Reklama

​Odkurzacz do basenu: Czym czyścić przydomowy basen?

Odkurzacz do basenu - jaki model wybrać? /123RF/PICSEL

Wizja wskoczenia do basenu wypełnionego zimną wodą, to coś, co większość z nas ma głowie w gorące, letnie dni. Sprawienie sobie własnego akwenu jest coraz łatwiejsze, należy jednak pamiętać o tym, że przydomowy basen należy regularnie czyścić. Najlepszym sprzymierzeńcem w walce z bakteriami i brudem będzie odkurzacz do basenu.

W odkurzacz do basenu warto zaopatrzyć się już w zasadzie przy zakupie samego basenu. Nie mówiąc już o basenach zabudowanych. Te drugie co prawda zawsze wyposażone są w pompy, ale nawet one nie dadzą rady dużym odpadom. A do naszego basenu wpaść może naprawdę wiele: owady, kamienie, plastikowe odpady, liście czy nawet całe rośliny.

Po co ci odkurzacz do basenu?

Podstawą jest siatka albo skimmer, którymi musimy zebrać większe elementy z tafli wody. Niektórzy doradzają nawet, by stosować je kilka razy dziennie właśnie po to, by śmieci nie opadły na dno i jak najrzadziej trzeba było stosować odkurzacz do basenu. Ten ostatni potrzebny będzie jednak tak czy tak.

Reklama

Odkurzacze basenowe po pierwsze, co oczywiste, pozwalają utrzymać czystość na dnie naszego zbiornika. Co więcej pomagają dbać o higienę, a to niezwykle istotna kwestia w przypadku basenów, nawet tych mniejszych. Na dnie każdego zbiornika mogą bowiem rozwinąć się drobnoustroje, bakterie, glony czy grzyby. Nie chcielibyśmy kąpać się w towarzystwie żadnego z tych żyjątek.

Jeszcze jedną zaletą używania odkurzacza do basenu jest oszczędność. Czystsza i bezpieczniejsza woda sprawia, że trzeba rzadziej ją wymieniać. Proste. Czym czyścić przydomowy basen?

Odkurzacz do basenu: rodzaje, modele i typy

Jaki odkurzacz wybrać? Akcesoria do czyszczenia basenów dzielą na różne rodzaje ze względu na: sposób sterowania, rozmiar, siłę, filtr i zasilanie.


Wszystko zależy przede wszystkim od rozmiaru twojego basenu. Zarówno mniejsze, jak i większe zbiorniki będą wymagały regularnej opieki. Jednak do usuwania brudu z dna tych pierwszych sprawdzą się mniejsze o słabszej mocy i manualnym sterowaniu. W przypadku basenów o dużej objętości trzeba będzie postawić na większą siłę zasysania i prawdopodobnie sterowanie automatyczne. Jeśli zależy ci na wygodzie, zwróć uwagę na modele zasilane bezprzewodowo, jeśli ogranicza cię budżet, to być może będzie trzeba wybrać typ zasilany za pomocą przewodu.

Odkurzacze do basenu: Manualne czy automatyczne

Odkurzacz może być sterowany ręcznie lub poruszać się podobnie do robotów czyszczących podłogi. Manualny sprzęt do czyszczenia basenu na pewno będzie miał jedną przewagę na modelami automatycznymi: cenę. Koszt nowego odkurzacza w najtańszej wersji to 200 złotych (choć są poradniki, jak samem złożyć taki sprzęt, o ile czujesz się na siłach).

Akcesoria sterowane ręcznie podpina się do węża ogrodowego lub filtra i najzwyczajniej w świecie jeździ nimi po dnie basenu. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim rozmiarze i wadze odkurzacze. Za krótki uchwyt bądź za duża waga sprawią, że sprzęt będzie niewygodny w użyciu.

Producenci oferują także nieco droższe odkurzacze hydrauliczne. To taka wypadkowa urządzenia sterowanego ręcznie i automatu. Taki sprzęt podłączyć należy do pompy wychodzącej na zewnątrz. Raz włączony będzie "jeździł" po dnie i zbierał zanieczyszczenia.

Odkurzacze automatyczne to o wiele droższa zabawa. Oferują jednak zdecydowanie większą wygodę. W przypadku dużych basenów nieraz nie ma innego wyboru, gdyż regularne czyszczenie ręczne jest czasem niemożliwe. Automaty są bardzo podobne do robotów-odkurzaczy czyszczących domowe podłogi. Działanie basenowych wersji również nie różni się zbytnio.

Zasilane są przeważnie wbudowanymi akumulatorami, więc wszystko, co musimy zrobić, to umieścić odkurzacz na dnie, pozwolić mu zeskanować akwen i pozwolić pracować. W przypadku większych i droższych modeli możemy spotkać się z zasilanie sieciowym - wtedy odkurzacz podłączamy do źródła zasilania.

Odkurzacz do basenu: Jakie zasilanie

Jeśli chodzi o kwestię zasilania także należy kierować się rozmiarem basenu. Modele wyposażone we własne baterie owszem są wygodniejsze w eksploatacji, ale żywotność źródła zasilania często nie jest zbyt imponująca. Gdy musimy regularnie czyścić niewielki akwen, nie ma problemu, możemy postawić na typ zasilany bateriami (czasem są nawet zwykłe baterie AA). Mocniejszy sprzęt będzie wymagał akumulatora. Te są w stanie wytrzymać nawet dwie godziny.

Jeśli zależy nam na mocy, nie chcemy martwić się o stabilność pracy odkurzacza, a objętość naszego basenu jest pokaźna, wtedy warto zainwestować w odkurzacz zasilany przewodowo. 

Odkurzacz do basenu: moc, rozmiar, filtr

Ostatnimi elementami, na które należy zwrócić uwagę są: moc sprzętu, jego rozmiar oraz rodzaj filtra, w który jest on wyposażony. Dwa pierwsze są dość oczywiste. Duże baseny będą wymagać mocnego zasysania. Z kolei jeśli zdecydujemy się na odkurzacz poruszany za pomocą siły naszych mięśni, trzeba sprawdzić wcześniej jego wagę i długość uchwytu.

Co zaś tyczy się filtrów, mamy na rynku dwa rodzaje: te z wbudowanym filtrem i takie, które wymagają podpięcia do instalacji basenowej. Jeśli nasz basen jest na tyle mały, że nie posiada tej ostatniej, wybór jest raczej prosty. Drugą kwestią jest to, że wbudowany filtr to większa wygoda. Jedna w przypadku dużych basenów mocne odkurzacze zasilane sieciowo z wbudowanym filtrem mogą być drogie. Niektóre modele w ogóle takich filtrów nie posiadają.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: odkurzacz do basenu | basen | czyszczenie | ogródek | pompa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje