Reklama

Zagadka dysku z Fajstos

Zdaniem jednego z badaczy na dysku z Fajstos widnieją modlitwy, które kreteńscy chłopi śpiewali podczas prac na polach i w trakcie zbiorów /Getty Images

Historycy często stają przed problemami, które wydają się nie do rozwiązania. Należy do nich kwestia odczytania starożytnych napisów na tzw. dysku z Fajstos. Do tej pory ani językoznawcy, ani przedstawiciele innych dziedzin nauki nie przedstawili przekonującej interpretacji tajemniczych znaków pokrywających znalezisko z wypalonej gliny…

Reklama

Był 3 lipca 1908 roku. Kończył się kolejny dzień pracy włoskiej ekspedycji, która odkopywała ruiny pałacu królewskiego w mieście Fajstos na Krecie. 

To wtedy archeolog Luigi Pernier, podczas oczyszczania jednego z pomieszczeń gospodarczych budowli, zauważył niewielki okrągły przedmiot z mocno wypalonej gliny. 

Reklama

Powierzchnia wydobytego z ziemi dysku była z obu stron pokryta tajemniczymi symbolami. Ciąg kaligraficznie wykonanych znaków pisma obrazkowego zwijał się w dwie spirale. Napisy dzieliły się na grupy znaków zamknięte w prostokątnych komórkach. 

Widać, że pradawny pisarz wykorzystywał technikę, która poprzedzała drukarstwo: każdy symbol został odciśnięty za pomocą specjalnie wyciętej miniaturowej pieczątki. Bez wątpienia zestaw stempli przygotowano wcześniej i raczej nie był on przeznaczony do stworzenia jednego, krótkiego tekstu.

Wedle danych archeologicznych dysk z Fajstos datuje się na około 1600 rok p.n.e., czyli okres powstawania cywilizacji minojskiej. Przez długi czas otwarte pozostawało pytanie dotyczące miejsca, w którym został wykonany ceramiczny przedmiot. 

Nie było wiadomo, czy pochodzi on z samej Krety, czy został tam skądś przywieziony. Jednak podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w latach 30. zeszłego wieku w jaskiniowym sanktuarium w Arkalochori (środkowa Kreta) odnaleziono związany z kultem religijnym brązowy topór z wygrawerowanym napisem. Tworzyły go te same znaki, które widniały na dysku z Fajstos. 


Świat Tajemnic

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: dysk z Fajstos | Fajstos

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje