Reklama

10 zakazanych teledysków. Ich nie puszczali w TV!

Wydawałoby się, że czasy, gdy artyści swe dzieła zanosić musieli do cenzora dawno już minęły. Okazuje się jednak, że media nadal potrafią ograniczyć lub całkowicie zakazać publikowania niektórych klipów. My przyjrzeliśmy się tematowi bliżej i ułożyliśmy własną listę teledysków, które trafiały na czarne listy stacji telewizyjnych w Polsce i na świecie.

Teledyski trafiały na półki cenzorskich archiwów często z  banalnych powodów. Jednym z pierwszych, a na pewno pierwszym w MTV klipem, którego emisja została zatrzymana był numer Duran Duran "Girls On Film". Jednak my pokażemy teledyski, które trafiły za kratki za cięższe przewinienia.

Reklama

Najczęstszym powodem jest oczywiście nagość i z tej przyczyny z emisji poleciało większość hitowych numerów. Od Duran Duran począwszy, na Dodzie skończywszy.

W latach 80-tych. i 90-tych najczęściej cenzurowane były klipy muzyków rockowych, które epatowały seksem i przemocą.

Obecnie cenzura rozpostarła swe skrzydła także nad innymi gatunkami. Najczęściej popem i rapem, gdzie teraz przeniósł się ciężar erotycznych ekscesów.

Muzycy cięższych gatunków nadal podpadają, jednak dziś głównie z powodu przemocy seksualnej, hektolitrów krwi, czy obrazy uczuć religijnych.  Zdarzało się także, że klip nie zostawał dopuszczony do telewizyjnej emisji z powodu oblania tzw. Testu Hardinga. Tak było chociażby z klipem grupy Gnarles Barkley z 2008 roku, który zdaniem specjalistów mógł wywoływać napady padaczki.

Ale dość już teorii, czas na praktykę. Przed wami  10 zakazanych teledysków według redakcji Facet INTERIA.PL:

1. Duran Duran "Girls On Film"

Od tego klipu wszystko się zaczęło. Zbanowany został za "naruszenie moralności", a mówiąc po ludzku: za nagie dziewczęta. Teraz już można go legalnie oglądać.

2. Rammstein "German Pussy"

Początkowo całkowicie zakazany z powodu przemocy i scen erotycznych. Po długich bojach zaczęto go emitować po godzinie 22.

3. Marylin Manson Marylin Manson ''(s)AINT''

Zostało powiedziane o tym klipie, że to właściwie film porno, tylko z lepszą muzyką. Lepszej rekomendacji chyba nie ma.

4. The Prodigy ''Smack My Bitch Up''

Ten klip blokują chyba wszyscy i zawsze. Jest tutaj wszystko: narkotyki, seks, przemoc, alkohol. Wybrany został najbardziej kontrowersyjnym teledyskiem w historii MTV

5. Rihanna "S&M"

Na YouTube ma adnotację "nieodpowiednie dla niektórych użytkowników". Chyba nikogo nie zdziwi, jeśli napiszemy, że został zakazany w 11 krajach z powodu nagości.

6. Bjork "Cocoon"

Wideoklip został zakazany przez MTV ponieważ według nich Bjork tańczyła tańczyła nago. W rzeczywistości była ubrana w obcisły kostium, ale włodarzy telewizji to nie przekonało.

7. Nine Inch Nails ''Closer''

Reznor nigdy nie był grzecznym chłopcem, a klip do "Closer" jest tego najlepszym przykładem. Perwersja, seks, profanacja symboli religijnych, cały NIN.

8. NikitA "Верёвки"

Za wschodnią granicą Polski też się dzieje. Wiecie dlaczego ten teledysk został zakazany? Oczywiście, że przez nagość! I to jaką! Niestety nie znaleźliśmy wersji bez cenzury.

9. Mötley Crüe "Girls, Girls, Girls"

W 1987 roku ten kawałek był hitem. Puszczany był w każdej stacji radiowej i tylko tam. Cenzorom oczywiście nie spodobały się nagie kobiety.

10. Doda "Dżaga"

Polacy nie gęsi, swoją Dodę mają. A ona pokazała w tym wideo to, co ma najlepsze. Skutkiem tego klip został ściągnięty z emisji.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Rammstein | Duran Duran | Doda | Motley Crue | Rihanna | Björk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje