Reklama

Niezbędne akcesoria do malowania

Dobra farba nie wystarcza, trzeba również zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości akcesoria do malowania. Podpowiadamy, jak je skompletować, zanim zabierzemy się do pracy i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wystarczy pomalować pokój, by mieszkanie wyglądało świeżo jak po remoncie. Pod warunkiem oczywiście, że zostanie to właściwie zrobione. Co to znaczy? Smugi na ścianach, plamy na suficie i nierównomierne pokrycie farbą to najczęstsze grzechy niewprawnych malarzy. Na szczęście nie trzeba chwalić się dyplomem ukończenia kursu złotej rączki, by opanować sztukę pokrywania ściany farbą "bez wyjeżdżania za linie". Do tej operacji będą nam potrzebne podstawowe akcesoria malarskie takie jak:  taśma , pędzel, wałek.

Wałek malarski

Reklama

Zdawałoby się, że nie ma nic prostszego niż zakup wałka malarskiego. Tymczasem nieprawidłowy wybór może nam przysporzyć sporo kłopotów. Gorzej wykonane wałki pozostawiają zauważalne smugi. Te z najwyższej półki produkuje się, wtapiając przy pomocy wysokiej temperatury miękką i chłonną tkaninę w plastikowy walec, który nakładamy na rączkę.

Dzięki temu na wałku nie ma szwów, które mogłyby powodować nierównomierne rozprowadzanie farby. Przed smugami chroni również zaokrąglona krawędź. Wałek nie musi być zakupem jednorazowego użytku, te lepsze da się wyczyścić przy pomocy rozpuszczalnika. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, by dobrać odpowiedni wałek do zakupionej farby.

Pędzle

Nie wszędzie da się dotrzeć wałkiem malarskim, dlatego musimy się również zaopatrzyć w pędzle. Konieczne będą do pomalowania trudnodostępnych miejsc, na przykład takich jak powierzchnia za kaloryferem. Nie wystarczy jeden pędzel, w zależności od zastosowania mają one różne kształty i budowę. Ten pierwszy powinien mieć włosie ścięte pod kątem, drugi jest wąski z długą rączką, by dało się jak najgłębiej sięgnąć za grzejnik. Podobnie jak w przypadku wałków, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, do jakiego typu farby przystosowane jest włosie.


Taśma malarska

Wśród niezbędnych akcesoriów do malowania musimy wymienić także taśmę malarską, której używamy, by nie zabrudzić farbą framug drzwi, okien, parapetów i nie wyjechać wałkiem lub pędzlem na sufit. Taśma malarska to także element obowiązkowy, jeżeli ściany chcemy pomalować na dwa lub więcej kolorów lub we wzory (na przykład pasy). To ona "odetnie" dwie różne barwy farby. Dobra taśma nie podcieka od spodu i nie zrywa się razem z farbą. Nie może również pozostawiać śladów kleju, a z drugiej strony musi dobrze przywierać, by nie spaść w trakcie pracy. Taśma powinna być jednocześnie odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwo się przerywać w rękach, byśmy nie musieli używać do tego nożyczek. W przypadku gdy malujemy na zewnątrz, należy również zwrócić uwagę na to, by była odporna na zmiany temperatur i różne warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV. W innym przypadku może się okazać, że klej uległ wulkanizacji i przywarł do powierzchni. Taśma malarska może również służyć do malowania wzorów na ścianach. Należy szukać produktu o odpowiedniej elastyczności, by dało się uformować z niej krzywizny, koła, łuki czy fale.

Kuweta

Do malowania ścian w mieszkaniu nie musimy kupować od razu wielkiego wiadra, wystarczy nam odpowiednia kuweta. Farbę nalewa się do głębszej części, a chropowaty spad służy do równomiernego rozprowadzenia jej po wałku i odsączenia nadmiaru. Dobra kuweta powinna być odporna na działanie rozpuszczalnika, by po wykonanej pracy można było ją oczyścić i wykorzystać w przyszłości ponownie. Można również zakupić specjalne jednorazowe wkłady do kuwety, które wyrzucamy po malowaniu.

Folia malarska

Lepiej nie oczekiwać, że może uda się nic nie zachlapać i nie liczyć na to, że podłogi da się uchronić przed zabrudzeniem, rozkładając na nich gazety. Dlatego lepiej zainwestować w folię malarską, którą osłonimy wszystkie meble, podłogi i oddzielimy malowane pomieszczenie od reszty domu. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Przede wszystkim powinna być wytrzymała, odporna na przebicia i rozdarcia. Meble pokryte folią dodatkowo posklejajmy taśmą, by nie zsunęła się przy pierwszym podmuchu wiatru.

Malowanie daje rewelacyjny efekt przy stosunkowo niskich kosztach i niewielkim nakładzie pracy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jakiej jakości akcesoria wybieramy, gdyż nawet najlepsza, ale nieodpowiednio użyta farba może pozostawić nieestetyczne smugi, plamy i zabrudzenia.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje