Reklama

Chorwacja: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [Aktualne informacje]

Wybierasz się na wczasy do Chorwacji? Sprawdź najnowsze zasady wjazdowe /123RF/PICSEL

Wakacje w Chorwacji 2021: Wymagane dokumenty i formularze

By przy wyjeździe na wakacje do Chorwacji uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba mieć przy sobie ważny dowód osobisty bądź paszport i okazać go na granicy. Służby wręczają wszystkim turystom materiały informujące o zaleceniach epidemiologicznych wprowadzonych przez Chorwacki Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego, a turyści są zobligowani do podania miejsca pobytu, adresu e-mail oraz numeru telefonu komórkowego .

Gdzie warto się zarejestrować przed wakacjami w Chorwacji?

Reklama

Bardzo przydatnym i zalecanym - choć nieobowiązkowym - dokumentem jest także wypełnienie formularza https://entercroatia.mup.hr/. . Najłatwiej zrobić to przez aplikację dostępną m.in. w języku polskim. Wówczas przekroczenie granicy z Chorwacją zajmie tylko chwilę. Wszystkie wymagane dane zostaną zaewidencjonowane w systemie i nie trzeba już ich będzie podawać chorwackim służbom.

Wakacje 2021 w Chorwacji: Czy warto ubezpieczyć się na wypadek COVID-19 i innych chorób?

Pandemia koronawirusa narzuca konieczność przestrzegania szczególnych środków ostrożności i zabezpieczenia się na wypadek chorób oraz zakażenia koronawirusem. Popularna  wśród turystów karta EKUZ umożliwia dopłatę do świadczeń zdrowotnych w sytuacjach nagłych, takich jak choroba czy wypadek, ale w bardzo okrojonym zakresie. 

(Pacjent pokrywa ok. 1-5 proc. kosztów konkretnej usługi medycznej). Dlatego choćby dlatego warto wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która umożliwia pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i ewentualnego powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego. Jeśli turysta będzie musiał wypełnić nakaz poddania się kwarantannie wydany przez chorwackie władze, zostanie obciążony ewentualnymi kosztami z tym związanymi.

Wakacje w Chorwacji 2021: Zasady, obostrzenia i procedury

W Chorwacji nadal obowiązują procedury związane z pandemią koronawirusa, dlatego planując wakacje w tym kraju trzeba mieć przy sobie maseczki. Twarz należy zasłaniać w obiektach handlowych; instytucjach medycznych; środkach transportu publicznego (w tym również promach i taksówkach); na dworcach, na poczcie, w kantorach, punktach usługowych, takich jak fryzjer czy kosmetyczka oraz w przestrzeni publicznej, gdy nie można zachować bezpiecznego dystansu od innych osób. W obiektach  gastronomicznych i rozrywkowych trzeba zachować odpowiedni dystans - 1,5 metra. Ta zasada nie dotyczy lokali na świeżym powietrzu. Personel restauracji czy baru jest zobligowany do noszenia maseczek i dbałość o bezpieczeństwo turystów.

Planujesz wakacje 2021 w Chorwacji? Tutaj znajdziesz aktualne informacje

Wszystkie aktualne informacje o  sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji, obowiązujących obostrzeniach i procedurach w związku z koronawirusem są publikowane na bieżąco na stronie internetowej MSZ oraz profilu na Facebooku polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Strona MSZ z informacjami o przepisach wjazdowych dotyczących Chorwacji

Chorwacka Wspólnota Turystyczna przedstawicielstwo w Polsce - codziennie aktualizowany post na oficjalnym profilu FB

Profil polskiej ambasady w Zagrzebiu na Facebooku

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja | wakacje | koronawirus | pandemia | przepisy | covid | Covid-19 | COVID19 | obostrzenia | zasady | wjazd | paszport | wczasy | 2021

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje