Reklama

Szukamy drugiego auta. Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu alternatywnego środka transportu?

Pierwszy etap masz już za sobą: ze sportowego samochodu przesiadłeś się w model dostosowany do potrzeb rodziny z dzieckiem. Lata mijają, dzieci przybywa, żona wraca do pracy. Czas podjąć decyzję o kupnie drugiego auta.

Rozwiezienie dzieci do przedszkoli i szkół, dojechanie do pracy, odebranie pociech, zawiezienie ich na treningi, zakupy spożywcze... Jesteś zmęczony już po przeczytaniu jednego zdania? Logistyka w rodzinie niejednokrotnie wymaga kombinowania, zwłaszcza jeśli wasza rodzina składa się z więcej niż trojga członków. Z pewnością dużo łatwiej będzie planować codzienność, kiedy kupicie drugi samochód i obowiązki rozłożą się na was dwoje.

Zwróć uwagę na pojemność

Reklama

Zakupy, sprzęt sportowy dzieci, służbowy laptop, mata do jogi oraz pies. Nauczony doświadczeniem wiesz, że pomieszczenie wszystkich potrzebnych rzeczy (i członków rodziny) może przypominać tetrisa. Szukając auta dla żony zwracasz uwagę na to, że jedną z ważnych kwestii będzie duży bagażnik. Ale nie tylko.

Ważna jest także przestrzeń, które powstaje po złożeniu siedzeń czy sposób składania siedzeń tak, aby dowolnie kształtować przestrzeń do załadunku. Honda Jazz proponuje swoim użytkownikom naprawdę niecodzienne rozwiązania. W standardowym układzie bagażnik ma pojemność prawie 300 litrów, a po złożeniu tylnej kanapy wzrasta do ponad 1200. Ale to nie wszystko. Dzięki umieszczeniu zbiornika paliwa w środkowej części podłogi użytkownicy zyskali możliwość dowolnego składania siedzeń. System Magic Seats pozwala na konfigurację w taki sposób, aby spełniać dynamicznie zmieniające się potrzeby.

Pomyśl o środowisku

Używanie samochodu generuje spaliny, a te z kolei przyczyniają się do powstawania smogu. Tlenek węgla, siarka, ołów czy tlenki azotu to problem, z którym mierzymy się od lat. Decyzja o kupnie drugiego samochodu powinna być więc odpowiedzialna. Postaw na ekologiczny napęd.

Idealny samochód zapewni użytkownikowi nie tylko niską emisyjność, ale także dużo niższe koszty utrzymania. Producenci prześcigają się w propozycjach napędów, które nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko. Użytkownicy mają więc możliwość wyboru spośród wielu opcji. Klasyczny benzyniak nadal jest dość popularny. Obok niego pojawiają się jednak samochody z napędem elektrycznym, auta z instalacją LPG czy pojazdy hybrydowe.

Te ostatnie spisują się wyjątkowo dobrze w przestrzeni dużego miasta. Dlaczego? Ten typ jazdy ma bowiem określoną specyfikę. Postoje na światłach, niewielka prędkość, znacznie częstsze niż w długich trasach hamowanie pozwolą nie tylko na odzyskanie energii. To także szansa na dużo mniejsze niż zazwyczaj spalanie. Oprócz korzyści dla środowiska, to także znaczna ulga dla portfela.

Nowe technologie? Jak najwięcej

Większość samochodów posiada w standardzie ekrany, za pomocą których kierowca może sterować całym samochodem. Przydatna okazuje się możliwość obsługi niektórych funkcji za pomocą gestów czy głosu. Wielu producentów decyduje się umożliwić użytkownikom połączenie smartfonu z komputerem pokładowym. Dzięki takim usługom jak Apple CarPlay czy Android Auto ekran telefonu jest dostępny bez potrzeby sięgania po urządzenie.

Tego typu rozwiązania stanowią duże udogodnienie - kierowca nie będzie musiał niepotrzebnie się rozpraszać. Zbyt dużo czasu poświęconego ekranowi może oznaczać stworzenie niebezpiecznej sytuacji. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Honda Jazz. Japoński producent zaprojektował ekran LCD w taki sposób, że czas potrzebny do obsługi elementów sterujących znacznie się skrócił. To aż 58% w porównaniu z poprzednim modelem. Łatwość obsługi uzyskano także dzięki zastosowaniu Honda Personal Assistant. Dzięki prostej komendzie "OK Honda" użytkownik ma możliwość wydawania głosowych poleceń, a nawet rozmowy - dzięki kontekstowemu rozpoznawaniu mowy.

A co z bezpieczeństwem?

Nie mniej ważne są systemy bezpieczeństwa użyte w samochodzie. To szczególnie ważne jeżeli pojazdem porusza się cała rodzina. Wybierając nowe auto zwróć uwagę co producent oferuje w standardowym wyposażeniu. Może się okazać, że jest ono bardzo ubogie i warto rozważyć dokupienie kilku narzędzi poprawiających bezpieczeństwo.

Co powinno znajdować się w podstawowym wyposażeniu? Z pewnością przydatny będzie system pozwalający kierowcy uniknąć kolizji i minimalizujący jej skutki. Jeszcze lepiej, gdy będzie działał także w nocy - wtedy niestraszni będą nieoświetleni miejscy rowerzyści. Komfort jazdy poprawiają także tempomat, system utrzymywania na pasie ruchu czy narzędzie ostrzegające kierowcę o zmianie pasa.

Zwróć uwagę także na ilość oraz miejsce zamocowania poduszek powietrznych. Warto wiedzieć, że bezpieczeństwo kierowcy zwiększa poduszka kolanowa czy centralna poduszka powietrzna. Ta ostatnia ma za zadnie ochronę głów pasażera i kierowcy przed zderzeniem się.

 

 Artykuł powstał we współpracy z Hondą.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje