Łóżko na lata. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę wybierając łóżko dla pary

Podczas wyboru łóżka należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, najczęściej jest to zakup na długie lata, więc nie warto kierować się emocjami czy obowiązującymi modami. Po drugie – najważniejsza jest wygoda. W końcu na sen przeznaczamy znaczącą część swojego życia. Materiał, z jakiego jest wykonane, typ materaca, rozmiar, możliwości składania… Przy zakupie pod uwagę trzeba wziąć sporo kwestii. Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli szukamy łóżka dla pary?

Rodzaj łóżka dla pary

W przypadku łóżka dla pary kluczowa jest wielkość. Chcemy bowiem uniknąć sytuacji, gdy łóżko zajmie całą dostępną w pokoju czy sypialni przestrzeń. Długość i szerokość całej konstrukcji zależą od indywidualnych cech. Pod uwagę należy wziąć nie tylko wzrost, ale i upodobania każdej z osób. Warto przy tym pamiętać, że zawsze przyda się nieco więcej miejsca. Równie ważną kwestią pozostaje wysokość samego mebla. Im wyżej śpimy, tym lepiej. Znajdujemy się bowiem w większej odległości od podłogi, na której osiada kurz oraz brud. Wystarczająca wysokość łóżka wynosi mniej więcej 50 cm.

Reklama

Mieszkańcy bloku mają do dyspozycji znacznie mniejszą przestrzeń niż właściciele domów jednorodzinnych. W przypadku skromnego metrażu (np. kawalerki) warto rozważyć kupno łóżka składanego.

Jaki materac wybrać dla pary?

Kolejną kluczową sprawą w przypadku par jest wybór podłoża do spania. Kupując materac dla par pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wzrost osób, które będą na nim spały, ale również wagę, styl życia, ewentualne dolegliwości zdrowotne czy osobiste przyzwyczajenia. Eksperci marki Hilding radzą, by  przy wyborze zostawić sobie mniej więcej 15 cm zapasu względem naszego wzrostu, ponieważ im więcej miejsca mamy do dyspozycji na wypoczynek, tym będzie on efektywniejszy. Czyj wzrost wziąć pod uwagę? Oczywiście wyższej osoby. Jeśli natomiast waga partnerów jest mocno zróżnicowana, rozważyć można materace kieszeniowe, pozwalające na amortyzację drgań. Specjaliści marki Hilding zaznaczają również, że niewłaściwy wybór będzie skutkował nie tylko chronicznym niewyspaniem, ale także obolałym ciałem i innymi dolegliwościami. Z uwagi na różnice pomiędzy partnerami dobrą propozycją dla pary może być łóżko kontynentalne. Jest bowiem wyposażone w kilka materacy (bywa, że i trzy), a każde z podłoży ma różne właściwości. Drewniana konstrukcja podtrzymuje kilka warstw podłoży do spania o różnych właściwościach.

Szczegóły, które mają znaczenie

Uwagę zwrócić należy również na materiał, z jakiego wykonane jest łóżko. Najczęściej do wyboru mamy drewno oraz metal. Choć tutaj decydują przede wszystkim prywatne preferencje i gust. Łóżko o profilu metalowym będzie zajmowało mniej miejsca. Z kolei jeśli chodzi o drewno, warto mieć na uwadze, że po kilku latach może ono zacząć skrzypieć. Dobrze jest więc wybierać konstrukcje, wykonane z odpowiednio grubych materiałów. Ramy drewniane również pozostają niezwykle solidne, co więcej są to materiały ekologiczne, a niektóre gatunki, jak sosna czy buk, posiadają właściwości elektrostatyczne (nie osadza się nie nich kurz).

Przy zakupie łóżka należy pamiętać również o odpowiednim stelażu. Znaczenie ma zwłaszcza jego rozmiar. Zbyt mały grozi uszkodzeniem wkładu, za duży - przesuwaniem się całego posłania. Ważny jest także materiał - do wyboru są m.in. stelaże drewniane, metalowe i aluminiowe. Różnią się między sobą ilością belek, wytrzymałością oraz ceną. Najlepszymi opiniami cieszą się materiały drewniane, które są najbardziej elastyczne i skuteczniej dostosowują się do wagi użytkowników.

Łóżko oraz materac to bez wątpienia jedne z tych produktów, na których nie należy oszczędzać. Niewłaściwy, przesadzanie oszczędny wybór może odbić się na naszym codziennym samopoczuciu oraz zdrowiu. Problemy z kręgosłupem, pogorszenie koncentracji, przewlekłe zmęczenie to dolegliwości, które mogą uprzykrzyć życie. Podczas kupna łóżka warto więc przede wszystkim mieć na uwadze swoją wygodę oraz zdrowie.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy