Reklama

Zaginiony skarb i inne tajemnice Jerozolimy

Jakie tajemnice kryje święte miasto trzech wielkich monoteistycznych religii? /DEA / W. BUSS / Contributor /Getty Images

Jerozolima jest jednym z najstarszych miast na świecie. Jej dzieje sięgają aż do IV tysiąclecia przed naszą erą. To tutaj został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Muzułmanie wierzą, że prorok Mahomet cudownie przeniósł się z Mekki do Jerozolimy na Wzgórze Świątynne, z którego następnie wstąpił do nieba. W Jerozolimie znajduje się 1204 synagogi, 158 kościołów i 73 meczety. Na przestrzeni dziejów Jerozolima została dwa razy zniszczona, 23 razy oblegana, 52 razy zaatakowana i 44 razy zdobyta. Jakie jeszcze tajemnice skrywa?

Gdzie się podział jerozolimski skarb?

W 70 roku rzymski cesarz Wespazjan (9-79) i jego syn Tytus (39-81) podczas wojny żydowskiej spustoszyli okazałą Świątynię Salomona i ujęli się ogromnego bogactwa. Dzięki bajkowej ilości złota mogli podnieść rzymską gospodarkę zniszczoną przez rozrzutność cesarza Nerona (37-68). To właśnie z tych pieniędzy został wybudowany także największy amfiteatr starożytności, rzymskie Koloseum, którego budowa rozpoczęła się w 70 roku.

Gdzie się podziało złoto?

Najcenniejsze przedmioty, które symbolizowały rzymskie zwycięstwo i porażkę Żydów, Rzymianie jednak zachowali. Chodziło przede wszystkim o menorę - złoty siedmioramienny świecznik, srebrne trąbki oraz złoty, bogato zdobiony stół ofiarny, podstawowe przedmioty żydowskiej religii. Zostały one wywiezione do Rzymu, gdzie zostały zaprezentowane w pochodzie tryumfalnym na cześć stłumienia powstania żydowskiego, a następnie uwieńczone na jednej z płaskorzeźb Łuku Tryumfalnego Tytusa.

Reklama

Co skrywają piwnice Watykanu?

Wybitnego archeologa brytyjskiego Seana Kingsleya zainteresowało, że niektórzy Żydzi do dziś wierzą, że ów świątynny skarb nadal gdzieś istnieje. Rząd Izraela nawet całkiem niedawno zażądał od Watykanu, aby go oddał, istnieją bowiem zasadne podejrzenia, że skarb jest przez wieki ukrywany w piwnicach Watykanu. Poszukiwania jerozolimskiego skarbu kończyły się dotychczas niepowodzeniem, najcenniejsze przedmioty religii żydowskiej pozostają dotąd w nieznanym miejscu.

Czy to naprawdę Jerozolimski skarb?

Jesienią 2009 roku grupie archeologów z Uniwersytetu Hebrajskiego udało się znaleźć w Jerozolimie kolekcję bardzo cennych przedmiotów ze złota, srebra i brązu. Czy jest to wreszcie długo poszukiwany jerozolimski skarb? Naukowcy badali zwłaszcza kolekcję 120 monet, za podstawie których udało im się określić wiek ukrytego złota. Niespodzianek niestety nie było. Skarb ten, ku niezadowoleniu naukowców, pochodzi z okresu powstania Bar Kochby, czyli II wojny przeciwko zwierzchnictwu rzymskiemu, które miało miejsce o około 60 lat później w latach 132 -135 pod dowództwem Szymona Bar Kochby (zm. 135).

Gdzie się ukrywali wojownicy Bar Kochby?

Skarb Bar Kochby został znaleziony w głębokiej jaskini w judejskich wzgórzach. Oprócz przedmiotów ze złota, srebra i brązu znaleziono także kilka sztuk broni i wyrobów ceramicznych. Otwór do ukrytego skrzydła jaskini, w których znajdowało się wspomnianych 120 monet, odkrył już w latach 60. XX wieku Gideon Mann, jeden z pierwszych izraelskich archeologów współczesności. Komora ta służyła jako schronienie dla wojowników Bar Kochby. Na znalezienie prawdziwego skarbu jerozolimskiego musimy więc jeszcze poczekać.

***Zobacz także***

Sekretne podziemne miasto

Kilka lat temu archeolodzy znaleźli pod Jerozolimą system połączonych ze sobą podziemnych jaskiń, które datuje się na okres powstania Świątyni Salomona, czyli 3000 lat temu. Podczas wykopalisk na obszarze w pobliżu Wzgórza Świątynnego najpierw znaleźli jaskinię wypełnioną pyłem i kamieniami. Po usunięciu gruzu odkryli, że z jaskiniami powiązany jest system tuneli, które bez wątpienia zostały sztucznie stworzone. Do dziś widoczne są tu ślady po użyciu narzędzi w skale i małe osmolone wnęki, w których prawdopodobnie umieszczano świeczki lub lampy naftowe.

Zbiorniki na wodę czy podziemne drogi

Wszystko wskazuje na to, że tunele były częścią starożytnych zbiorników wodnych. Kiedy później na początku naszej ery części systemu nie były już w stanie służyć jako zbiorniki na wodę, zbudowano tu wysokie i stosunkowo szerokie mury i chodniki, które służyły jako podziemne drogi. Eksperci przypuszczają, że właśnie do tych tuneli odwołuje się żydowski historyk Józef Flawiusz (37-100) w dziele Wojna Żydowska, w którym mówi o wielu podziemnych jaskiniach.

Pokonani obrońcy Jerozolimy

Służyły one mieszkańcom miasta jako kryjówka i schronienie przed rzymskimi żołnierzami, którzy oblegali miasto podczas I wojny żydowskiej w 70 roku. Rzymscy żołnierze znaleźli ich jednak w podziemnych tunelach i pozabijali. Prace wykopaliskowe w pobliżu Wzgórza Świątynnego dalej trwają, liczne tajemnice nadal leżą ukryte w podziemiach starożytnego miasta.

***Zobacz także***

Treści popularno-naukowe z miesięcznika Świat na Dłoni wydawnictwa Amconex

Świat na Dłoni
Dowiedz się więcej na temat: Jerozolima | skarb

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje