Reklama

Grecja a koronawirus: Co należy wiedzieć przed wyjazdem?

Polacy mogą udać się na wakacje do Grecji, ale muszą pamiętać o zasadach, które tam teraz obowiązują /AP/Associated Press /East News

Ze względu na obostrzenia i utrzymujące się zagrożenie związane z pandemią koronawirusa, większość z nas spędzi w tym roku swoje urlopy w Polsce. Ale są i tacy, którzy chcieliby wybrać się za granicę. Jednym z “wakacyjnych" krajów, który otworzył się na turystów z zewnątrz, jest Grecja. Polacy są tam mile widziani, ale pod pewnymi warunkami.

Czy hotele w Grecji są otwarte dla turystów? W jaki sposób funkcjonują tam restauracje i bary? Czy po przylocie trzeba przejść testy? W jakich miejscach i sytuacjach należy zasłaniać usta i twarz? Ci, którzy wybierają się w podróż na południe Półwyspu Bałkańskiego z pewnością mają wiele pytań i wątpliwości. Część z nich rozwiewa Greckie Ministerstwo Turystyki i Greek National Tourism Organisation do spółki z naszym Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Jak można dostać się do Grecji?

Obywatele Polski mogą dostać się do Grecji drogą lądową, powietrzną i morską. Najważniejsza informacja dotyczy wjazdu do Grecji drogą lądową, gdyż dla turystów pozostaje otwarte tylko przejście graniczne w Promachonas na granicy z Bułgarią.

Reklama

Jeśli chodzi o przyloty i poruszanie się drogą morską, na stronie MSZ czytamy o tym, że “wszystkie lotniska w Grecji są czynne. Otwarty jest port Patra i Igumenitsa, dostępne są połączenia promowe z Włochami. Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, w tym na wyspy."

Czy po przyjeździe bądź przylocie, trzeba wykonać test na obecność koronawirusa?

Turyści są poddawani testom losowo, “na wyrywki", niezależnie od tego, w jaki sposób i skąd przybyli. W przypadku pozytywnego wyniku testu, przyjeżdżający zostanie skierowany do specjalnego ośrodka na 14-dniową kwarantannę na koszt Greków.

Czy przedstawienie negatywnego wyniku z testu wykonanego przed przylotem wystarczy do uniknięcia testu na miejscu?

Nie.

Czy hotele są otwarte?

Tak, z uwzględnieniem nowych obostrzeń sanitarnych.

Co restauracjami, kawiarniami, barami czy plażami?

Wszystkie są otwarte z uwzględnieniem nowych obostrzeń sanitarnych.

Czy można poruszać się po kraju inaczej niż własnym samochodem?

Tak, w granicach kraju można poruszać się pociągami, autobusami, samolotami oraz drogą morską.

Jakich zasad należy przestrzegać korzystając z transportu publicznego?

Przede wszystkim należy zasłaniać usta i nos. Nieprzestrzeganie przepisu grozi wysokimi karami. Uwaga: zasady te dotyczą także taksówek.

Podczas podróży promem, wszyscy pasażerowie mają sprawdzaną temperaturę. Na promach również obowiązuje nakaz noszenia zakrycia twarzy oraz trzymanie dystansu pomiędzy pasażerami.

Gdzie jeszcze trzeba zasłaniać twarz?

Oprócz środków transportu zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe również w muzeach. W restauracjach, barach, otwartych ruinach do zwiedzania, kinach oraz podczas wszelkich zgromadzeń, kiedy niemożliwe jest utrzymanie dystansu jest to zalecane.

Co dzieje się w przypadku wykrycia zakażenia na terenie hotelu?

Turysta, którego test wykaże wynik pozytywny, zostanie odizolowany w specjalnym ośrodku przeznaczonym do kwaratannny na 14 dni na koszt państwa greckiego. Reszta gości hotelowych może kontynuować swój pobyt.

Jak sprawdzane jest przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w hotelach? Gdzie można zgłosić łamanie przepisów?

Pracownicy Greckiego Ministerstwa Turystyki będą przeprowadzać regularne kontrole. W przypadku, gdy turysta zauważy przypadek łamania przepisów dotyczących higieny, może zgłosić to pod numerem telefonu 1572.

Co zrobić, jeśli wykazuje się objawy COVID-19?

Odizolować się i unikać kontaktów z innymi. Powiadomić obsługę hotelu i lekarza, który przekaże dalsze informacje. Zalecenia te obowiązują również w przypadku kontaktu z osobą zarażoną.

Jeśli przez zły stan zdrowia lub kwarantannę związaną z pozytywnym wynikiem testu nie pozwoli turyście zdążyć na lot powrotny do kraju lub nie będzie mógł skorzystać z zapłaconego już noclegu w hotelu, to czy koszty lotu lub noclegu zostaną zwrócone?

Państwo greckie zapewnia transport do szpitala i pokrywa wszelkie koszty związane z pobytem w placówce oraz pobyt w ośrodku do kwarantanny. Będzie także negocjować z liniami lotniczymi i hotelami, aby osoba przebywająca w szpitalu lub na kwarantannie mogła przełożyć lot lub skorzystanie z noclegu. 

Co jeszcze należy wiedzieć?

Maksymalna liczba osób przy stoliku w lokalu to sześć, z wyłączeniem rodzin z małymi dziećmi. Ruiny i muzea mogą wpuścić ograniczoną liczbę zwiedzających - informacja o tym, ile osób może przebywać w tych miejscach będzie umieszczona przed wejściem.

Więcej informacji można znaleźć w aplikacji Visit Greece na smartfony.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje