Reklama

Klocki Lego - kultowe zabawki z dzieciństwa

O klockach Lego, wielkiej pasji zapoczątkowanej jeszcze za PRL-u, opowiada ich kolekcjoner, Jakub.

Jak wiadomo, Pewex ma na Facebooku więcej fanów niż popularne współczesne sieci handlowe. Zasługą tego jest m.in. wspomnienie naszych kultowych zabawek z lat 80. To prawda, że dziś można je bez problemu kupić, ale te, które pamiętamy z dzieciństwa, były zwyczajnie fajniejsze.

Klocki z Pewexu

- Witam wszystkich serdecznie i dziękuję za możliwość podzielenia się z wami moją i mojego brata pasją. Myślę, że znakomita większość naszego pokolenia pamięta sklepy Pewex, gdzie za szybą znajdowały się upragnione i często niedostępne zabawki. Klocki Lego, lalki Barbie, resoraki Matchbox cieszyły oczy i były obiektem marzeń każdego dzieciaka z podwórka.

- Pamiętam, że coroczne listy do Św. Mikołaja składały się często z próśb o ten czy inny komplet klocków Lego. Niestety, w tamtych czasach możliwość otrzymania większych zestawów była bardzo nikła, gdyż ich ceny mogły pochłonąć nawet całą ówczesną pensję rodziców. Miałem jednak to szczęście, że już wtedy dostawałem razem z bratem sporo takich mniejszych i średnich zestawów.

- Klocki Lego generalnie cały czas kojarzą mi się z superdzieciństwem i możliwością rozwijania talentów budowniczych i kreacyjnych. Moje największe marzenie z tego okresu dotyczyło zbudowania wielkiej makiety miasta z serii klocków City/Town, po której jeździłyby pociągi zebrane w serii Trans. Chcieliśmy również skompletować zestawy rycerzy i wojowników Robin Hooda umieszczone w cyklu Castle. Te marzenia brały się z corocznych katalogów Lego prezentujących tego typu kreacje i mocno zagnieżdżały się w naszych dziecięcych głowach.

Reklama

Najlepsze zestawy Lego już były

- Człowiek dorastał, ale dziecięce marzenia wciąż gdzieś w nas tkwiły, dlatego obserwowałem ewolucję klocków i zestawów Lego. Zmiany, które wprowadza teraz firma Lego, osłabiają według mnie unikatowość tej rozrywki. Producent, zamiast zwiększać liczbę klocków podstawowych potrzebnych do wykonania bardziej skomplikowanych elementów, ułatwia ich budowę poprzez np. wykonanie w jednym "klocku" całego kadłuba i kokpitu samolotu. Taka polityka producenta zmniejsza możliwość zmian i przebudowy przygotowanego zestawu, a co za tym idzie, niestety, zmniejsza kreatywność tej rozrywki. Bo jak tu zbudować inny samolot z takiego gotowego elementu. Dlatego uważam, że najlepsze zestawy Lego powstały w latach 1980 - 2000.

Kolekcjoner klocków

- Moja pasja i marzenia z dzieciństwa wróciły i wybuchły z nową mocą wraz z uruchomieniem portalu Allegro, mniej więcej w 2005 roku. Pojawiło się wówczas sporo ofert sprzedaży mniej lub bardziej kompletnych zestawów Lego. Zacząłem polować na aukcje klocków w idealnym stanie, z pudełkami i instrukcjami z wymienionego wyżej okresu. Ta pasja przerodziła się wręcz w lekką manię kupowania i zbierania, bo teraz kompletne pudełko z lat 1980 - 2000 to praktycznie unikat. Obecnie wraz z bratem posiadamy już ok. 300 zestawów. Nasze zaangażowanie zrodziło pewien problem, bo ciężko nam teraz znaleźć miejsce i czas na zbudowanie wszystkiego. Do rozłożenia całej naszej kolekcji potrzebna byłaby naprawdę spora sala...

- Równie dużo czasu pochłania kompletowanie i uzupełnianie braków w pudełkach. Przemyślana polityka firmy Lego ułatwia jednak pracę, gdyż każdy zestaw ma swój unikatowy numer i specyfikację, które są dostępne na stronie peeron.com. Po wpisaniu tam interesującego nas numeru zestawu mamy możliwość pobrania instrukcji w formie PDF oraz poznania pełnego spisu klocków wchodzących w jego skład. Możemy również zapoznać się z kompletami ułożonymi tematycznie, znaleźć oznaczenie konkretnych klocków oraz wiele innych przydatnych informacji.

- Inną stroną, która oferuje podobną bazę wiedzy jest guide.lugnet.com. Obydwa adresy mogą się przydać każdemu, kto chce ponownie rozpocząć przygodę z Lego - może już z własnymi dziećmi - lub odbyć sentymentalną podróż. Inny proponowany przeze mnie link to lugpol.pl - forum dorosłych fanów klocków Lego.

Aukcje Lego

- Jeżeli ktoś ma schowany jeszcze z dawnych czasów zestaw, to najłatwiej może sprawdzić jego wartość wyszukując podobną licytację w archiwum aukcji internetowych lub po prostu wystawiając go w ofercie od 1 zł. Istnieje spora grupa zapaleńców i kolekcjonerów, którzy systematycznie i skrupulatnie przeglądają aukcje i z chęcią wezmą w niej udział, jeżeli poszukują właśnie tego zestawu. O unikatowe komplety, dodatkowo zachowane w bardzo dobrym stanie, odbywają się wręcz prawdziwe bitwy licytacyjne!

- Klocki Lego bardzo mocno rozwijają wyobraźnię i umiejętności budownicze dzieci, więc popyt na tego typu zabawki jest duży. Dodatkowo sama marka jest bardzo dobrze rozpoznawalna i kojarzona. Niestety, nawet teraz ceny nowych zestawów nie są niskie, więc drugie życie klocków na portalu aukcyjnym ma się bardzo dobrze. Zapraszam do zabawy oraz rozwijania wyobraźni i kreatywności - nie tylko swoich dzieci!

Jakuba wysłuchał: Andrzej Ropa

Magazyn Exclusive Info

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Lego | PeWeX | zabawki | dzieciństwo | Jeff Gordon | kolekcja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje