Reklama

Samochodem na majówkę? Przygotuj auto na wyjazd!

Autem na majówkę? Przed wyjazdem sprawdź stan techniczny pojazdu oraz ważność ubezpieczenia. /materiały prasowe

Nie ma znaczenia, czy na majówkę wybierasz się do większego miasta, na Mazury, polskie morze czy za granicę. Grunt to przede wszystkim bezpieczeństwo, które zapewni Ci sprawny samochód i odpowiednie ubezpieczenie. O czym należy pamiętać przed wyjazdem na majówkę?

Reklama

Ubezpieczenie OC, AC i Assistance

— Przed wyjazdem w dalszą trasę należy upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Szczególnie ważne jest ubezpieczenie OC. Jego zakres regulowany jest ustawowo, dzięki czemu każde towarzystwo gwarantuje taką samą ochronę w ramach polisy. Nie warto więc za nie przepłacać, można na przykład skorzystać z porównywarek internetowych i dobrać najlepszą dla siebie ofertę – mówi Patryk Juchniewicz, ekspert portalu Rankomat.

Reklama

Autocasco nie jest obowiązkowe, ale warto rozważyć wykupienie polisy. Zapewnia ona odszkodowanie właścicielowi samochodu m.in. w przypadku kradzieży, uszkodzenia przez osoby trzecie, uszkodzenia przez żywioły lub stłuczki z winy kierowcy ubezpieczonego auta. Assistance jest z kolei dla wszystkich osób, które chcą mieć dodatkową ochronę w przypadku sytuacji awaryjnych. Mowa oczywiście o pomocy mechanika, holowaniu pojazdu czy samochodzie zastępczym.

Zadbaj o odpowiednią widoczność

Bardzo ważne jest, aby przed wyjazdem na majówkę mechanik sprawdził wszystkie światła i odpowiednio je wyregulował. Jeśli przepaliła się żarówka – najlepiej będzie wymienić je parami. Zadbaj o czystość przedniej i tylnej szyby – sprawdź stan wycieraczek (najlepiej wymieniać je dwa razy w roku, w przeciwnym wypadku nie będą odpowiednio zbierały wody) i poziom płynu do spryskiwacza. Dobra widoczność jest jednym z głównych elementów bezpiecznej jazdy, dlatego warto pamiętać o powyższych czynnościach.

Płyny i filtry to podstawa

Przygotowując swoje auto do weekendowego wyjazdu, nie można zapomnieć o wymianie płynu chłodniczego, który jest bardzo istotny dla pracy silnika. Przy temperaturze szczególnie powyżej 20 stopni Celsjusza, musi jak najlepiej krążyć w chłodnicy, w przeciwnym wypadku dojdzie do jej uszkodzenia, a koszty wymiany będą bardzo wysokie. Warto też sprawdzić poziom oleju i w razie konieczności go uzupełnić lub wymienić. Należy również zastanowić się czy nie będzie konieczna wymiana filtrów paliwa i oleju.

Nie ryzykuj z oponami zimowymi

Ogromny wpływ na bezpieczeństwo mają też opony. Jeśli jeszcze nie zmieniłeś ich z zimowych na letnie, przed wyjazdem na majówkę jest na to najwyższa pora. Zimowe opony szybko się zużywają na nagrzanym asfalcie, poza tym znacznie wydłuża się droga hamowania, a auto spala więcej paliwa. Poproś też mechanika, który będzie dokonywał przeglądu, aby sprawdził ciśnienie w oponach oraz stan całego zawieszenia – zarówno amortyzatorów, jak i układu kierowniczego. Standardem jest także sprawdzenie stanu wszystkich osłon gumowych i wymiana tych, które nie zapewniają już należytej ochrony podzespołom zawieszenia.

Przegląd u sprawdzonego mechanika

O przeglądzie swojego samochodu warto już pomyśleć nawet 3-4 tygodnie przed wyjazdem, ponieważ może okazać się, że wizyta z dnia na dzień nie będzie możliwa, a na ewentualną dostawę części trzeba będzie długo czekać. Warto też udać się do zaufanego mechanika, który dokładnie sprawdzi stan auta i zajmie się każdą potencjalną usterką.

„Koło ratunkowe” i narzędzia

Niby oczywista rzecz, ale przed wyjazdem na weekend majowy upewnij się, że masz w bagażniku koło zapasowe - i w jakim jest ono stanie. Każdy kierowca powinien posiadać w samochodzie podstawowe narzędzia, takie jak podnośnik i inne narzędzia potrzebne do wymiany opony (klucze i śrubokręty). Nie zapominaj też o lince holowniczej, trójkącie ostrzegawczym, nieprzeterminowanej gaśnicy, kamizelce odblaskowej i w pełni wyposażonej apteczce (z bandażami, opaską elastyczną, sterylnymi kompresami gazowymi, środkiem dezynfekującym, rękawiczkami i kocem z folii termoizolacyjnej).

… i w drogę!

Wyżej wymienione czynniki są bardzo ważne dla bezpiecznej podróży, jednak pamiętaj, że kluczową kwestią są umiejętności kierowcy i jego ostrożność na drodze. Przed wyjazdem na majówkę upewnij się, czy zabrałeś ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także ubezpieczenie OC. Jeżeli wybierasz się dalej lub nawet za granicę warto pomyśleć także o dodatkowym ubezpieczeniu auta i usłudze Assistance. Ruszaj w drogę!

materiały prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: samochód | ubezpieczenie OC | ubezpieczenie AC | majówka | wyjazd | przegląd auta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje