Odkryj w sobie sisu. Dlaczego Finowie są najszczęśliwszym narodem świata?

ONZ opublikowała w marcu 2021 roku najnowszy Światowy Ranking Szczęścia (ang. World Happiness Report), w którym kolejny rok z rzędu wygrał kraj, dzięki któremu świat poznał m.in. saunę, ideę morsowania w jeziornych przeręblach oraz telefony marki Nokia. Mowa oczywiście o Finlandii. Jaka jest tajemnica sukcesu „szczęśliwości” Finów? Naukowcy oraz sami Finowie dopatrują się powodów w ich filozofii życia zwanej „sisu”.

Sisu jest definiowane na wiele sposobów. Nie należy tego mylić z duńskim hygge, czyli spędzaniem leniwych popołudni pod kocem przy zapalonych świeczkach lub kominku. Nie jest to również coś podobnego do szwedzkiego lagom, czyli filozofii umiarkowania i bycia "w sam raz". Sisu to zbiór cech określających człowieka, który dąży do celu mimo wszystko. Jest to hart ducha, wytrzymałość, wewnętrzna odwaga, która pozwala osiągnąć zamierzony cel, ale bez działania na oślep ani w desperacji.

Fińska tożsamość sisu jest znana i opisywana już co najmniej od kilku dekad. Przypuszcza się, że wyjątkowy hart ducha pomógł Finom m.in. wygrać w wojnie zimowej z ZSRR w latach 1939-1940.

Reklama

Jak można wprowadzić sisu w codziennej rutynie? Praktykuj stoicyzm. Nie reaguj emocjonalnie i w desperacji, kiedy dzieje się coś złego. Szukaj racjonalnych rozwiązań, nawet jeśli wymaga od ciebie włożenia dodatkowej energii i poświęcenia czasu.

Rób więcej niż zakładałeś na początku. Metoda ta zakłada stworzenie jakiejś rezerwy poprzez stopniowe zwiększanie swoich mocy przerobowych w codziennych działaniach. Pamiętaj, że nie chodzi tutaj o szaleńcze przekraczanie granic prowadzące do wypalenia życiowego, ale o regularną pracę nad rozwojem własnych sił witalnych. 

Warto jeszcze naśladować Finów w tym, aby działać "mimo wszystko". Najlepiej obrazuje to obraz mieszkańców kraju, którzy pomimo kapryśnej pogody rzadko zabierają ze sobą parasol, a widok tłumów w koncertach na świeżym powietrzu, kiedy pada ulewny deszcz, nie jest żadnym nadzwyczajnym wyjątkiem.

Kultura sauny, spędzania wolnego czasu na łonie przyrody oraz częste uprawianie sportów również przyczyniły do czołowej lokaty Finów w rankingu "szczęśliwości". Możemy być pewni, że w następnych latach ich pozycja nie będzie słabnąć. 

Na jakim miejscu wypada Polska w tegorocznym zestawieniu ONZ? Zajęliśmy 44. miejsce na 149 sklasyfikowanych krajów.

Jakub Zygmunt

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Finlandia | szczęście
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy