Zamień okienko na aplikację, czyli dlaczego warto przenieść się do mobilnego banku

Dane pochodzące ze Związku Banków Polskich pokazują, że 19,5 mln Polaków korzysta z bankowości internetowej. Ominięcie kolejek i brak konieczności wychodzenia z domu to tylko niektóre z zalet obsługi finansów w sieci. W czym jeszcze lepsza jest bankowość mobilna od tradycyjnej i które z jej funkcji mogą przekonać sceptyków?

Reklama

Aplikacje bankowe usprawniają i ułatwiają kontrolowanie swoich finansów. Szybkie przelewy, możliwość załatwiania formalności (m.in. korzystanie z e-urzędu), wypłata pieniędzy bez konieczności posiadania karty - to tylko kilka udogodnień, na które mogą liczyć użytkownicy. Na coraz większą popularność tego segmentu nie mogli nie zwrócić uwagi producenci - przykładowo marka Huawei postawiła dostępność aplikacji bankowych jako jeden z priorytetów rozwoju swojego ekosystemu. W skład AppGallery, który jest częścią ekosystemu Huawei Mobile Services, wchodzi przeszło 120 tysięcy aplikacji, a polscy użytkownicy znajdą tam aż jedenaście aplikacji rodzimych banków. Do czego można je wykorzystać?

Formalności bez wychodzenia z domu

Zgromadzenie odpowiednich dokumentów, wypełnienie wniosku, kilkanaście długich minut rozmowy z konsultantem - jeszcze do niedawna tak wyglądało składanie wniosku o udzielenie kredytu gotówkowego. Dzięki aplikacji bankowej proces ten nie tylko jest dużo prostszy, ale często nie wymaga nawet opuszczania kanapy. Użytkownik za pomocą kilku kliknięć składa wniosek, samodzielnie dostosowując wysokość rat, a potrzebna kwota trafia na rachunek jeszcze tego samego dnia. Potrzebujesz kredytu hipotecznego? Znaczną część formalności także załatwisz za pośrednictwem aplikacji, jednak pamiętaj, że w tym przypadku weryfikacja wymaga wizyty w oddziale banku.

Chcesz założyć nowe konto? Nic prostszego - wystarczy ściągnąć aplikację wybranego banku, przygotować dokument potwierdzający tożsamość, wypełnić formularz oraz zaakceptować zgody oraz oświadczenia wymagane przez bank. Aby zweryfikować tożsamość wystarczy przesłać "selfie" oraz zdjęcia dowodu osobistego. Przez aplikację można także złożyć wniosek o wydanie nowej karty kredytowej, zwiększenie limitu płatności czy otworzyć lub zamknąć poszczególne subkonta czy lokaty. To ogromna wygoda, która mocno ułatwia życie, warto więc przekonać się to nowoczesnych rozwiązań.

Liczne promocje

Korzystanie z bankowości elektronicznej wiąże się także z możliwością zyskania dodatkowych prezentów. Wiele banków posiada programy lojalnościowe, dzięki którym za płatność kartą można uzyskać częściowy zwrot gotówki. To nie jedyne korzyści, bowiem w ramach wielu akcji promocyjnych można często wygrać vouchery lub sprzęt elektroniczny, np. smartfony. Tego typu akcje zazwyczaj dotyczą konsumentów, którzy otwierają nowy rachunek w danym banku.

Założenie konta online dla nowych klientów może wiązać się także z otrzymaniem gotówki lub bonów podarunkowych. Z takiej promocji mogą skorzystać osoby, które pomiędzy 1 kwietnia do 4 maja założą konto w Banku Millennium. Po aktywacji aplikacji pobranej z Huawei AppGallery otrzymają one 200 zł w postaci elektronicznej karty podarunkowej, którą będzie można wykorzystać na zakupy w sklepie internetowym huawei.pl. Ale to nie koniec korzyści, za aktywne użytkowanie konta w okresie od maja do sierpnia użytkownicy mogą liczyć na premię 200 zł od Banku Millenium do wykorzystania na dowolny cel. W sumie, po spełnieniu określonych warunków, można więc liczyć nawet na 400 zł. Aplikacja Banku Millennium jest dostępna w Huawei AppGallery już od grudnia 2020 r., a od 25 marca dostępna jest także dla użytkowników najnowszych urządzeń Huawei w wersji zintegrowanej z HMS. Dzięki temu użytkownicy mogą w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności, w tym z płatności mobilnych BLIK.

BLIK: w czym się przyda?

Dzięki BLIK-owi  możliwa jest także płatność w sklepie za zakupy, opłacenie zamówień dokonywanych online czy zakup biletów. Wystarczy przy pomocy aplikacji wygenerować kod, a następnie potwierdzić transakcję.

Także wypłata pieniędzy bez karty czy gotówka przesłana na numer telefonu to już nie rzeczywistość z powieści sci-fi. Dzięki BLIK-owi wypłacisz pieniądze bez posiadania portfela. Podobnie jak w przypadku płatności online wystarczy wygenerować numer, wprowadzić go na klawiaturze bankomatu, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji. Aby przelać pieniądze znajomemu wystarczy wpisać numer telefonu odbiorcy i wprowadzić go w opcji oferowanej przez aplikację, a całość potwierdzić podobnie jak w opisywanych wcześniej przypadkach.

Bezpieczeństwo i wygoda

Chcesz mieć kontrolę nad finansami? Dzięki powiadomieniom push w aplikacjach bankowych możesz ustawić monity o transakcjach, błędnych próbach logowania czy próbach płatności twoją kartą. Elektroniczne zarządzanie finansami umożliwia także inwestowanie na giełdzie z poziomu aplikacji, a także wymianę walut. Bankowość online pozwala także na wykupienie ubezpieczenia na życie, opłacanie rachunków przy pomocy kodów QR, zablokowanie dostępu do kart płatniczych w razie kradzieży czy zgubienia.

Dane Ministerstwa Cyfryzacji pokazują, że około 75 proc. profili zaufanych jest powiązanych z kontami bankowymi. Dzięki bankowości elektronicznej dużo łatwiej rozwiążesz sprawy urzędowe - w ciągu kilku minut można m.in. złożyć wniosek o potrzebne świadczenie (np. 500+), rozliczyć się z urzędem skarbowym czy wysłać pismo ogólne.

Artykuł z ekspozycją

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje