Reklama

Szpiegowskie gadżety CIA

CIA (Central Intelligence Agency) jest jedną z najbardziej tajemniczych instytucji świata. Od niedawna agencja zmienia wizerunek i dlatego jej władze zdecydowały się upublicznić wiele zdjęć służącego niegdyś szpiegom sprzętu.

Pod koniec lutego CIA całkowicie zmieniła swoją witrynę oraz uruchomiła specjalne kanały na YouTube i Flickrze , na których możemy oglądać niedostępne dotychczas zdjęcia i filmy przedstawiające historię Agencji.

Reklama

- CIA chce, by Amerykanie i świat lepiej rozumieli nasze zadania i rolę, jaką odgrywamy w zapewnieniu bezpieczeństwa naszemu krajowi - powiedział Leon Panetta, dyrektor Agencji.

Zobacz kogo poszukuje agencja

Najcenniejsze są gadżety

Jednymi z najbardziej interesujących materiałów ujawnionych przez CIA są zdjęcia, na których można zobaczyć nigdy wcześniej niepokazywane gadżety używane przez szpiegów.

Dowiemy się z nich, że "Charlie" to kontrolowany przez radio robot o kształcie ryby, który służył do rozwijania podwodnych robotów szpiegowskich. Zobaczymy puderniczkę zawierające kody szyfrujące czy opracowany już w latach 70. ubiegłego wieku "insektokopter". Przekonamy się, jak wyglądało urządzenie, które z odległości 300 metrów wykrywało ruch człowieka, zwierzęcia czy urządzenia tylko na podstawie drgań podłoża.

Sprawdź, jak szkoli się współpracowników

Jak jest dziś?

Oczywiście, nie wiemy, czy pokazane gadżety były tylko projektami badawczo-rozwojowymi, czy też zostały wykorzystane podczas jakichś misji. Jednak oglądając galerię, możemy się zastanawiać, czym dysponują współcześni szpiedzy, którzy już 40 lat temu mieli do dyspozycji niektóre z zaprezentowanych urządzeń.

Mariusz Błoński

Kopalnia Wiedzy

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: gadżety | internet | agencja | CIA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje