Reklama

Tajemnicze starożytne struktury. Nikt nie wie, czym są i skąd pochodzą

Czym są tajemnicze bramy widoczne z kosmosu? Naukowcy mają jedną odpowiedź: "Nie wiemy" /Enigma

W Arabii Saudyjskiej odkryto setki tajemniczych starożytnych struktur. Są widoczne nawet z kosmosu, ale badający je naukowcy rozkładają ręce. Nie potrafią stwierdzić, czym naprawdę są i do czego służyły. Pojawiające się spekulacje są niezwykle rozbieżne, ale oprócz wprowadzania zamętu, nie przybliżają nas do wyjaśnienia zagadki.

Reklama

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jaki był cel ich powstania i jakie było ich przeznaczenie. Pojawiły się spekulacje, że mogły pełnić funkcję metafizyczną i dla członków nomadycznych plemion symbolizować przejście do piekieł. Niektóre struktury przypominają domy postawione na polach lawy, połączone ze sobą siecią dróg dojazdowych.

Naukowcy za pomocą zdjęć satelitarnych odkryli około 400 wcześniej nieudokumentowanych struktur kamiennych w Arabii Saudyjskiej. Badacze uważają, że zostały zbudowane tysiące lat temu przez nomadyczne plemiona. Nie jest jednak jasne, w jakim celu powstały...

Region wulkaniczny Harrat Khaybar

Reklama

Harrat Khaybar to jedno z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi. Bez wątpienia wiedziały o tym również starożytne plemiona, które właśnie w tym miejscu zbudowały ponad 400 tajemniczych budowli o okrągłym kształcie. Najmniejszy z obiektów ma około 13 metrów długości, najdłuższy zaś aż 518 metrów! Wyjątkowym odkryciem zainteresowali się nie tylko archeolodzy i historycy, lecz także badacze zagadek z całego świata. Jak do tej pory nikomu nie udało się jednak ustalić, do czego służyły tajemnicze "bramy".

- Nie da się dostrzec żadnego oczywistego wyjaśnienia ich przeznaczenia. Aktualnie wiemy o 400 obiektach. Wydaje się, że dla swych budowniczych miały ogromne znaczenie - twierdzi australijski profesor David Kennedy. Za ich powstaniem kryje się coś mistycznego?

Pośrodku pola lawy

Kamiennych "bram", jak zaczęli nazywać je eksperci, nie widać podczas zwykłej wędrówki po tym regionie. Widać je dopiero z lotu ptaka, dlatego struktury odkryto dopiero dzięki zdjęciom satelitarnym. Kennedy jest przekonany, że budowle postały wiele tysięcy lat temu i zostały zbudowane przez członków starożytnych nomadycznych plemion, które zamieszkiwały ten region. W jakim celu powstały, nie jest do końca jasne. Według jednej z teorii może chodzić o pozostałości po rozległych kamiennych malunkach, które miały rytualny i symboliczny charakter.

Niektórzy badacze przypominają, że te tereny w tamtym czasie były pokryte aktywną lawą, więc trudno byłoby "rzeźbić" w tym materiale okazałe malunki. Być może bramy były częścią rozbudowanej budowli w jakiś sposób kluczowej dla tego obszaru?

Bramy do piekła?

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jaki był cel ich powstania i jakie było ich przeznaczenie. Pojawiły się spekulacje, że mogły pełnić funkcję metafizyczną i dla członków nomadycznych plemion symbolizować przejście do piekieł. Niektóre struktury przypominają domy postawione na polach lawy, połączone ze sobą siecią dróg dojazdowych. Czy możliwe, że dawno temu odprawiano tu rytuały związane z przejściem na tamten świat?

Na części z bram widać zastygłą lawę. To sugeruje, że konstrukcje muszą być starsze niż pozostałości po erupcjach wulkanicznych. Czy pod lawą zniknęła pierwotna budowla, której obiekty mogą być jedynie częścią? A może rację mają ufolodzy, którzy wysnuli teorię, iż struktury mogły być swoistą mapą dla przybyszów z kosmosu? Niedawno rozpoczęły się badania archeologiczne, które być może przyniosą odpowiedzi na najistotniejsze pytania o przyczynę powstania budowli.

Filip Apel

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***Treści popularno-naukowe z miesięcznika Enigma wydawnictwa Amconex

Enigma

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje