Reklama

Kręci ich... złom. Co można wyciągnąć z kupy żelastwa?

Dla pieniędzy zrobią wszystko. Rozwalą ścianę, rozbiorą bombę czy przewiozą samolot na przemiał. Ci goście po prostu lubią sprzątać - i nie mówimy tu o trzepaniu dywanów - kręci ich... złom. I to różnego rodzaju.

Jedni wożą puszki na skup, inni rozkręcają auta i handlują częściami.  - To syfiasta robota jest. Znajomi mi się dziwią. Pytają, czy mnie pogrzało? Ale ja to po prostu lubię - mówi Kamil, syn właściciela podwarszawskiego złomowiska.

I ma rację, bo być złomiarzem w Polsce to nie jest praca jak każda inna. To styl życia, tylko dla hardkorowców, a jego kulisy pokaże program ZŁOMOWISKO PL już w październiku na Discovery Channel.

- Widzisz tę kupę złomu? Wiesz ile to warte? Okrągłe pół bańki - mówi Sławek, szef zespołu rozbiórkowego, od 17 lat w branży. Bo na miażdżeniu wraków, rozkrawaniu aluminium, czy krojeniu metalowych materiałów można sobie nieźle dorobić. To mogą być puszki
po napojach, stare auta albo radziecki radar wojskowy - tam wszędzie kryją się pieniądze.

Handel złomem, jak udowadnia program ZŁOMOWISKO PL, przypomina trochę giełdę - czasem na skupie płaci się więcej, czasem mniej. Ale zamiast odpicowanych maklerów pod krawatem, mamy tu swojskich detalistów, jak Jacek, którzy z kilometra wyczują, ile dany towar jest wart.

Reklama

- W tym interesie trzeba mieć oko i nosa, ale i kupę szczęścia. Dzięki temu jakoś to się jeszcze wszystko kręci - mówi. Czasem wystarczy zapłacić... kieliszkiem denaturatu, innym razem stawka wynosi kilkanaście tysięcy złotych.

Skup złomu to tylko niewielka część działalności polskich złomowisk. Znacznie częściej zajmują się dekompozycją różnego rodzaju metalowych materiałów, o czym najlepiej wiedzą sami złomiarze. Na przykład "król hip-hopu" Grzegorz codziennie, przy tłustym rapowym bicie, rozkłada tak rdzewiejące wraki, jak i niczego sobie samochodowe cacka.

- Bo ludzie to nienormalni jacyś się porobili. Coś się lekko popsuje i już wyrzucić, już na złom. A można z tego wyciągnąć naprawdę niezłe pieniądze - twierdzi.

Co jeszcze da się wyciągnąć ze złomu? Prawdziwe oblicze branży złomiarzy w Polsce w programie ZŁOMOWISKO PL już tej jesieni tylko na Discovery Channel!

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje