Reklama

Jak obniżyć wydatki na samochód?

Rozpoczyna się poszukiwanie oszczędności na masową skalę. Przedsiębiorcy i rodziny uważnie przeglądają miesięczny budżet i tam gdzie to możliwe, tną koszty.

Według najnowszych dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce, w 2018 roku poruszały się po drogach ponad 23 miliony pojazdów osobowych. Na 1000 mieszkańców naszego kraju przypadało dwa lata temu aż 610 samochodów. W wielu rodzinach potrzebne są dwa pojazdy, aby móc swobodnie dojeżdżać do pracy, prowadzić biznes i dowozić dzieci na zajęcia. Ile kosztuje posiadanie samochodu? Czy korzystanie z niego może być tańsze  i o ile?

Do baku nie wlewa się wody

Reklama

Podstawowym wydatkiem każdego kierowcy jest oczywiście paliwo. To koszt, który trzeba ponosić minimum raz w miesiącu. W przypadku dwóch samochodów w rodzinie koszt paliwa automatycznie wzrasta. Ile zapłacimy za benzynę? Mimo spadających cen za baryłkę ropy, koszt jednego litra nadal jest wysoki. Obecnie to około 4,02 za litr*. W przypadku baku o pojemności 50 litrów jednorazowe tankowanie sprawi, że nasz portfel będzie lżejszy o 200 złotych. Czy da się zaoszczędzić jeżeli nie chcesz jeździć rowerem?

Znacznie niższe koszty utrzymania samochodu zapewni... instalacja LPG. Koszt jednego litra gazu to około 1,87 złotych*. Za napełnienie wspomnianego wcześniej baku o pojemności 50 litrów zapłacimy więc 93,50 zł. To duża oszczędność. - Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż instalacji LPG w swoim samochodzie - komentuje Marcin Dziewiątkowski, Kierownik Działu Wsparcia Technicznego i Rozwoju firmy AC S.A. oraz inicjator projektu STAG Rally Team . - Warto uświadomić kierowców, że instalacja gazowa nie pogarsza stanu silnika, ani jego osiągów. Dla niedowiarków dowodem na możliwości tego rodzaju napędu niech będzie grupa STAG Rally Team. Środowisko rajdowe i driftingowe z podziwem patrzy na wyczyny auta z instalacją LPG - dodaje.

Chcąc oszczędzać dzięki LPG warto zainwestować z fachowy montaż. Nawet jeśli jego cena będzie nieco wyższa np. w autoryzowanym warsztacie producenta, warto ponieść ten koszt. To w praktyce inwestycja w bezawaryjną i bezpieczną jazdę. Tym bardziej, że wiele autoryzowanych warsztatów producentów oferuje korzystne finansowanie montażu instalacji na raty.

Ubezpiecz się!

Jednym z kosztów, na które narzeka wielu właścicieli pojazdów, są także opłaty ubezpieczeniowe. W Polsce obowiązkowe jest posiadanie OC, kierowcy mogą także opcjonalnie wykupić AC. Od razu podpowiemy - sposobem na oszczędzanie nie jest rezygnacja z autocasco. Ta polisa chroni cię przed dodatkowymi kosztami w przypadku, gdy auto zostanie skradzione lub uszkodzone.

Sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia jest wiele. Koszt ten będzie zazwyczaj niższy jeżeli zdecydujemy się na pakiet przy wykupywaniu polisy na życie lub mieszkanie. Na zniżki mogą także liczyć kierowcy z dłuższym stażem. Warto także dopytać o możliwość ubezpieczenia auta u dealera. Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu za mniejszą niż w towarzystwie ubezpieczeniowym kwotę możesz uzyskać bardzo rozbudowany pakiet. Często w skład takich polis wchodzi jednocześnie OC, AC, NNW, a także Assistance.

Bądź eko!

Wysokie koszty może także generować sposób jazdy. Ruszasz z piskiem opon, a przy skrobaniu szyb zimą zostawiasz włączony silnik? Takie nawyki to duże zużycie paliwa oraz nadmierne eksploatowanie klocków hamulcowych czy niektórych elementów napędu. Zamiast ponosić ciągły koszt awaryjnego tankowania oraz nagłej wymiany zniszczonych klocków hamulcowych, zmień nawyki. Płynne ruszanie, jazda na wyższym biegu pozwolą ci obniżyć koszty eksploatacji. Ekonomiczna jazda ma także korzystny wpływ na środowisko, które i tak jest dostatecznie wyeksploatowane. - Zmianę nawyków warto także połączyć z używaniem eko napędu - mówi Marcin Dziewiątkowski, Kierownik Działu Wsparcia Technicznego i Rozwoju firmy AC S.A. - Gaz propan - butan nie zawiera azotu paliwowego, dlatego jego spalanie wydziela mniej szkodliwych substancji, niż w przypadku spalania benzyny lub oleju napędowego. Dodatkowo nie znajdziemy tam związków siarki i ołowiu. Ekologia idzie więc w parze z ekonomią - wylicza.

Pamiętaj także o częstych przeglądach! Utrzymanie auta w dobrym stanie kosztuje znacznie mniej niż ciągłe naprawy. Regularna wymiana zużytych części, inwestycja w wysokiej jakości części zamienne powoduje, że auto może długo jeździć bez poważnych napraw.

Opony też są ważne

Regularne przeglądy, oszczędna jazda czy zmiana paliwa to nie jedyne sposoby na oszczędzenie. W twoim portfelu zostanie znacznie więcej gotówki, gdy zaczniesz zwracać uwagę na opony. Dlaczego to takie ważne?

Przede wszystkim utrzymanie prawidłowego ciśnienia chroni samochód przed uszkodzeniem felg podczas jazdy. Zniszczone wymagają wymiany, czyli poniesienia dodatkowych kosztów. Jeżeli masz niedopompowane ogumienie narażasz się także na znacznie większe zużycie paliwa.

Pamiętaj także o regularnej wymianie. "Zimówki" szybko zużyją się przy wysokich wiosenno-letnich temperaturach.. Koszt zakupu nowego kompletu z  pewnością nie ucieszy cię, gdy szukasz oszczędności. Niedostosowane do pory roku gumy mogą także skutkować zwiększonym spalaniem!

 

Artykuł  powstał we współpracy ze STAG Autogas Systems.

* Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce pochodzą z portalu e-petrol. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania; dane z 05.05.2020

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje