Stacjonarnie czy przez internet. Gdzie bezpiecznie kupisz elektronikę?

Zakupy online jeszcze do niedawna były czymś, na co pozwalało sobie niewiele osób. Sytuację zmienił postęp technologiczny, dzięki któremu kupowanie w sieci stało się nie tylko łatwiejsze, ale również bezpieczniejsze. Zachodzące zmiany pogłębiła również pandemia, kiedy spora część z nas pracowała zdalnie i rzadziej wychodziła z domów. Mimo to sklepy tradycyjne wciąż istnieją, a zakupy w nich również mają swoje plusy.

Reklama

Wraz z postępem technologicznym wielu z nas zmieniło swoje przyzwyczajenia i dostrzegło walory, jakie niesie ze sobą kupowanie z w internecie. Zakupy w sieci stały się bowiem bezpieczniejsze i wygodniejsze. W tym przekonaniu utwierdziła nas pandemia, kiedy często nie było po prostu innego wyboru - zamknięte pozostawały galerie handlowe, sklepy z ubraniami, butami czy elektroniką. A właśnie elektroniki w czasach częstych lockdownów kupowaliśmy całkiem sporo: laptopy do pracy zdalnej, konsole do gier czy telewizory. I kupować będziemy nadal, warto więc zastanowić się, gdzie bezpiecznej zrobimy zakupy: w sieci czy sklepie stacjonarnym.

Atrakcyjne ceny, ogromny wybór i oszczędność czasu, czyli zalety kupowania w sieci

Największą zaletą kupowania elektroniki w internecie bez wątpienia są dużo bardziej atrakcyjne ceny niż w przypadku sklepów stacjonarnych. Bierze się to przede wszystkim stąd, że sklepy online ponoszą znacznie mniejsze koszty związane ze swoim funkcjonowaniem i mogą zaoferować przystępniejsze ceny oraz liczne promocje. W sieci większy jest również wybór, a dostępny asortyment jest bogatszy. Sklepy stacjonarne ograniczone pozostają bowiem przestrzenią - nie wszystko zmieści się na półkach czy w magazynie. Tymczasem zapoznając się z ofertą online możemy przebierać dosłownie w setkach dostępnych produktów.

Za przykład można wziąć huawei.pl, czyli sklep online popularnego producenta elektroniki. Klienci mogą wybierać z niezwykle szerokiej gamy produktów: smartfonów, laptopów, tabletów, smartwatchów, słuchawek, routerów i szeregu innych akcesoriów, w tym produktów ekskluzywnych, które są niedostępne nigdzie indziej. Produkty tej lubianej marki znajdziemy oczywiście również w rozmaitych sklepach stacjonarnych, jednak prawdopodobnie nigdzie nie znajdziemy w jednym miejscu aż tak szerokiej oferty. Dodatkowo odwiedzający huawei.pl mogą liczyć na specjalne promocje dostępne tylko online. Przykładowo w każdy wtorek klienci mogą skorzystać z oferty OkazjoWTORKÓW, czyli cyklicznej oferty na wybrane produkty, zestawy urządzeń i akcesoriów. Z innych zalet wynikających z zakupu online warto wymienić choćby bezpłatną dostawę w następny dzień roboczy (jeśli zamówienie zostanie złożone przed godziną 12:00) czy 20 zł zniżki kolejne zakupy za wystawienie opinii o zakupionym produkcie. Dodatkowym powodem, dla którego warto kupić sprzęt Huawei w oficjalnym sklepie online, jest rozbudowana gwarancja: 3-letnia (zamiast standardowej 2-letniej) na kupiony laptop czy jednorazowa, bezpłatna naprawa ekranu smarftona w ciągu 3 miesięcy od dnia zakupu.

W sklepie internetowym huawei.pl możemy również skorzystać z promocji dostępnych tylko online. Aktualnie, od 4 czerwca do 4 lipca, w ramach "Mistrzowskich promocji" taniej kupimy wybrane smartfony, laptopy, smartwatche i słuchawki. Przykładowo za fotograficzny smartfon P40 lite w zestawie ze smartwatchem Huawei Watch Fit zapłacimy 999 zł, a za Huawei P smart 2021 z NFC z opaską sportową Huawei Band 6 - 799 zł. Huawei Watch GT 2 Pro w zestawie z głośnikiem Huawei BT CM510 dostępny jest za 999 zł, a najnowsze bezprzewodowe słuchawki Huawei FreeBuds 4i - za 299 zł.

Oprócz tego nie musimy ruszać się z domu, przedzierać przez zakorkowane miasta, by dostać do interesującego nas sklepu, odpada również stanie w kolejkach. Zakupy online zrobimy również o każdej porze dnia i nocy, nie ograniczają nas bowiem sztywne godziny pracy, w których sklep stacjonarny pozostaje otwarty. Sporym ułatwieniem w przypadku zakupów przez internet jest również możliwość wybrania konkretnych kryteriów podczas wyszukiwania interesujących nas gadżetów. Ustalić można choćby pułap cenowy, rozmiar czy kolor, a wszystko to zrobimy siedząc wygodnie na kanapie.

Kultura zakupów, czyli zalety sklepów stacjonarnych

Zakupy online to jednak nie tylko plusy. Pewnym zagrożeniem może być na przykład ryzyko uszkodzenia w transporcie kupionego sprzętu, jednak klienci mają do dyspozycji różne sposoby, które właściwie redukują to zagrożenie do zera - na przykład ubezpieczając zawartość przesyłki oraz sprawdzając zawartość przed odebraniem od kuriera. Zdecydowanie warto też kupować elektronikę w takich sklepach, które cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów.

Za minus kupowania elektroniki przez internet można też uznać fakt, że nie obejrzymy "na żywo" interesującego nas produktu, co wiele osób sobie ceni. Z drugiej jednak strony, opisy na stronach sklepów online są bardzo dokładne, zawierają wszystkie ważne parametry techniczne, dobrej jakości zdjęcia oraz opinie użytkowników, którzy mieli już okazje zapoznać się z danym urządzeniem. Oprócz tego bez problemu znajdziemy wideorecenzję praktycznie każdego istniejącego produktu, choćby w serwisie YouTube.

Mimo licznych walorów kupowania w sieci, sklepy stacjonarne z pewnością nie znikną. W naszym społeczeństwie wciąż silnie zakorzeniona jest kultura zakupów: szwendanie się po galeriach, wchodzenie do różnych sklepów, oglądanie i dotykanie produktów. Dla wielu to po prostu ciekawa forma spędzania wolnego czasu: przymierzanie ubrań, butów, patrzenie na ekspozycje. Bo "może akurat wypatrzę coś, czego potrzebuję, a o czym nie pomyślałem". W przypadku zakupów elektroniki wszystko to ma to jednak trzeciorzędne znaczenie - najczęściej doskonale wiemy, co chcemy kupić, a opisy i zdjęcia na stronach pozostają szczegółowe i wyczerpujące.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje