Jak się objawiają problemy z prostatą?

Warto przełamać wstyd i jak najszybciej skonsultować problem z lekarzem /Fotolia.com
Reklama

Gruczoł krokowy to narząd występujący u mężczyzn. Ma kształt i wielkość orzecha włoskiego. Zlokalizowany jest tuż pod pęcherzem moczowym. Odpowiada za produkcję płynu będącego składnikiem spermy. Jak się objawia i które z symptomów powinny skłonić nas do odwiedzenia lekarza?

Wraz z wiekiem prostata się powiększa. Proces ten zaczyna się najczęściej po 45. roku życia. Rozpoznaje się wówczas łagodny rozrost stercza. Choć naukowcom do dziś nie udało się w pełni ustalić przyczyn tego zjawiska, wiadomo, że istotną rolę w tym procesie odgrywa męski hormon - testosteron.

Problemy z prostatą - objawy

Ze względu na umiejscowienie prostaty, pierwsze symptomy przerostu prostaty objawiają się zaburzeniami przepływu moczu podczas jego wydalania z cewki moczowej, która ulega zwężeniu. Opróżnianie pęcherza w takiej sytuacji trwa dłużej, mocz może też wypływać kroplami. Mężczyźni skarżą się również, że upływa kilka chwil zanim pojawi się strumień moczu i odczuwają niecałkowite opróżnienie pęcherza. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego zatrzymania moczu, co jest poważnym sygnałem alarmowym. Jeśli się pojawi, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Jeśli chodzi o problemy z prostatą, objawy jej rozrostu mogą być utajone i przez wiele miesięcy, a nawet lat, nie dawać żadnych sygnałów.

Jak leczy się łagodny przerost prostaty?

W przypadku podejrzenia przerostu prostaty najlepiej jest udać się do urologa (wymagane jest skierowanie). Specjalista zbada pacjenta, a w razie konieczności zleci wykonanie dodatkowych badań, np. badania urodynamicznego lub cystoskopii. Leczenie uzależnione jest od nasilenia objawów. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie zmiana stylu życia, w innych konieczne jest przyjmowanie leków lub zabieg urologiczny.

W leczeniu przerostu prostaty stosuje się leki rozluźniające mięśnie gładkie pęcherza moczowego (tamsulosyna, doksazosyna i inne z grupy leków blokujących receptory α-adrenergiczne), które ułatwiają opróżnianie pęcherza moczowego, nie zmniejszają jednak objętości gruczołu krokowego. Pomagają łagodzić objawy, ale jeśli okazują się niewystarczające, najczęściej zapada decyzja o leczeniu chirurgicznym.

Problemy z prostatą? Objawy można złagodzić!

Przerost stercza to nie tylko problem natury medycznej, ale też psychologicznej. Objawy z nim związane są bardzo wstydliwe. Jednym z takich dających dyskomfort symptomów jest nietrzymanie moczu. Ale i z tym można sobie poradzić. Dużym ułatwieniem, gwarantującym bezpieczeństwo i dobre samopoczucie, jest sięgnięcie po specjalnie wyprofilowane wkładki dla mężczyzn, np. marki TENA, Hartman czy Abena. Są delikatne dla skóry, chłonne i zupełnie niewidoczne dla otoczenia.

Przerost prostaty to problem dużego grona mężczyzn. Wielu z nich wstydzi się objawów z nią związanych i przez długi czas unika wizyty u lekarza. To błąd! Istnieje wiele sposobów leczenia tej dolegliwości, a przy tym poprawiających komfort życia. Nie warto zwlekać! 

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: prostata | lekarz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy