Jakie źródła dochodu bank akceptuje przy udzielaniu kredytu?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego wiąże się z odpowiednią zdolnością kredytową osoby, która wnioskuje o takie zobowiązanie. Aby analityk kredytowy mógł ją wyliczyć, potencjalny kredytobiorca musi wykazywać stały dochód. Ten może pochodzić z różnych źródeł, ale ważne, by był regularny.

Umowa o pracę

To najlepsza opcja generowania dochodu. Analitycy kredytowi najbardziej przychylnie traktują tych kredytobiorców, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę i to na czas nieokreślony. Dzięki temu mają pewność, że w krótkim czasie kredytobiorca nie stanie się niewypłacalny.

Warto wziąć pod uwagę, że osoby, które starają się o kredyt gotówkowy i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mogą liczyć na nieco korzystniejsze warunki i mniej koniecznych do spełnienia warunków formalnych niż ci, których dochód jest udokumentowany innego rodzaju umową.

Reklama

Umowa o dzieło / zlecenie

Okazuje się, że kredyt gotówkowy można zaciągnąć również wtedy, gdy stały dochód czerpany jest z tytułu umowy zlecenie czy o dzieło. Praca na ich podstawie może być głównym źródłem finansowania albo jego częścią. Umowy zlecenie są coraz częściej spotykaną formą zatrudnienia. Często na takich zasadach współpracują freelancerzy, artyści, aktorzy, projektanci. Nie oznacza to, że osiągają niższe dochody niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Należy jednak zaznaczyć, że banki o wiele skrupulatniej sprawdzają tych, którzy do wniosku kredytowego załączają kserokopię umowy o dzieło/zlecenie. W związku z tym często pojawiają się również pewne ograniczenia. Kredyt gotówkowy może zaciągnąć na przykład osoba, która pracuje na podstawie umowy o dzieło/zlecenie nieprzerwanie od 6, a w niektórych bankach nawet 12 miesięcy. W przypadku umowy o pracę najczęściej wystarczą 3 miesiące.

Działalność gospodarcza

Szanse na kredyt gotówkowy mają też ci, których dochód pochodzi z prowadzenia działalności gospodarczej. Banki wymagają jednak, by ta prowadzona była minimum przez 6 albo 12 miesięcy. Osoba, która prowadzi firmę musi też przedstawić niezbędne dokumenty, świadczące o osiąganych dochodach. To między innymi rozliczenie PIT z Urzędem Skarbowym za ostatni rok rozliczeniowy, ksero książki przychodów i rozchodów (jeśli taka jest prowadzona) oraz potwierdzenie o niezaleganiu z opłatą składek ZUS i US.

Banki analizują też bardzo często wpływy na koncie firmowym. Nie da się ukryć, że analityk podchodzi do takich kredytobiorców z dużą ostrożnością. Istnieją również zawody o podwyższonym ryzyku, które już na starcie zaniżają zdolność kredytową.

Umowa najmu i inne źródła dochodu

Ciekawostką jest fakt, że kredyt gotówkowy otrzymają również osoby, które nie pracują, ale osiągają stały dochód. Ten może na przykład pochodzić z legalnego wynajmu mieszkania własnościowego. Szansę na zaciągnięcie takiego zobowiązania mają również renciści i emeryci. Wysokość świadczenia będzie miała oczywiście wpływ na warunki kredytowe.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy