Rachunek oszczędnościowy: Jak odkładać niewielkie kwoty?

„Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka„ to mądre powiedzenie doskonale oddaje kwintesencję oszczędzania. Sprawdźmy, jak skutecznie odkładać niewielkie kwoty, by w przyszłości cieszyć sięwielkimi efektem.

Wbrew obiegowej opinii, oszczędzanie pieniędzy nie oznacza  skąpstwa czy odmawiania sobie drobnych przyjemności. Oszczędzanie to sposób na życie- przemyślane decyzje finansowe, budowanie zdrowych nawyków i rezygnacja ze zbędnych wydatków.

Chcesz zacząć odkładać niewielkie kwoty? Sprawdź, jak to zrobić.

Jak odkładać niewielkie kwoty: 5 sprawdzonych porad

Chcesz zacząć oszczędzać? Po pierwsze: Wybierz cel! Twoja motywacja wzrośnie, jeśli będziesz odkładał pieniądze na coś, co jest dla ciebie ważne. Może to być wymarzone auto, wkład własny potrzebny do zakupu domu, egzotyczne wakacje czy cokolwiek innego, czego aktualnie pragniesz.

Po drugie: Stwórz dobry plan. Skuteczne oszczędzanie nie polega na impulsywnym przesyłaniu na konto oszczędnościowego przypadkowych kwot. Kluczem do sukcesu jest tu przede wszystkim dobry plan i konsekwencja. Zanim zaczniesz oszczędzać, przez kilka tygodni zapisuj swoje wydatki. Takie dane będą znakomitą podstawą do analizy twojego budżetu. Choć niektóre dane mogą naprawdę cię zaskoczyć (wydawanie 300 zł miesięcznie na kawę na mieście to jednak spora przesada), będą skuteczną motywacją do zmiany nawyków finansowych.

Po trzecie: Stawiaj sobie realne cele. Jeśli po opłaceniu wszystkich zobowiązań, na twoim koncie zostaje "na życie" 1500 zł, nie możesz liczyć na to, że uda ci się oszczędzić 1000 czy nawet 500. Jeśli tak właśnie się stanie — będziesz miał powody do radości. Aby nie stracić motywacji, postaw sobie jednak bardziej realne cele. W takim przypadku oszczędzenie 200 czy 300 zł miesięcznie będzie bardzo dobrym wynikiem.

Po czwarte: Załóż rachunek oszczędnościowy. Odkładanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety to bardzo kiepski pomysł. Z powodu inflacji, czyli stopniowego wzrostu cen w gospodarce twoje pieniądze szybko stracą wartość. Zakładając oprocentowany rachunek oszczędnościowy, nie tylko nie stracą swojej wartości, ale będą także same na siebie zarabiać. Wybierając konto oszczędnościowe, zwróć uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania (im wyższe, tym wyższe zyski), ale także na dodatkowe elementy.

- koszty założenia i prowadzenia. Jeśli bank pobiera opłaty za założenie i prowadzenie konta oszczędnościowego, te szybko zjedzą wypracowane zyski. Aby osiągnąć największe korzyści, znajdź ten, który zrealizuje obie czynności bez kosztowo;

- koszty przelewów wychodzących. Czy wiesz, że większość banków umożliwia użytkownikom wykonanie jednego darmowego przelewu wychodzącego i pobiera wysokie (nawet 10-12 zł) za kolejne? Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, wybierz bank, który pozwala na wykonanie dowolnej liczby przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat;

- brak konieczności posiadania ROR-u w danym banku. Wiele banków umożliwia założenie konta oszczędnościowego jedynie pod warunkiem posiadania w banku konta osobistego. To może jednak generować dodatkowe koszty. Aby ich uniknąć, znajdź bank, który nie stawia takiego warunku.

Skutecznym wsparciem w znalezieniu tego jedynego będzie także skorzystanie z dostępnego w Internecie rankingu rachunków oszczędnościowych. Dzięki temu zestawieniu szybko i wygodnie porównasz najważniejsze parametry dostępnych na rynku kont.

Skuteczne oszczędzanie: Dodatkowe rady dla opornych

Kolejna podejście do oszczędzania spełzło na niczym? Nie załamuj rąk. Oto kilka rad dla osób, które mimo niepowodzeń chcą spróbować raz jeszcze.

Nie masz z czego oszczędzać? Taki argument często bywa wymówką, aby zacząć oszczędzać "od jutra". Aby go uniknąć ustaw w banku zlecenie stałe. Na jego podstawie wskazane przez ciebie kwota będzie zasilać konto oszczędnościowego automatycznie. Co ważne, zadbaj o to, aby bank realizował zlecenie stałe nie pod koniec miesiąca, kiedy na twoim koncie często nie ma już wystarczającej ilości środków, ale kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. Dzięki temu twoje oszczędności będą rosły, a ty szybko przyzwyczaisz się, że masz do dyspozycji nieco niższą kwotę.

Zdarzało ci się wypłacać pieniądze z konta oszczędnościowego, aby zrobić spontaniczne zakupy? Stwórz skomplikowane hasło do konta oszczędnościowego, zapisz je na kartce ischowaj w piwnicy, w pawlaczu lub na dnie szafy. Jeśli poczujesz nieprzemożną chęć zrobienia impulsywnych zakupów, konieczność poszukiwania kartki z hasłem skutecznie ostudzi twój zapał.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje