Jak zaoszczędzić na wymarzone auto?

Marzysz o nowym samochodzie? Mimo szczerych chęci kolejne próby oszczędzania spełzły na niczym? Nie załamuj rąk! W artykule zdradzimy sprawdzone sposoby, jak odłożyć pieniądze na auto skutecznie i… bezwysiłkowo.

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych "Jaka będzie Polska po epidemii?", pandemia COVID-19 sprawiła, że Polacy zmienili swoje podejście do oszczędzania. Aż 83% z nich wskazało, że zamierza oszczędzać, w tym 20% osób, które nie miały takich planów wcześniej. 18% pytanych chciałoby oszczędzać więcej niż przed rozpoczęciem pandemii, a wśród trzydziestolatków taką chęć deklaruje niemal co trzecia osoba. Choć takie dane napawają optymizmem, chęci to zdecydowanie zbyt mało, aby zacząć (a przede wszystkim kontynuować) oszczędzanie.

Ważny cel

Jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o skuteczności oszczędzania jest konkretny, mierzalny cel. W końcu, zdecydowanie łatwiej oszczędzać na wymarzone auto, egzotyczne wakacje czy upragnione mieszkanie niż na nieokreślony obiekt — widmo.

Wizja spełnienia celu to istotny, choć niejedyny element powodzenia. Nie mniej ważny od niej jest dobry, przemyślany plan i wdrożenie w życie pozytywnych nawyków finansowych.

Jak zaoszczędzić na wymarzone auto?

Wiesz już, na co chcesz oszczędzać? Świetnie! Oto sprawdzone wskazówki, które pomogą osiągnąć cel.

  • Przeanalizuj budżet. "Nie mam z czego oszczędzać", "Żyję od pierwszego do pierwszego", "Pod koniec miesiąca na moim koncie nie zostaje już prawie nic". Zanim rozpoczniesz oszczędzanie, przeanalizuj swoje koszty i wydatki. Sprawdź, ile wydajesz na poszczególne kategorie (np. jedzenie na mieście, odzież, przyjemności), i zastanów się, z których wydatków możesz zrezygnować (lub które ograniczyć). Postaraj się także określić realną kwotę, którą jesteś w stanie przeznaczyć na oszczędności.
  • Załóż konto oszczędnościowe. Skutecznym narzędziem, które ułatwi oszczędzanie i pomoże pomnażać kapitał, jest konto oszczędnościowe. Dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu każda zgromadzona na koncie złotówka sama na siebie pracuje, a twoje oszczędności rosną.


Rada: jeśli masz skłonność do wydawania pieniędzy lekką ręką, utwórz skomplikowane hasło do konta oszczędnościowego, zapisz je na kartce, a następnie... schowaj kartkę na dnie szafy, na strychu lub w piwnicy. Jeśli poczujesz impulsywną potrzebę sięgnięcia po oszczędności, konieczność poszukiwania kartki z hasłem może ostudzić twój zapał. Na tyle skutecznie, że zostawisz oszczędności w spokoju i pozwolisz im pracować na wymarzone auto.

  • Zadbaj o regularność. Kluczem do skutecznego oszczędzania jest regularność. Zdecydowanie lepiej odkładać co miesiąc nawet niewielkie kwoty niż zasilać konto oszczędnościowe impulsywnie.


Rada: chcesz uniknąć argumentu "nie mam z czego oszczędzać"? Przesyłaj określoną kwotę na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Aby usprawnić ten proces i uczynić go bezwysiłkowym, ustaw na koncie osobistym zlecenie stałe. Dzięki niemu bank automatyczni prześle określoną kwotę na rachunek oszczędnościowy.

  • Bądź cierpliwy. Oszczędzanie to sposób na życie. To planowanie finansowych ruchów, rezygnacja ze zbędnych wydatków i wcielanie w życie zdrowych nawyków. Nawet jeśli dziś możesz odkładać nie więcej niż kilkadziesiąt złotych miesięcznie, pozytywne przyzwyczajenia z pewnością zaprocentują.
materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy