Reklama

Chorwacja: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [Aktualne informacje]

Wybierasz się na wczasy do Chorwacji? Sprawdź najnowsze zasady wjazdowe /123RF/PICSEL

Planujesz wakacje w Chorwacji? Oto, co warto wiedzieć przed wyjazdem. Poniżej znajdziesz zasady, przepisy i regulacje wjazdowe obowiązujące na terenie tego kraju.

Reklama

 Chorwacja niezmiennie bije rekordy popularności wśród turystów w naszym kraju. Choć sezon turystyczny ruszył już pełną parą, to przy planowaniu wakacji 2021 w Chorwacji trzeba uwzględnić zasady, które zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji na wakacje? Kto jest zwolniony z kwarantanny? Kiedy i jakiego typu testy trzeba wykonać, aby móc spędzić wakacje 2021 w Chorwacji? O jakie dokumenty trzeba zadbać przed podróżą i gdzie warto się zarejestrować?

Wakacje 2021 w Chorwacji. Kto jest zwolniony z testów?

Reklama

Chorwacja już od 1 kwietnia jest otwarta i gotowa na przyjęcie turystów. Na wakacje można się tam wybrać zarówno samolotem jak i własnym środkiem transportu. Władze w Zagrzebiu cały czas luzują obostrzenia i przepisy związane z pandemią koronawirusa. 

Jak podaje Chorwacka Wspólnota Turystyczna: Wszyscy Goście przyjeżdżający bezpośrednio z krajów i/lub regionów Unii Europejskiej lub krajów i/lub regionów strefy Schengen oraz krajów stowarzyszonych ze strefą Schengen, które obecnie znajdują się na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) będą mogli wjechać na terytorium Republiki Chorwacji na takich samych warunkach jak przed wystąpieniem COVID-19 (Goście nie muszą przedstawiać negatywnego testu PCR na SARS-CoV-2 ani nie będą podlegać kwarantannie), jeśli nie wykazują oznak choroby i nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą.

Mapa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)

Jeśli zaistnieje konieczność tranzytu przez kraje/regiony, które nie znajdują się na tzw. zielonej liście, fakt niezatrzymywania się na ich terytorium można będzie udowodnić przedstawiając np. dowód uiszczenia opłat za autostrady, rachunek za paliwo, itp., na podstawie których będzie możliwe określenie dokładnego czasu podróży przez te kraje/regiony.

Od dnia 17.06.2021 r. cały obszar Polski znajduje się na tzw. zielonej liście. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na bieżąco dokonuje aktualizacji tzw. zielonej listy, więc rekomendujemy przed podróżą do Chorwacji ponowne dokładne sprawdzenie aktualnej wersji listy oraz przepisów obowiązujących przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji.

Do Chorwacji spoza listy zielonej mogą wjechać bez konieczności wykonywania testów:

- ozdrowieńcy, którzy poświadczą przechorowanie koronawirusa zaświadczeniem od lekarza bądź pozytywnym wynikiem testu PCR lub antygenowego wykonanym w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ale nie później niż jedenaście dni przed datą przekroczenia granicy

- osoby zaszczepione, które przyjęły drugą dawkę minimum czternaście dni wcześniej i posiadają stosowne zaświadczenie. 

- osoby, które przeszły COVID-19 i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od daty zachorowania, a szczepienie przyjęli w ciągu ostatnich 180 dni. W tym przypadku trzeba przedstawić dwa zaświadczenia: o przechorowaniu COVID-19 oraz o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

Chorwacja uznaje unijne zielone certyfikaty (paszporty covidowe)

Granicę Chorwacji mogą także przekroczyć bez testów osoby, które są po pierwszej dawce szczepionki Pfizera, Moderny lub Gamaleya (Sputnik V) i od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni, bądź osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca i od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni.  Do Chorwacji bez problemu wjadą także osoby posiadające unijne zielone certyfikaty COVID-19, które potwierdzają szczepienia, wynik testu bądź ozdrowienie. 

Testów przy przekraczaniu granicy nie muszą także wykonywać dzieci do lat dwunastu. Małoletni mogą jednak przekroczyć granicę Chorwacji wyłącznie wtedy, gdy są pod opieką rodziców bądź opiekunów, którzy są ozdrowieńcami albo posiadają zaświadczenie o szczepieniu bądź posiadają negatywny wynik testu.

Wakacje w Chorwacji 2021: Kogo obowiązuje kwarantanna?

Obywatele przybywający z krajów znajdujących się na zielonej liście, czyli obecnie państw Unii Europejskiej i Strefy Schengen nie muszą odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Wszyscy pozostali jeśli nie są ozdrowieńcami, którzy przeszli chorobę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub odpowiednio wcześnie się nie zaszczepili i/lub nie posiadają wymaganego zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19 czy o przyjęciu szczepionki, po przekroczeniu granicy Chorwacji są zobowiązani do przejścia dziesięciodniowej kwarantanny. Izolacja może zostać skrócona po przedstawieniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji. Wynik testu trzeba wysłać na adres mailowy przejścia granicznego przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium Chorwacji.

Służby graniczne w odpowiedzi powinny przesłać odpowiednie potwierdzenie SMS-em. To warunek wymagany do skrócenia kwarantanny w Chorwacji. Warto pamiętać, że kwarantanna będzie obowiązywać także po przyjeździe/przylocie do Polski. Z jej odbycia zwalania negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku COVIC-19 wykonanego w Polsce maksymalnie do 48 godzin po przekroczeniu granicy z Chorwacją. (Ta zasada dotyczy przy wszystkich podróżach do krajów ze strefy Non Schengen.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja | wakacje | koronawirus | pandemia | przepisy | covid | Covid-19 | COVID19 | obostrzenia | zasady | wjazd | paszport | wczasy | 2021

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje