiany.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje