Na czym polega egzekucja z nieruchomości? Pomoc w długach

Czy wiesz, że za swoje długi możesz stracić dach nad głową? Okazuje się, że dłużnicy, których niespłacone zobowiązania opiewają na pokaźne sumy, rzeczywiście mają powody do zmartwienia. Egzekucja z nieruchomości, chociaż jest długim i najczęściej żmudnym procesem, to bardzo często jedynym skutecznym, by wierzyciel mógł odzyskać swoją własność. Poznaj szczegóły.

Odpowiedzialność majątkowa dłużnika

Każdy, gdy kto zwleka z opłatami za zaciągnięte zobowiązanie, musi być świadomy tego, że za swoje długi odpowiada całym swoim majątkiem. Oznacza to, że jeśli ucieka od odpowiedzialności i nie wykazuje chęci porozumienia w kwestii spłaty powstałego zadłużenia, roszczenie wierzyciela może być zrealizowane poprzez sprawę sądową i egzekucję komorniczą. 

Komornik zaś dbając o interesy wierzyciela, zajmuje majątek osoby zadłużonej o wartości, która pozwoli na odzyskanie należności. W przypadku długów o dużej wartości może być to także nieruchomość, jeśli tylko taka jest własnością nieuczciwego dłużnika. 

Reklama

Jak nie dopuścić do egzekucji komorniczej?

Dłużnik powinien ubiegać się o pomoc w długach. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście jak najszybsza spłata zaległości, ale nie każdy może od razu sobie na to pozwolić. Jeśli sytuacja finansowa osoby zadłużonej jest kiepska, powinien od rozpocząć współpracę z wierzycielem. 

Wierzyciel najczęściej kieruje sprawę do firmy windykacyjnej i to ona staje się jego reprezentantem. Windykatorzy działają na rzecz wierzyciela, ale nie da się ukryć, że dbają również o interesy dłużnika. Realizują najpierw windykację polubowną, która zakłada negocjacje i dojście do porozumienia. Pamiętajmy, że wierzycielowi zależy na odzyskaniu swojej własności, przez co jest skłonny pójść na kompromisy. Dłużnik może więc uzyskać korzystne warunki spłaty, w tym rozłożenie długu na raty. 

Kiedy dłużnik nie współpracuje

Egzekucja z nieruchomości ma miejsce wtedy, gdy dłużnik nie spłaca zaciągniętego zobowiązania i nie wyjawia chęci współpracy z wierzycielem. Wtedy sprawa kierowana jest do sądu, który wydaje tytuł wykonawczy i werdykt natychmiastowej wykonalności. Sprawę przejmuje komornik, którego celem jest jak najszybsze spełnienie roszczeń wierzyciela. Pomoc w długach nie jest już wtedy możliwa, dłużnik nie może też negocjować żadnych warunków spłaty.

Egzekucja z nieruchomości krok po kroku:

  1. Komornik wysyła do dłużnika upomnienie i wezwanie do zapłaty, a dłużnik ma na to 14 dni. Dłużnik zostaje również poinformowany o konsekwencjach uciekania od odpowiedzialności finansowej.
  2. Do dłużnika zostaje wysłane pismo z informacją o zamiarze przystąpienia do egzekucji z nieruchomości, której pierwszym etapem będzie określenie jej wartości. Jednocześnie do sądu zostaje wysyłany wniosek o naniesienie odpowiedniego wpisu do księgi wieczystej danej nieruchomości o jej zajęciu przez komornika. 
  3. Z chwilą wpisania właściwej adnotacji w księdze wieczystej, nieruchomość zostaje zajęta. Najczęściej dłużnik może nadal z niej korzystać, ale nie może nią rozporządzać. 
  4. Po oszacowaniu wartości następuje licytacja publiczna nieruchomości. Pieniądze z jej sprzedaży przeznaczone zostają na pokrycie długu oraz kosztów całego postępowania sądowego i pracy komornika.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: zadłużenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy