Reklama

Telewizory 8K Ultra HD – nadeszła rewolucja?

Telewizor 8K Ultra HD wyposażony jest w innowacyjny procesor TV 8K 2018, który ulepsza jakość wyświetlanej treści /Pixabay.com

Rozdzielczość 4K jeszcze na dobre nie zagościła we wszystkich domach, ale wiodący producenci już zaczynają oferować nowy standard. 8K Ultra HD wprawdzie nie stanie się najpopularniejszym telewizorem w 2018 roku, ale z całą pewnością nie minie dużo czasu, nim zacznie przenikać do coraz większej liczby gospodarstw domowych.

8K Ultra HD puka do Twoich drzwi

Reklama

Wydawało się, że bieżący rok nie przyniesie już żadnej rewolucji na gruncie telewizorów, jednak Samsung mocno nas wszystkich zaskoczył. Wprawdzie już LG pokazywało swój prototyp telewizora OLED, który wyświetla treści 8K Ultra HD, ale koreański producent poszedł o krok dalej: telewizor Samsung 8K nie tylko został zaprezentowany, lecz także trafił do sprzedaży.

Nie oznacza to oczywiście, że Samsung ma ambicje, aby upowszechnić technologię 8K Ultra HD już w ciągu najbliższych miesięcy. Zaprezentowany przez producenta model Q900R jest telewizorem z najwyższej półki cenowej i musi jeszcze upłynąć trochę czasu, nim pojawią się warianty tańsze i mniej luksusowe. Wydaje się jednak, że technologia 8K zyska ogromną popularność w 2019 roku.

Czy to w ogóle ma sens?

Możesz zastanawiać się, czy w bieżącym roku opłaca się inwestować w TV 8K? 2018 rok nie przyniósł w zasadzie żadnego spopularyzowania materiałów dostępnych w rozdzielczości 8K i niewiele wskazuje na to, by rok 2019 miał być pod tym względem bardziej przełomowy.

Przede wszystkim należy rozważyć dostępność popularnych materiałów filmowych. Wydawanie filmów w rozdzielczości 8K na nośnikach fizycznych wydaje się jeszcze nierealne, musiałby bowiem powstać nowy standard płyt (zastępujący Blu-ray). Nikt nie mówi o projekcie tego typu głośno. Nadzieja w platformach VOD (Netflix, HBO GO), póki co jednak one także nie zapowiadają udostępniania treści 8K.

Nadzieja w upscalingu

W jaki sposób zagospodarować olbrzymią liczbę pikseli w 8K Ultra HD? Samsung opracował w tym celu technologię 8K AI Upscaling, której celem jest maszynowe podnoszenie rozdzielczości każdego materiału źródłowego do rozdzielczości jak najbliższej 8K. Wymaga to bardzo wysokiej mocy obliczeniowej, gwarantowanej przez odpowiednio wydajny procesor TV 8K.

Takie rozwiązanie zakłada, że każda klatka obrazu poprawiana jest pod kątem jakości, zarówno poprzez wypełnianie pustych pikseli, jak i korygowanie jej ostrości, koloru i kontrastu. Czy telewizor Samsung 8K z taką technologią sprawdza się w praktyce? Upscaling nie jest tylko chwytem marketingowym i już w przypadku telewizorów 4K okazywał się strzałem w dziesiątkę.

TV 8K - 2018 rokiem przełomowym

Rok 2018, dzięki wypuszczeniu na rynek serii telewizorów 8K Ultra HD, bez wątpienia jest rokiem przełomowym. Zainicjowano nowy standard rozdzielczości, który zostawia konkurencję w tyle. Obecnie wykorzystanie ogromnej liczby pikseli, którą oferuje 8K, zapewnia tylko zaawansowany procesor. TV 8K z pewnością zacznie swoją ekspansję na wielką skalę już w 2019 roku.

materiały prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Telewizor 8K | telewizja 4k | Ultra HD

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje