Reklama

Uprowadzeni sprzed bram raju

By dostać się do USA, pokonują setki kilometrów, koczują dziesiątki dni na meksykańskim odludziu i jeszcze płacą po kilka tysięcy dolarów za przeprowadzenie przez granicę. Gdy jednak odmówią zapłacenia kolejnych pieniędzy, trafiają w ręce gangsterów. Ci pozbawiają imigrantów już wszelkich złudzeń...

Eduvin przyjechał do Meksyku z Hondurasu. Jeszcze w swoim kraju ustalił z przemytnikami, że przerzucenie go przez zieloną granicę do USA będzie kosztowało 1,8 tys. dolarów. Mężczyzna, który miał mu w tym pomóc, chwalił się, że robił to wielokrotnie i jeszcze nigdy nie wpadł w ręce Amerykanów. Jego klienci podobno też nie. Edvin, tak jak tysiące podobnych mu mieszkańców Hondurasu, których jedynym marzeniem jest, by ich amerykański sen o sukcesie naprawdę się ziścił, bez wahania zaufał temu mężczyźnie.

Reklama

Sprzedany gangowi

Gdy po kilkunastu dniach podróży Eduvin dotarł do Piedras Negras - pokrytego kurzem, sennego miasteczka leżącego przy granicy z USA, przemytnik zażądał natychmiastowej wypłaty dodatkowego tysiąca dolarów. W razie odmowy groził, że odda Eduvina w ręce bandytów z cieszącego się wybitnie złą sławą gangu narkotykowego "Zetas".

Kiedy imigrant z Hondurasu oświadczył, że nie ma tylu pieniędzy, przemytnik wykonał szybki telefon. Po chwili skrępowany Eduvin jechał już z członkami gangu w nieznanym kierunku. - Trafiłem do jakiegoś domu, w którym było 21 innych porwanych imigrantów - opowiada 34-latek z Hondurasu.

Wszyscy chcą zarobić na nielegalnych

Przypadek Eduvina, jak ostrzegają organizacje zajmujące się nielegalnymi imigrantami, jest jednym z tysiący. Coraz częściej bowiem zdarza się, że osoby pragnące przedostać się nielegalnie z Meksyku na terytorium Stanów Zjednoczonych, po dotarciu w pobliże granicy są porywane przez zorganizowane grupy przestępcze. Prawie zawsze są to gangi, które liczą na to, że rodziny porwanych zapłacą za ich uwolnienie pokaźny okup.

"Nielegalni" - jak często w skrócie nazywana jest rzesza ludzi takich jak Eduvin, nie mają żadnych praw. Nikt się o nich nie upomni ani nikt nie będzie ich szukał. Często już do Meksyku są przemycani, więc oficjalnie nie istnieją.

W takiej rzeczywistości perfekcyjnie odnalazły się meksykańskie gangi, które zarabiają miliony dolarów rocznie nie tylko przerzucając imigrantów do USA, ale także wykorzystując ich do niewolniczej pracy. Spora część ich dochodów pochodzi też z okupów. Na okup składają się nierzadko całe wioski, z których pochodzą porwane osoby. Prawie nikt nie informuje w takich przypadkach policji.

Życie meksykańskim gangsterom ułatwiają sami imigranci. Szalenie naiwni i łatwowierni, wydają tysiące dolarów na podróż do USA. Rzadko kiedy kończy się ona sukcesem. Zastraszeni i poniżeni, nie szukają pomocy, tylko godzą się na kolejne żądania gangsterów.

Udaje się tylko nielicznym

Eduvin miał wyjątkowe szczęście. Udało mu się uciec z domu, w którym był przetrzymywany, kiedy pilnujący go mężczyzna przysnął. No i nie był wcześniej torturowany. A właśnie w taki sposób działające na amerykańsko-meksykańskim pograniczu gangi wymuszają od porwanych numery telefonów do rodzin, by żądać okupu za życie ich bliskich.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: USA | gangi | organizacje | nielegalnie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje