Reklama

David Lagercrantz powraca z kontynuacją "Millenium"

Fani Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista mają powody do radości. David Lagercrantz podpisał właśnie kontrakt na stworzenie dwóch kolejnych części serii. Będzie to kontynuacja znanej na całym świecie trylogii Stiega Larssona oraz jej sequela Co nas nie zabije autorstwa Lagercrantza.

- To coś, czemu po prostu nie mogłem się oprzeć. To była ogromna przyjemność i zapierająca dech w piersiach przygoda pisać "Co nas nie zabije". Ponadto sądzę, że mam naprawdę dobrą historię do kontynuacji - stwierdził pisarz.

Reklama

Książki Stiega Larssona sprzedały się w nakładzie 82 milionów egzemplarzy na całym świecie, a powieść Davida Lagercrantza, od premiery 27 sierpnia, osiągnęła nakład 2,5 miliona egzemplarzy (w Polsce 260 tysięcy egzemplarzy). Zdobyła też wysokie miejsca na międzynarodowych listach bestsellerów. Od czasu wydania książki Lagercrantza wzrosła również sprzedaż trylogii Larssona.

- Reakcja czytelników na całym świecie była bardzo pozytywna. Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni, że David Lagercrantz kreuje dalej świat i postaci stworzone przez Stiega. Czekamy z niecierpliwością na kontynuację tej historii - mówi Joakim Larsson, który zarządza obecnie spuścizną po bracie Stiegu.

Piąta powieść serii zostanie opublikowana w 2017 roku, a kolejna wstępnie w 2019. Obie wydane będą w Polsce przez Wydawnictwo Czarna Owca.

David Lagercrantz to świadomy wybór spadkobierców Stiega Larssona, ma na swoim koncie  wiele literackich osiągnięć. Jest autorem głośnej biografii Zlatana Ibrahimovica "Ja.Ibra", która została uznana w Szwecji za jeden z największych sukcesów literackich ostatnich lat. Książka była nominowana do Augustpriset i William Hill Sports Book of the Year, a jej sprzedaż osiągnęła kilka milionów egzemplarzy na całym świecie.

Udany był także jego debiut literacki w 1997 roku -  książka o zdobyciu Mont Everestu przez szwedzkiego himalaistę Görana Kroppa. Wszystkie książki  Lagercrantza opowiadają historie nieprzeciętnych osobowości, indywidualistów, chadzających własnymi drogami,  mających jasno określone cele. Dotyczy to również jego ostatniej powieści  "Grzech pierworodny w Wilmslow" (2009) o brytyjskim szpiegu Alanie Turingu, który złamał szyfr Enigmy. Książka spotkała się z dużym uznaniem ze strony krytyków.

Lagercrantz  jest również cenionym dziennikarzem śledczym w szwedzkim dzienniku "Expressen".  Zna mechanizmy działania policji i wywiadu szwedzkiego, co niewątpliwie jest cennym doświadczeniem w kontynuacji świata charakterystycznego dla wcześniejszych części trylogii "Millennium".

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje