Reklama

​Jeździsz quadem po lesie? Zostaniesz ukarany grzywną

Jazda quadem po lesie może zostać ukarana mandatem lub karą grzywny /123RF/PICSEL

Straż Leśna z poznańskiego nadleśnictwa rozpoczęła bezprecedensową akcję skierowaną przeciwko kierowcom quadów i motocykli, którzy rozjeżdżają pobliskie lasy. Pierwsze "łapanki" rozpoczęto w Nadleśnictwie Turek, ale zapowiadane jest także rozpoczęcie podobnych działań także w innych nadleśnictwach w całej Polsce przed końcem 2021 roku.

Reklama

Zatrzymanie osób rozjeżdżających leśne drogi jest niezwykle trudne. Często zdarza się, że kierowcy znają dany obszar od podszewki, ponieważ jeżdżą po nim już wiele razy. Aby akcja strażników leśników okazała się skuteczna, zaangażowano do współpracy także patrole policji.

Reklama

W pierwszej akcji wzięło udział pięciu strażników leśnych z Nadleśnictwa Turek oraz trzy patrole policyjne z komendy w Turku. Funkcjonariusz przede wszystkim kontrolowali miejsca najbardziej narażone na rozjeżdżanie ich przez pojazdy nielegalnie poruszające się po lesie.

Na efekty długo nie trzeba było czekać. Strażnicy zatrzymali dwóch kierowców quadów oraz jednego motocyklistę. Ukarano ich mandatami na łączną kwotę 1200 zł. W tym momencie jest to dopiero początek patroli. W najbliższym czasie możemy spodziewać się zwiększenia tego typu kontroli w całej Polsce.

Pomimo faktu, że akcja Straży Leśnej była pierwszą tego typu w kraju, to przepisy prawne już od lat zakazują wjazdu na teren lasu nieuprawnionym do tego pojazdom. Rozdział 5. ustawy o lasach wprost wyjaśnia tę kwestię.

Pojazdy silnikowe, a za takie uznaje się m.in. quady i motocykle, mogą poruszać się na terenie lasu wyłącznie po drogach publicznych lub po drogach leśnych, gdy wjazd na nie jest wyraźne oznaczy dla tego typu pojazdów. Przepis ten wyłącza z reguły osoby niepełnosprawne, które poruszają się na pojazdach przystosowanych do ich potrzeb.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje