Reklama

Korzystasz z bankowości online? Sprawdź, czy twoje pieniądze są bezpieczne

Wydaje ci się, że bankowość mobilna nie ma dla ciebie tajemnic? Korzystasz z przelewów online, internetowych serwisów bankowych, płacisz telefonem, a na smartfonie zainstalowałeś aplikację? Upewnij się, że odpowiedzialnie korzystasz z udogodnień, jakie daje bankowość internetowa.

Zwykło się uważać, że pieniądze w banku są bardzo bezpieczne. Z reguły jest to zasada zgodna z prawdą, jednak aby tak było, musi zostać spełnionych kilka warunków. Bankowość elektroniczna nie wiąże się z nadmiernym ryzykiem, a nawet pod pewnymi względami może być bezpieczniejsza niż obracanie gotówką. Bank online jest równie pewnym sposobem na lokowanie oszczędności, co dawne sejfy czy skarbce. Aby jednak faktycznie tak było, nie tylko bank musi dochować procedur związanych z bezpieczeństwem. Wiele zależy od samego klienta oraz jego zachowania w sieci.

Reklama

Korzystaj ze wszystkich możliwych zabezpieczeń

Twój bank online oferuje wielostopniową weryfikację? Skorzystaj z tej możliwości i wszelkie przelewy online potwierdzaj nie tylko z pomocą numeru karty, ale także hasłem wysyłanym na określony z góry numer telefonu bądź też generowanym przez token, który możesz zainstalować na swoim smartfonie. 

Bankowość elektroniczna wymaga nierzadko ustalenia pewnych haseł czy też kodów dostępu do serwisu internetowego lub kontaktu z biurem obsługi klienta. Staraj się, aby te hasła nie były łatwe do odgadnięcia. Szczególnie, jeśli zgubisz lub stracisz portfel, w którym przechowujesz zarówno dokumenty, jak i karty płatnicze. Istotne jest, aby twoje dane do weryfikacji podczas kontaktu z bankiem nie były zbyt oczywiste. Nigdy też nie zapisuj ich na karcie płatniczej i nie noś ze sobą w portfelu. 

Nie popełniaj oczywistych błędów

Jakie mogą być przyczyny utraty pieniędzy? Bankowość elektroniczna wiąże się z pewnym ryzykiem, jeśli sam klient podczas dokonywania transakcji wykazuje nieodpowiedzialne zachowania. Podawanie szczegółowych danych swojej karty kredytowej albo płatniczej na stronie internetowej bez uprzedniego sprawdzenia jej wiarygodności jest przykładowym błędem, często prowadzącym do utraty środków na koncie. 

Upewnij się przed dokonaniem płatności, że sklep internetowy jest na zaufanym serwerze. Nie podawaj szczegółów karty kredytowej na stronach, które w lewym górnym rogu przeglądarki nie mają zielonej kłódki. 

Mądrze korzystaj z aplikacji

Niemal każdy właściciel smartfona korzysta z bankowości mobilnej dzięki specjalnej bankowej aplikacji na telefon. Niewielu jednak pamięta, że także smartfony i tablety są narażone na zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Szczególnie, jeśli z wykorzystaniem telefonu komórkowego dokonujesz przelewów online, nie zapominaj o konieczności instalacji dobrego programu antywirusowego. Taki środek ostrożności pozwoli ci chronić nie tylko dane związane z bankowością internetową, ale i inne, na przykład związane z mediami społecznościowymi. 


materiał zewnętrzny

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: bankowość online

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje