Reklama

Groźne i groźniejsze: Zabójcze zwierzęta

Co sprawia, że jedne zwierzęta są groźniejsze niż inne? Szybkość, wielkość, poziom agresji czy zwinność, z jaką zabijają swoje ofiary? A może stworzenie wcale nie musi być drapieżnikiem, by zasłużyć na miano najgroźniejszego na świecie? Odpowiedzi na te pytania chce poznać Steve Backshall, prowadzący program "Zabójcze zwierzęta".

 By tego dokonać, wyrusza w emocjonującą podróż po wszystkich kontynentach świata, tworząc własną listę 60 zwierząt, z którymi spotkanie może być bardzo niebezpieczne. Jego poszukiwania to dla widzów Animal Planet szansa, by zobaczyć egzotyczne gatunki w naturalnym środowisku, a przy okazji poznać zaskakujące fakty na ich temat. A to wszystko siedząc wygodnie (i bezpiecznie) w swoim fotelu. 

Wyprawa Steve’a zaczyna się w południowej Afryce. I od razu prowadzący wpada w niezłe tarapaty. Chce z bliska przyjrzeć się hipopotamom, zwierzętom tylko z pozoru wyglądającym na przyjazne i nieporadne. Te groźne stworzenia na lądzie potrafią rozpędzić się do 45 km/h i maja niechlubną sławę zabójców - na Czarnym Kontynencie pozbawiły one życia więcej ludzi niż jakikolwiek inny gatunek. Mimo to Steve próbuje podejść do nich możliwie jak najbliżej i niestety zostaje osaczony w rzece przez dwa hipopotamy. Na szczęście ekipa filmowa w porę śpieszy mu z pomocą.

W kolejnych odcinkach również nie zabraknie emocji. Brytyjczyk przemierzając świat stanie oko w oko m.in. z potrafiącym złapać ofiarę w locie rysiem stepowym, cieszącym się sławą ludojada żarłaczem białym oraz kilkunastoma mniejszymi gatunkami: armią mrówek, skolopendrą i najbardziej drapieżnym z nietoperzy - lironosem australijskim.

Jak Steve tworzy swoją listę TOP 60? Każdemu ze zwierząt przyznaje punkty za poszczególne cechy, które sprawiają, że spotkanie z nim może być śmiertelnie niebezpieczne. Dzięki temu widzowie przekonają się, że groźne stworzenie wcale nie musi być wielkie i szybkie. 

Reklama

Program "Zabójcze zwierzęta" na pewno przypadnie do gustu młodszej widowni, bo Steve prowadzi go z dużym poczuciem humoru. Starszych zainteresują szczegółowe uzasadnienia prowadzącego, czym dany gatunek "zasłużył" sobie na miejsce na liście najgroźniejszych. A oto kilku zwierzęcych bohaterów programu, z którymi w styczniu spotkają się widzowie Animal Planet:

 Naj... zwierzęta wg Steve’a Backshalla:

Najszybsze:

1.    Czarna mamba - najszybszy wąż na świecie, może poruszać się z prędkością do 24 km/h.

2.    Gwiazdonos - najszybszy łowca na świecie. Znalezienie i połknięcie ofiary (larwy owada lub nicienia) zajmuje mu 1/5 sekundy.

3.    Sokół wędrowny - najszybsze zwierzę na Ziemi. W locie pikowym osiąga prędkość do 320 km/h.

Najbardziej jadowite:

1.    Drzewołaz złocisty - toksyny tej zamieszkującej Amerykę Południową żaby mogą zabić nawet dwadzieścia osób.

2.    Kobra królewska - jedno ukąszenie tego gada może zabić słonia.

3.    Atraks (ptasznik australijski) - uznawany za najbardziej jadowitego pająka na świecie. Jego szczękoczułki są w stanie przebić paznokieć człowieka.

Najlepsi taktycy:

1.    Humbaki - podczas polowania walenie uderzają płetwą ogonową o powierzchnię wody, ogłuszając tym samym swoje ofiary.

2.    Deinopis subrufa - pająk zamieszkujący Australię. Swoje ofiary łapie aktywnie -zarzucając przednimi odnóżami sieć utkaną ze swojej pajęczyny.

3.    Żółw sępi - na swoje ofiary czeka ukryty w mule. Wabi je wysuwając język, na którym ma wyrostek przypominający robaka - zaintrygowane poruszającym się czerwonym punktem ryby, nieświadome zagrożenia, wpływają wprost w paszczę głodnego gada.


Zabójcze zwierzęta

(ang. Deadly 60)

Premiera: w poniedziałek, 14 stycznia, o godz. 19.00 na kanale Animal Planet

Emisja kolejnych odcinków: od poniedziałku do piątku, o godz. 19.00 i 19.30

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: drapieżnik | zwierze | Wąż | Afryka | pająk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje